Kosmetyki cruelty free – co to oznacza?

Kosmetyki cruelty free – co to oznacza?

Bezpieczeństwo każdego produktu jest najwyższym priorytetem branży kosmetycznej. Dlatego wszelkie przepisy dotyczące badań kosmetyków przed wprowadzeniem ich do obrotu są tak restrykcyjne. Więcej na ten temat możecie przeczytać w tym artykule. Jak to się ma jednak do deklaracji cruelty free?

Cruelty free a aspekty prawne

Ze względu na rosnącą świadomość dotyczącą stosowania testów na zwierzętach kilka rządów zakazało, ograniczyło i uregulowało przepisy w tej kwestii, np. Unia Europejska (2013 rok) i Indie (2014 rok). Zgodnie z Rozporządzeniem 1223/2009/WE w Unii Europejskiej od 2004 roku obowiązuje zakaz testowania produktów kosmetycznych na zwierzętach. Od 2009 roku obowiązuje zakaz testowania surowców wchodzących w skład kosmetyków. Od 2013 roku nie wolno sprzedawać kosmetyków, których komponenty były testowane na zwierzętach. Wiele krajów jednak nadal nie zabrania testów na zwierzętach, np. Kanada i większość stanów USA, a niektóre kraje nawet wymagają takich testów np. Chiny.

Złamanie zakazu przeprowadzania testów kosmetyków na zwierzętach w Unii Europejskiej jest przestępstwem, które podlega karze pieniężnej lub pozbawienia wolności. Istnieje jednak luka prawna w przepisach, która w szczególnych przypadkach, za zgodą Komisji Europejskiej, umożliwia przeprowadzenie takich badań. Proces ten wymaga przygotowania szeregu dokumentów ale jest możliwy. Dlatego istotny jest rozwój skutecznych alternatywnych metod badań.

Metody alternatywne

Metody zastępcze obejmują ocenę produktów kosmetycznych przy użyciu ludzkich komórek i tkanek, zaawansowanie technik modelowania komputerowego oraz badania na ochotnikach. Wykorzystanie ludzkich tkanek w badaniach toksyczności jest dokładniejsze niż badania na zwierzętach. Specjalistyczne modele komputerowe i programy służą do przewidywania możliwego biologicznego i toksycznego działania substancji chemicznej bez przeprowadzania testów na zwierzętach. Koszt nowych technologii komputerowych jest znacznie niższy niż eksperymentów laboratoryjnych.

Metody zastępcze mają wiele zalet. Poza oczywistą ochroną zwierząt są także bardziej wydajne, niezawodne, wiarygodne, opłacalne i przyjazne dla środowiska.

Oznakowanie produktów kosmetycznych

Deklaracje o nietestowaniu na zwierzętach (cruelty free), wynikające ze spełnienia wymogów Rozporządzenia 1223/2009/WE, nie mogą być stosowane w komunikacji marketingowej produktów kosmetycznych. Zatem produkty obecne tylko na rynku UE nie powinny posiadać oznakowania „nie testowano na zwierzętach”. Jednak jeżeli produkt sprzedawany jest globalnie, na rynkach, na których nie obowiązuje zakaz testowania na zwierzętach, deklaracje takie mogą być stosowane. Muszą być one jednak poparte przejrzystymi danymi, np. odpowiednią certyfikacją.

Jak sprawdzić czy kosmetyk jest cruelty free?

Światową bazą danych na temat rezygnacji z okrucieństwa wobec zwierząt jest PETA (People for the Ethical Treatment of Animals – Ludzie Na Rzecz Etycznego Traktowania Zwierząt). Jest to największa na świecie organizacja pozarządowa, której głównym celem jest walka o dobrostan zwierząt. Organizacja ta na swojej stronie udostępnia i na bieżąco aktualizuje listę firm, które testują i nie testują swoich produktów na zwierzętach. Do najważniejszych certyfikatów cruelty free należą: Leaping Bunny, PETA Cruelty Free oraz Animal Friendly Natural Cosmetics.

ECOFRIENDLY CARE

Tylko teraz w prezencie do zamównień!

Składniki aktywne niezbędne skórze w czasie lata

Składniki aktywne niezbędne skórze w czasie lata

Na rynku kosmetycznym dostępnych jest wiele kosmetyków. Mają one różne właściwości i działanie. Najważniejszym elementem każdego kosmetyku są składniki aktywne. To przede wszystkim one odpowiadają za oddziaływanie danego preparatu na naskórek oraz głębsze warstwy skóry.

Składniki aktywne na lato

Stosowanie kosmetyków, zawierających określone substancje aktywne, ma istotne znaczenie w okresie wzmożonej ekspozycji na promieniowanie UV. Powinny być to preparaty o działaniu m.in. łagodzącym podrażnienia, nawilżającym, kojącym, przeciwstarzeniowym i naprawczym. Poniżej przedstawione zostały składniki aktywne, których warto szukać w kosmetykach stosowanych latem.

Kwas hialuronowy

Należy do najpopularniejszych nawilżaczy wykorzystywanych w kosmetykach. Dzięki swoim właściwościom higroskopijnym posiada zdolność wiązania dużych ilości wody. Kwas hialuronowy utrzymuje się na skórze, tworząc cienką błonę półprzepuszczalną i chroniąc przed odparowaniem wody. Silnie nawilża warstwę rogową i daje natychmiastowy efekt wygładzenia.

D-pantenol

Jest to pochodna witaminy B5, nazywanej również kwasem pantotenowym. Posiada szerokie zastosowanie w funkcjonowaniu skóry. Wspomaga gojenie się ran, hamuje stany zapalne błon śluzowych, zmiękcza i nawilża naskórek oraz ogranicza przeznaskórkową utratę wody. Pobudza także syntezę kolagenu, poprawia elastyczność, jędrność i miękkość skóry. Działa przeciwświądowo i przeciwzapalnie, wzmacnia barierę ochronną skóry, łagodzi rumień i oparzenia posłoneczne oraz pielęgnuje opaloną skórę.

Trehaloza

Jest to naturalny dwucukier, składający się z dwóch cząsteczek glukozy. Trehaloza pozwala na przetrwanie organizmom ciężkich warunków środowiskowych. Wykazuje bardzo dobre działanie nawilżające na skórę, efektywnie wiążąc wodę i przywracając prawidłowe nawilżenie skóry. Ponadto trehaloza wykazuje również właściwości ochronne, zapobiega uszkodzeniom skóry i włosów, chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promieniowanie UV, substancje drażniące czy zanieczyszczenia środowiska.

Witamina E

Nazywana jest witaminą młodości. Działanie fizjologiczne witaminy E na skórę związane jest z właściwościami ochronnymi. Przeciwdziała ona zmianom starczym i degeneracyjnym skóry, chroni przed działaniem niekorzystnych czynników środowiskowych, takich promieniowanie UV, ozon czy smog. Wykazuje także właściwości przeciwobrzękowe, kojące, nawilżające, uelastyczniające, ochronne, wygładzające i ujędrniające skórę. Przyspiesza gojenie oparzeń, a także wspiera redukcję przebarwień.

Ektoina

Jest silnym, wielofunkcyjnym składnikiem aktywnym z wyjątkową skutecznością. Chroni skórę przed starzeniem, ograniczając wpływ czynników zewnętrznych i stresowych, takich jak promieniowanie, wiatr, wilgoć, ekstremalne temperatury. Zapewnia długotrwałe nawilżenie, poprawia barierę skórną, wzmacnia mechanizmy regeneracyjne. Ektoina łagodzi także podrażnienia.

Olej marula

Jeden z olejów, który może się przydać w każdej kosmetyczce. Wykazuje działanie antyoksydacyjne, dzięki zawartości witamin E i C. Spowalnia tym samym starzenie się skóry. Dodatkowo nawilża i regeneruje, chroni przed nadmierną utratą wody i wspomaga regenerację naturalnego płaszcza hydrolipidowego. Działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Olej marula poprawia elastyczność skóry, ujędrnia oraz wykazuje działanie ochronne przed czynnikami środowiskowymi.

Skwalan

Składnik ten jest naturalnie obecny w warstwie rogowej naskórka, pełniącej funkcje barierowe. Wykazuje doskonałe właściwości długotrwałego nawilżenia skóry. Zmiękcza i wygładza skórę oraz wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe. Niweluje także stany zapalne skóry i koi podrażnienia. Skwalan dzięki swoim niezwykłym właściwościom nawilżającym oraz zdolności do przenikania w głąb skóry stał się jednym z najczęściej stosowanych składników w produktach kosmetycznych.

Azeloglicyna

Jest to multifunkcyjny surowiec o szerokim spektrum działania. Charakteryzuje się bardzo dobrą zdolnością do rozjaśniania przebarwień posłonecznych i pozapalnych. Zwiększa poziom nawilżenia oraz elastyczności skóry. Azeloglicyna wykazuje również działanie antybakteryjne oraz normalizuje wydzielanie sebum.

LETNI FESTIWAL CENOWY

Twoje ulubione kosmetyki
w wyjątkowych cenach!

Kosmetyki hipoalergiczne – co to oznacza?

Kosmetyki hipoalergiczne – co to oznacza?

Zgodnie z definicją zawartą w artykule 2 Rozporządzenia 1223/2009:

„produkt kosmetyczny oznacza każdą substancję lub mieszaninę przeznaczoną do kontaktu z zewnętrznymi częściami ciała ludzkiego (naskórkiem, owłosieniem, paznokciami, wargami oraz zewnętrznymi narządami płciowymi) lub z zębami oraz błonami śluzowymi jamy ustnej, którego wyłącznym lub głównym celem jest utrzymywanie ich w czystości, perfumowanie, zmiana ich wyglądu, ochrona, utrzymywanie w dobrej kondycji lub korygowanie zapachu ciała”

Kosmetyki hipoalergiczne również podlegają tej definicji, jednak już na etapie projektowania ich skład i właściwości podlegają szczegółowej analizie.

Kosmetyki hipoalergiczne – definicja

Termin „kosmetyki hipoalergiczne” pojawił się po raz pierwszy w latach trzydziestych XX wieku kiedy grupa dermatologów, kierująca amerykańską firmą kosmetyczną, postanowiła zaprojektować „bezpieczniejsze” kosmetyki. Określenie kosmetyki hipoalergiczne wskazywało, że produkty te teoretycznie powinny mieć mniejszą zdolność do wywoływania reakcji alergicznych.

Badając współczesne znaczenie tego słowa okazuje się, że określenie hipoalergiczny bywa zwykle rozumiane szerzej niż wynika to z jego dosłownego tłumaczenia. Kosmetyki hipoalergiczne to preparaty opracowane z myślą zminimalizowania potencjału alergogennego, tymczasem konsumenci często utożsamiają je z preparatami, które są w 100% pozbawione ryzyka wystąpienia alergii.

Nowoczesne kosmetyki są bezpieczne dla większości użytkowników, a działania niepożądane występują bardzo rzadko, ponieważ producenci przykładają dużo uwagi do bezpieczeństwa, kontroli jakości i testowania produktu przed wypuszczeniem go na rynek. Pomimo tych wysiłków działania niepożądane nadal mogą jednak wystąpić.

Jak są projektowane kosmetyki hipoalergiczne?

Biorąc pod uwagę brak prawnej definicji hipoalergiczności, różne interpretacje kliniczne i konsumenckie, a także zróżnicowanie stanu i aktualnych potrzeb każdej skóry, udowodnienie twierdzenia, że produkt jest hipoalergiczny stanowi duże wyzwanie. Dlatego Komisja Europejska przygotowała (w postaci Dokumentu Technicznego) kryteria wykorzystania deklaracji „hipoalergiczny”. Wskazują one jak określenie to powinno być rozumiane oraz założenia, które muszą spełniać kosmetyki hipoalergiczne. Zgodnie ze wskazaniami Komisji Europejskiej projektowanie kosmetyków hipoalergicznych odbywa się już na pierwszym, krytycznym etapie wyboru składników produktu. Technolodzy opracowując kosmetyki hipoalergiczne ograniczają użycie substancji o działaniu potencjalnie alergogennym np. niektórych związków zapachowych, barwników. Istotne jest również testowanie produktu, które zwykle odbywa się na wybranej grupie probantów ze skórą wrażliwą, czy skłonną do alergii.

Pielęgnacja skóry wrażliwej

Pielęgnacja skóry wrażliwej nie jest łatwa. Stosowane kosmetyki powinny bowiem nie tylko redukować już istniejące podrażnienia, ale także im zapobiegać. Wskazane jest stosowanie kosmetyków o prostym składzie, gdyż duża liczba różnych surowców zwiększa ryzyko pojawienia się odczynów alergicznych na skórze. Wybór odpowiednich preparatów zależy od indywidualnej reaktywności skóry.

Rynek kosmetyczny oferuje szeroką gamę kosmetyków, w tym również produktów do skóry wrażliwej. Aby ułatwić konsumentom wybór tych preparatów oznacza się je często na opakowaniu jako kosmetyki hipoalergiczne.

Kosmetyki hipoalergiczne EcoFriendly Care

Przykładem kosmetyków hipoalergicznych do skóry wrażliwej jest seria EcoFriendly Care. Ekoceutyki zaprojektowaliśmy w sposób, który pozwolił na wyeliminowanie substancji zapachowych, barwników oraz surowców potencjalnie drażniących.

Produkty EcoFriendly Care szanują naturę, są biodegradowalne i jednocześnie skuteczne w działaniu. Zostały przetestowane na wrażliwej skórze, chronią i wzmacniają mikrobiom skóry. Dodatkowo działają nawilżająco i przeciwstarzeniowo.

Główne składniki aktywne serii EcoFriendly:

Kompleks mikrobiomowy – kompleks pre- i probiotyków, zawierający naturalne wielocukry, sok z korzenia yakonu i bakterie kwasu mlekowego. Jest to środek o zróżnicowanym i zrównoważonym składzie, który przywraca skórze prawidłową równowagę mikrobiomu (florę bakteryjną) i wzmacnia jej ochronę biologiczną. Pomaga eliminować zaczerwienienia i wypryski.

Bakuchiol – otrzymywany z jadalnych nasion indyjskiej rośliny Babchi. Jest roślinnym odpowiednikiem retinolu, wykazuje podobną skuteczność, ale bez efektu podrażnienia. Delikatnie złuszcza, ujędrnia, normalizuje pracę gruczołów łojowych skóry, poprawia koloryt, koi podrażnienia i przyspiesza regenerację naskórka. Działa przeciwzmarszczkowo i napinająco dla skóry z oznakami starzenia.

Bioferment z bambusa – otrzymywany w wyniku fermentacji bambusa. Stanowi biodostępne, czyli łatwo przyswajalne źródło krzemionki, które usprawnia odnowę komórkową skóry i wzmacnia żywotność skóry.

Trehaloza – disacharyd, występujący w roślinach, bakteriach i grzybach – umożliwia im przetrwanie w najtrudniejszych warunkach klimatycznych. Jeden z najskuteczniejszych składników nawilżających skórę. Wzmacnia naturalne funkcje bariery ochronnej naskórka, przeciwdziała podrażnieniom. Chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promieniowanie UV i wszelkimi zanieczyszczeniami. Jest silnym antyoksydantem, dzięki czemu zapobiega starzeniu się skóry.

Kosmetyki hipoalergiczne to preparaty najlepiej dostosowane do potrzeb cery wrażliwej. Warto jednak pamiętać, że każda skóra jest inna i ograniczenie ryzyka wystąpienia alergii i podrażnienia nie jest jednoznaczne z brakiem takiego ryzyka. Dlatego w przypadku cery wrażliwej i skłonnej do podrażnień przed wprowadzeniem do pielęgnacji nowego kosmetyku warto wykonać test tolerancji.

ECOFRIENDLY CARE

Hypoalergiczne kosmetyki – skuteczność i bezpieczeństwo stosowania w jednym!