Trądzik różowaty – objawy, leczenie i pielęgnacja

2021-01-26 | Magdalena Ciupińska, Pielęgnacja i kosmetyki

Trądzik różowaty – objawy, leczenie i pielęgnacja

2021-01-26 | Magdalena Ciupińska, Pielęgnacja i kosmetyki

Trądzik różowaty (rosacea) jest przewlekłym schorzeniem zapalnym o nawrotowym charakterze. Chorują głównie kobiety w wieku od 30 do około 60 roku życia. Charakterystyczną cechą jest napadowy rumień twarzy, a okresowo grudki i krosty. Istotnym problemem jest pielęgnacja skóry…

Etiopatogeneza trądziku różowatego

W rozwoju trądziku różowatego podkreśla się udział kilku składowych prowokujących dolegliwości: nadreaktywność naczyń krwionośnych na różne bodźce, zjawiska immunologiczne i procesy zapalne. Wśród czynników wymienia się:

 • zaburzenia naczynioruchowe, powierzchowne unaczynienie skóry i skłonność do pojawiania się rumienia pod wpływem różnych bodźców, tworzenia nowych naczyń krwionośnych, degradacji tkanki łącznej przez wzrost aktywności metaloproteinaz i uszkodzenie „podpory” dla naczyń krwionośnych,
 • zaburzenia odpowiedzi immunologicznej,
 • łojotok lub zmniejszone wydzielanie łoju,
 • schorzenia przewodu pokarmowego: zaparcia, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, kamica pęcherzyka żółciowego, obecność w żołądku Helicobacter pylori,
 • zaburzenia hormonalne – nieregularne miesiączki, doustna antykoncepcja, okres okołomenopauzalny, choroby tarczycy,
 • czynnik infekcyjny indukujący stan zapalny skóry i gruczołów łojowych (roztocze  Demodex folliculorum – nużeniec ludzki, obecny w mieszkach  włosowych, w okolicach łojotokowych oraz bytujące na nich gram ujemne  bakterie Bacillus oleronius, drożdżaki Pityrosporum ovale – stwierdzane w zmianach na skórze),
 • długotrwałe, miejscowe stosowanie preparatów glikokortykosteroidowych.

Lokalizacja zmian i objawy

Zmiany zlokalizowane są centralnie na twarzy, zajmują policzki, nos, czoło tworząc literę V. Typowe objawy to napadowy rumień tzw. flushing, utrzymujący się kilka minut lub godzin. Stopniowo rumień utrwala się, obserwowane są teleangiektazje, okresowo grudki i krosty oraz zapalenie spojówek. Wielu pacjentów z trądzikiem różowatym skarży się na pieczenie, świąd, obrzęk, wzmożone ocieplenie twarzy, suchość skóry lub nadmierne wydzielanie łoju.

Trądzik różowaty – odmiany

W zależności od występujących objawów za skórze, trądzik różowaty można podzielić na kilka postaci:

 • postać rumieniowo – teleangiektatyczna – niekiedy określana jako skóra naczyniowa, bardzo wrażliwa, z tendencją do czerwienienia się i podrażnień (prerosacea). Dotyczy 80% chorych,
 • postać grudkowo-krostkowa – rumień, okresowo obecne są grudki i krostki, niekiedy obrzęk, czasem złuszczanie,
 • postać przerosła, przerostowa – częściej u mężczyzn około 40 roku życia. Spowodowana przerostem gruczołów łojowych, tkanki łącznej, głównie na nosie (rhinophyma),
 • postać ziarniniakowa – rzadko obserwowana. Na skórze są grudki i guzki ze skłonnością do rozpadu i bliznowacenia,
 • postać oczna – dotyczy około 50% chorych i są to najczęściej zapalenie brzegów powiek, spojówek z towarzyszącym pieczeniem, świądem, łzawieniem, światłowstrętem.

Kryteria rozpoznania

Rozpoznanie trądziku różowatego zazwyczaj nie nastręcza trudności, obserwuje się przejściowy rumień na twarzy, grudki i krosty oraz teleangiektazje, a dodatkowo chorzy zgłaszają pieczenie, świąd, obrzęk, suchość skóry i objawy oczne.

Cechy skóry z trądzikiem różowatym

Skóra w trądziku różowatym wykazuje cechy cery wrażliwej, a dobór kosmetyków często jest trudny, ze względu na skłonność do podrażnień. Jest wrażliwa na wysoką temperaturę (sauna, solarium, słońce, gorącą kąpiel, gotowanie, suszenie włosów suszarką, kominki, ognisko…), niską temperaturę i nagłe zmiany temperatur, wiatr, klimatyzację, suche powietrze w pomieszczeniach, dym papierosowy, substancje lotne. Pacjenci często mają uczucie napięcia, pieczenia, mrowienia, ściągania, skarżą się na świąd skóry. Skóra łatwo czerwieni się pod wpływem różnych bodźców, jak: stres, emocje – złość, gniew, błędy dietetyczne (kawa, przyprawy, alkohol, gorące potrawy), wysiłek fizyczny.  

Zasady pielęgnacji skóry w trądziku różowatym

Pielęgnacja skóry musi być dobrana indywidualnie z uwzględnieniem postaci klinicznej trądziku, zmiennych warunków atmosferycznych, pracy, potrzeb pacjenta. Skóra z trądzikiem różowatym to tzw. skóra problematyczna, która nie zawsze dobrze toleruje preparaty kosmetyczne. Dlatego też warto nowy preparat wypróbować np. na  wewnętrznej stronie przedramienia i jeśli nie podrażnia to można zastosować na twarz. Kosmetyki do pielęgnacji najlepiej, aby zawierały m.in.: rutynę, kasztanowiec, cyprys wiecznie zielony, witaminy: K2, C, PP, inhibitory metaloproteinaz.

Wskazówki pielęgnacyjne

Zabiegi zalecane:

 • mycie – woda termalna, łagodne środki myjące, preparaty bez spłukiwania,
 • kosmetyki do demakijażu dla skóry wrażliwej,
 • kremy hipoalergiczne, barierowe,
 • peelingi enzymatyczne, chemiczne o niskim stężeniu,
 • preparaty zmniejszające rumień i teleangiektazje,
 • ochrona przed  UV całoroczna,
 • makijaż korekcyjny,
 • zabiegi dla skóry naczyniowej.

Zabiegi przeciwwskazane:

 • peelingi ścierające,
 • preparaty z alkoholem, drażniące,
 • kosmetyki silnie działające, z kwasami owocowymi (wysokie stężenie),
 • maseczki rozgrzewające, mocno zasychające, trudne do zmycia,
 • dermabrazja. 

Kiedy do dermatologa?

Jeśli pojawią się grudki, krosty na twarzy, jest nasilony rumień, obecne są objawy oczne, czy zauważamy zmianę kształtu nosa (przerost) konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Edukacja pacjenta

Pacjenci z trądzikiem różowatym mają spadek poczucia własnej wartości, mniejsze zadowolenie z życia, mogą pojawić się problemy w życiu osobistym i zawodowym. Należy w zrozumiały sposób wyjaśnić patomechanizm choroby, znaczenie pielęgnacji i leczenia oraz unikania sytuacji prowokujących zmiany.

Leczenie trądziku różowatego

Leczenie miejscowe i ogólne zależy od obrazu klinicznego. Choroba ma okresy zaostrzeń i remisji, niekiedy wystarcza tylko pielęgnacja skóry i eliminowanie czynników nasilających zmiany skórne. U części chorych wskazane są preparaty zmniejszające łojotok, stan zapalny. W zmianach nasilonych, zapalnych stosuje się doustnie antybiotyki przez kilka miesięcy. U niektórych  pacjentów wskazane są leki uspokajające, poprawiające nastrój.

Istotne znaczenie ma leczenie zaburzeń przewodu pokarmowego, hormonalnych, zachowanie diety, ochrona przed czynnikami drażniącymi.

Zabiegi polecane dla cery z trądzikiem różowatym

Pacjenci z trądzikiem różowatym mogą korzystać z zabiegów wzmacniających funkcje barierowe skóry, poprawiających mikrokrążenie, zmniejszających widoczność naczyń krwionośnych, a także przerost tkanek. W gabinetach kosmetycznych polecane są zabiegi: jontoforeza z chlorkiem wapnia, witaminą C, sonoforeza z witaminą C, wyciągiem z kasztanowca, arniki; naświetlania lampą Sollux z niebieskim filtrem o działaniu kojącym.

12 komentarzy

 1. powiem szczerze, że na początku zbywałam to, że się u mnie jakies takie zaczerwienienia zrobiły, ale po pewnym czasie mi się cera na tyle pogorszyła, że nie widziałam co robić. w końcu się zdecydowałam pojechać do dermatologa i nie żałuję, bo przede wszystkim powiedział mi co robić by cera mi się poprawiła. wiadomo, że leczenie trądziku różowatego do najłatwiejszych nie należy, ale jednak jest to możliwe. przeszłam przez kilka leków, ale w końcu znalazłam coś co u mnie się sprawdziło. taka jest prawda, że się o problemach z rumieniem nie myśli zbyt czesto, bo to jest choroba, ktora dotyka kobiety w okolicach 40-tki a ja mam np. 24 lata. nie mniej można się leczyć i każdemu polecam wizytę. przede wszystkim nawet po to by zweryfikować swoje wybory kosmetyczne. u mnie trochę kremów i produktów w ogóle poleciało a kilka doszło nowych. przede wszystkim ważna na początku było wprowadzenie serum antyoksydacyjnego, a następnie składników, które działają na naczynka jak np. kwas azelainowy z acnerose.

  Odpowiedz
  • To prawda. Samo zaczerwienienie skóry nie zawsze wzbudza nasz niepokój, a często jest to pierwszy sygnał rozwijającego się trądziku różowatego. W przypadku tego schorzenia ważna jest zarówno odpowiednio dobrana pielęgnacja domowa jak i w razie potrzeby konsultacja ze specjalistą.

   Odpowiedz
 2. Pamiętam, że kiedy miałam te 14/15 lat nie mówiło się niemal w ogóle o trądziku różowatym. No dobra, może mówiło ale jeszcze wtedy nie każda młoda dziewczyna wiedziała jak zabrać się za PODSTAWOWĄ pielęgnację buzi nie mówiąc już o dbaniu o cerę problematyczną. Cieszę się, że ja trafiłam na osobę znającą się na rzeczy, która poleciła mi używać preparatów z kwasem azelainowym, takich jak np. acnederm (stężenie 20%). W przypadku trądziku różowatego ten krem jest chyba strzałem w dziesiątkę. Działa bardzo skutecznie ale jednocześnie delikatnie, żeby nie podrażniać buzi. U mnie się sprawdził rewelacyjnie

  Odpowiedz
  • Na szczęście teraz o prawidłowej pielęgnacji skóry mówi się już naprawdę dużo 🙂 Choć nadal trądzik różowaty jest nie zawsze odpowiednio wcześnie rozpoznawany i prowadzony. W przypadku problemów z cerą zawsze warto zaczerpnąć porady specjalisty.

   Odpowiedz
 3. Pomocny wpis, sama jeszcze do niedawna miałam trudność w zdiagnozowaniu trądzika różowatego. Ostatnimi czasy mam z nim wiele do czynienia, współczuję każdemu, kto musiał przez to przejść

  Odpowiedz
  • Niestety problem ten obecnie dotyka coraz większej grupy osób 🙁

   Odpowiedz
 4. I tak zastanawiam się jakie kosmetyki stosować? Medical anti rouge czy Veno care?
  Które będą bardziej trafne dla właśnie takiej cery z trądzikiem różowatym, zaczerwieniami, dla takiej która jest stale na zewnątrz (deszcz, słońce, wiatr itp).
  Postanowiłam zakupić medical korektor CC, krem z Veno care (o gęstszej konsystencji na noc). Waszą nowość z spf 50 (ślicznie pachnie).
  Co powinnam kupić lub zamienić?
  Błagam o pomoc

  Odpowiedz
  • Przy wyborze odpowiednich kosmetyków warto zwrócić również uwagę na to jakie konsystencje „lubi” skóra i czy na co dzień ma tendencję do przesuszenia, czy też wręcz przeciwnie produkuje nadmierną ilość sebum. Składniki aktywne są bardzo ważne, ale konsystencja preparatów jest równie istotna. Dlatego abym mogła podpowiedzieć jaką pielęgnację wybrać poproszę o więcej informacji na temat stanu skóry.:)

   Odpowiedz
   • Dziękuję za odpowiedz, już opisuje:
    Skóra nie ma skłonności do przetłuszczania, raczej szybciej się przesusza, zaczerwienione policzki, małe naczynka, na czole czasem małe grudki (dermatolog stwierdził trądzik różowaty, który w miarę opanowałam), widoczne rozszerzone pory mniej lub bardziej. Na policzkach szybko potrafi być sucha i uwrażliwiona. Na noc stosuje bogatsze preparaty by po całym dniu dobrze nawilżyć skórę, na dzień, ze względu na moją pracę w stajni (słońce, wiatr, deszcz, kurz itp) lepiej sprawdzają się lżejsze konsystencje i do tego spf 50 cały rok.
    Gdy stosowałam na dzień bogatsze kremy, skóra potrafiła się zapychać i pojawiały się rozszerzone pory. Przy lżejszych jest lepiej.
    Z góry dziękuje jeszcze raz za pomoc.

   • Preparaty, które Pani wybrała będą odpowiednie do codziennej pielęgnacji. Aby zmniejszyć przesuszenie i nadwrażliwość cery warto również, co jakiś czas, zastosować Całonocną kurację nawilżająco-łagodzącą Hydro Care. Preparat ten zawiera w składzie kompleks arniki górskiej i kasztanowca, który dodatkowo będzie dbał o naczynka.

 5. A lepsze będzie serum z Veno care czy ampułka z anti rouge?

  Odpowiedz
  • Polecam stosowanie ampułki pod krem na noc.

   Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Prof. nadzw. dr n. med. Magdalena Ciupińska

Prof. nadzw. dr n. med. Magdalena Ciupińska

specjalista dermatolog-wenerolog i specjalista organizacji ochrony zdrowia

Od wielu lat  członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, a także przez kilka kadencji członek Zarządu Oddziału Warszawskiego PTD. Współredaktorka i autorka podręcznika "Podologia", pierwszej polskojęzycznej publikacji obejmującej szeroko zakres zagadnień dotyczących patologii kończyn dolnych, w szczególności stóp. Autorka licznych publikacji, doniesień na zjazdach dermatologicznych, kosmetycznych, współautorka 5 podręczników dla kosmetologów/lekarzy. Wieloletni profesor Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia i Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Prowadziła wykłady z dermatologii, onkologii, dermatologii z elementami medycyny estetycznej i kosmetologii leczniczej. Promotor licznych prac licencjackich i magisterskich z zakresu kosmetologii i dermatologii. Doświadczona klinicystka i dydaktyk. Wykładowca Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.