32 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

32 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Jak co roku, także podczas 32 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy byliśmy jednym ze sponsorów Sztabu WOŚP w Czosnowie, przekazując nasze zestawy kosmetyków na licytację. Cieszymy się, że ponownie mogliśmy wesprzeć tę cudowną akcję.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w licytacjach.

12 edycja akcji „Łączy Nas Kobiecość”

12 edycja akcji „Łączy Nas Kobiecość”

„Łączy Nas Kobiecość” to ogólnopolska akcja profilaktyki raka piersi, organizowana cyklicznie od 11 lat. Każdego roku, podczas wydarzenia wiele kobiet może zbadać swoje piersi i zadbać o ich zdrowie. Badania wykonywane są w mobilnych mammobusach, pracowniach stacjonarnych na terenie całej Polski oraz w przychodniach Salve i Salve Medica w Łodzi i w Warszawie. W tym roku po raz kolejny ufundowaliśmy prezenty dla Pań, które zdecydowały się wziąć udział w programie „Łączy Nas Kobiecość”.

Wiemy jak istotna jest profilaktyka raka piersi, dlatego od lat aktywnie uczestniczymy również w kampanii promującej regularne samobadanie piersi. Więcej na ten temat możecie przeczytać tu.

łączy nas kobiecość
Dotykam=Wygrywam – ruszyła 12 edycja kampanii

Dotykam=Wygrywam – ruszyła 12 edycja kampanii

15 października to Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, a sam październik od wielu lat uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi. W tym szczególnym miesiącu chcemy zwrócić uwagę na tematy związane z profilaktyką oraz diagnostyką nowotworów piersi.

Alarmujące statystyki raka piersi

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym. W Polsce co roku taką diagnozę słyszy ponad 22 tys. kobiet. U 5-10 proc. z nich nowotwór rozpoznawany jest od razu w stopniu zaawansowanym. To powoduje, że stanowi drugą – po raku płuca – przyczynę zgonów onkologicznych wśród pań, a wśród młodych Polek (20-44 lata) nawet pierwszą. Niestety, od 13 lat obserwuje się rosnącą umieralność na raka piersi, dlatego tak ważna jest edukacja w tym temacie.

Nie zapominaj o swoich piersiach!

Kolejny raz firma Bandi wsparła kampanię Dotykam = Wygrywam, która ma na celu zwiększenie świadomości dotyczącej samobadania piersi, które stanowi skuteczną metodą profilaktyki raka piersi.

Specjalnie z okazji 12. edycji akcji stworzyliśmy BIUSTOkrem pozwalający na codzienną pielęgnację piersi oraz ułatwiający regularne samobadanie.

BIUSTOkrem pielęgnuje skórę każdego dnia, a jego specjalistyczna formuła ułatwia wykonanie krótkiego masażu w celu samobadania piersi. Produkt bogaty w nawilżającą trehalozę, regenerującą CICA, skwalan oraz połączenie witaminy E i oleju makadamia, przeciwdziała przedwczesnej utracie jędrności, przesuszeniu oraz starzeniu się skóry. Idealnie sprawdzi się jako profilaktyka przed utratą sprężystości skóry na skutek m.in. utraty wagi.

Regularne stosowanie BIUSTOkremu pozwala zachować jędrność, sprężystość oraz elastyczność skóry piersi, szyi i dekoltu. Dodatkowo nawilża i wygładza skórę, pozostawiając ją jedwabiście gładką w dotyku.

Nawyk, który może uratować życie

Samobadanie piersi to ważny element profilaktyki raka piersi. Pozwala bowiem zauważyć niepokojącą zmianę na wczesnym etapie rozwoju. Niestety statystyki pokazują, że niewiele kobiet wykonuje je odpowiednio i regularnie.

Jak zatem wykonać samobadanie piersi?

Samobadanie piersi wykonuj raz w miesiącu, tego samego dnia cyklu (najlepiej pomiędzy 6 a 9 dniem cyklu). Stań przed lustrem i rozprowadź krem na dekolcie oraz piersiach. Następnie:

1. Lewą rękę połóż z tylu głowy, a prawą na lewej piersi.
2. Zataczaj drobne kręgi na przestrzeni od obojczyka do piersi oraz na niej, starając się nie ominąć żadnego miejsca.
3. Analogicznie przeprowadź badanie drugiej piersi.

Więcej o samobadaniu piersi możecie przezytać w rozmowie z Izabelą Sakutovą, założycielką Fundacji Wsparcie na starcie, autorką Kampanii Dotykam=Wygrywam.

BIUSTOKREM

Badaj regularnie swoje piersi!

Nowy rekord we Freedivingu!

Nowy rekord we Freedivingu!

Z dumą pragniemy ogłosić, że Julia Kozerska nie tylko zdobyła złoty medal, ale i ustanowiła nowy WR w DNF (213m) na MŚ AIDA w Jeju!!! Jest to wynik lepszy od aktualnego WR CMAS, który także należy do Julii.

Gratulujemy, oby tak dalej! Jesteśmy dumni z całej ekipy i bardzo się cieszymy z tych sukcesów!

A dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, to jesteśmy głównym sponsorem reprezentacji Polski we freedivingu już od 8 lat i jesteśmy z tego MEGA dumni.

Wpływ słońca na skórę – fakty i mity, cz. III

Wpływ słońca na skórę – fakty i mity, cz. III

Każda skóra inaczej reaguje na działanie promieniowania słonecznego. Na jednej po ekspozycji pojawi się rumień/oparzenie słoneczne, inna się opali. Im jaśniejsza karnacja, więcej piegów, tym mniejsza naturalna ochrona przed UV i większe ryzyko powstania rumienia. Im ciemniejsza skóra, tym mniejsze/lub żadne prawdopodobieństwo pojawienia się oparzenia, a opalenizna będzie widoczna, już przy niewielkim nasłonecznieniu.

Fototyp skóry

Aby przewidzieć możliwą reakcję skóry na promieniowanie słoneczne warto znać jej fototyp. Wyróżniamy 6 fototypów skóry:

  • fototyp 1 – bardzo jasna skóra z licznymi piegami, słaba naturalna ochrona, zawsze pojawia się rumień/oparzenie słoneczne, skóra nie opala się,
  • fototyp 2 – jasna skóra, z trudem opala się, duża skłonność do oparzenia słonecznego, opalenizna bardzo jasna,
  • fototyp 3 – nieco ciemniejsza skóra, średnia naturalna ochrona, opalenizna brązowa, oparzenia często,
  • fototyp 4 – skóra jasnobrązowa, oliwkowa, średnia naturalna ochrona, opalenizna ciemno-złocista, niekiedy oparzenie słoneczne,
  • fototyp 5 – skóra ciemnobrązowa, dość silna naturalna ochrona, łatwo opala się, a opalenizna jest o kolorze brązowym, oparzenia występują rzadko,
  • fototyp 6 – bardzo ciemna skóra mająca naturalną ochronę przed UV, opalenizna ciemna, bez skłonności do oparzeń słonecznych.

Ochrona skóry przed słońcem

W celu ograniczenia negatywnego oddziaływania słońca na skórę (rumień, starzenie, zaburzenia pigmentacyjne, nowotwory) należy stosować kosmetyki promieniochronne. Określenie, że ochrona skóry jest konieczna jedynie wtedy, kiedy mamy zamiar „opalać się” jest błędne. Ważne, aby preparaty promieniochronne działały szerokopasmowo, chroniły przed UVA, UVB, IR. Niekiedy krem zmniejsza jedynie działanie promieniowania UVB. Sprzyja to wydłużeniu ekspozycji na słońce i większemu narażeniu na UVA (zmarszczki). W formułach kosmetyków promieniochronnych często występuje połączenie kilku filtrów chemicznych i fizycznych, co wpływa na wzrost skuteczności działania. Skuteczność ochrony zależy także od od ilości użytego preparatu i częstotliwości aplikacji. Wskazana jest zasada „nie żałować kosmetyku”. Krem z filtrem powinien być także zużyty w jednym sezonie.

Im jaśniejsza karnacja, tym mniejsza naturalna ochrona i większa skłonność do powstania rumienia. Dlatego konieczne jest stosowanie preparatów ochronnych z filtrem o wysokim wskaźniku SPF. U osób z jasną karnacją uzyskanie opalenizny jest bardzo trudne. Im ciemniejsza karnacja, tym lepsza naturalna ochrona przed promieniowaniem UV. Rumień nie pojawia się lub występuje bardzo rzadko. Opalenizna widoczna jest „szybko”, a zastosowany filtr może być niższy.

Symbol SPF na opakowaniu kosmetyku informuje jedynie o wysokości ochrony przed promieniowaniem UVB. Najwyższy filtr SPF 50 chroni skórę w ok. 98%. Pełna ochrona skóry przed promieniowaniem słonecznym nie istnieje!

Ciemniejsze zabarwienie skóry można także uzyskać stosując samoopalacz. Pamiętajmy jednak, że taka „opalenizna” nie chroni skóry przed wpływem promieniowania słonecznego, gdyż nie wiąże się z wytwarzaniem melaniny w naskórku.

Jak korzystać ze słońca?

Aby ograniczyć narażenie skóry na negatywny wpływ promieniowania słonecznego stosuj się do tych wskazówek:

  • sprawdzaj pogodę, index UV,
  • określ swój fototyp, im jaśniejsza karnacja, tym większe ryzyko oparzenia skóry, im ciemniejsza, tym mniejsze ryzyko oparzenia,
  • dobierz odpowiedni filtr, zadbaj by wykazywał szerokie spektrum ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB,
  • nakładaj preparat z filtrem około 30 minut przed planowaną ekspozycją na słońce i ponawiaj aplikację w ciągu dnia co około 2 godziny, również po kąpieli, spoceniu się, czy wytarciu skóry np. ręcznikiem
  • stosuj filtr SPF 30, a najlepiej SPF 50, wybieraj mineralny/chemiczny filtr,
  • przygotuj się do ekspozycji na słońce, pamiętaj o warunkach geograficznych – góry, woda, piasek,
  • pierwsza ekspozycja na słońce powinna być kilkunastominutowa, a potem czas można wydłużyć w zależności od fototypu skóry,
  • nie eksponuj skóry na promieniowanie słoneczne między 10-15 godziną, a w południe chroń się w cieniu,
  • chroń skórę również ubraniem,
  • najlepsze nakrycie głowy to kapelusz z szerokim rondem, tak by powstający cień zasłaniał twarz, szyję,
  • noś okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV,
  • podczas pływania załóż koszulkę z filtrem UV,
  • jeśli lubisz przebywać na świeżym powietrzu wybieraj godziny poranne lub popołudniowe,
  • unikaj kontaktu z roślinami fototoksycznymi,
  • nie eksponuj się na słońce, gdy zażywasz leki,
  • uzupełniaj płyny około 2-3 litrów (woda, soki warzywno-owocowe).

Pielęgnacja skóry w okresie lata

W czasie lata, kiedy skóra jest szczególnie narażona na wpływ promieniowania słonecznego, warto zadbać o jej odpowiednią pielęgnację. Ważna jest:

  • regularna fotoprotekcja, filtr SPF powyżej 30,
  • dbałość o nawilżenie skóry, preparaty wiążące wodę w naskórku z kwasem hialuronowym, ektoiną, trehalozą i utrudniające jej odparowanie,
  • odbudowa ochronnej bariery hydrolipidowej, kosmetyki z fitoceramidami, emolientami, estrami cholesterolu,
  • przeciwdziałanie objawom fotostarzenia, kremy z karnozyną, peptydami, witaminą C,
  • ograniczenie stresu oksydacyjnego, preparaty z witaminami:  A, B3, C, E, flawonoidami z zielonej herbaty, soi, miłorzębu japońskiego,
  • wyrównanie kolorytu skóry, kosmetyki ze składnikami depigmentacyjnymi: witaminą C, niacynamidem, kwasem traneksamowym, kwasem cytrynowym,
  • ukojenie podrażnień, preparaty łagodzące/przeciwzapalne, zmniejszające podrażnienia z alantoiną i d-panthenolem, algami,
  • dokładne i delikatne oczyszczanie skóry z zanieczyszczeń, sebum, preparatów promieniochronnych.

Przeczytaj także I cz. artykułu „Wpływ słońca na skórę – fakty i mity”.

Przeczytaj także II cz. artykułu „Wpływ słońca na skórę – fakty i mity”.

Samobadanie piersi – jak wykonać i co powinno nas zaniepokoić?

Samobadanie piersi – jak wykonać i co powinno nas zaniepokoić?

Rozmowa o samobadaniu piersi z Izabelą Sakutovą, założycielką Fundacji Wsparcie na starcie, autorką Kampanii Dotykam=Wygrywam.


Bandi:

Czego dotyczy kampania Dotykam=Wygrywam i jakie ma cele?

Izabela Sakutova:

Naszym głównym celem jest, aby kobiety zadbały o swoje piersi, aby były ich świadome, aby zaczęły o nie odpowiednio dbać kompleksowo, poprzez m.in. wykonywanie comiesięcznego samobadania piersi, regularną kontrolę u lekarza (USG, mammografia) oraz poprzez noszenie dobrze dopasowanego biustonosza, który wpływa nie tylko na komfort funkcjonowania, ale także na nasze zdrowie i samopoczucie.

Dlaczego warto regularnie wykonywać samobadanie piersi?

Bandi:

Regularne wykonywanie samobadania piersi wpływa na świadomość kształtu biustu. Dlaczego to takie ważne?

Izabela Sakutova:

Spotykamy się z tym, że większość kobiet w Polsce niestety nie dotyka i nie zna swoich piersi. W wyniku czego, jeżeli coś się zadzieje to niestety kobiety reagują bardzo późno, kiedy ewentualny nowotwór jest już w zaawansowanym stadium. Nie dotykając piersi, nie znamy ich i nie jesteśmy w stanie zauważyć ewentualnych zmian, które w nich mogą się kształtować.

Bandi:

Bo nie znając kształtu swoich piersi nie rozróżniamy co jest fizjologią, a co powinno być niepokojące?

Izabela Sakutova:

Tak. Kiedy poznajemy swoje piersi, kiedy je samobadamy, to wyrabia się w naszych palcach taka „podświadoma pamięć”. Jeśli robimy to regularnie, co najmniej raz na miesiąc, to jesteśmy w stanie zapamiętać co jest w dotyku naturalne dla moich piersi. Jeżeli coś nowego się pojawia, to będąc świadomą struktury swojego biustu od razu zauważamy zmiany.

Jak badać swoje piersi?

Bandi:

Jak powinnyśmy przeprowadzać samobadanie piersi? Jak często, w jaki sposób?

Izabela Sakutova:

Jest kilka zasad do których powinnyśmy się stosować, ale nie ma jednego, właściwego sposobu samobadania piersi:

  • samobadanie wykonujemy regularnie raz na miesiąc, najlepiej pomiędzy 8-10 dniem cyklu,
  • musimy badać nie tylko samą pierś, ale także okolice obojczyka i pachy. Wykonując samobadanie nie należy „skakać z miejsca na miejsce”, aby nie pominąć jakiegoś miejsca,
  • można wykonywać na sucho, ale będzie wtedy trudniej przesuwać palce. Polecam wykonywanie samobadanie piersi np. na mokro pod prysznicem, bo po namydlonej skórze łatwo jest przesuwać palce. Można także badanie wykonywać na leżąco i wtedy doskonale sprawdzi się krem do samobadania piersi od Bandi.

Bandi:

Dziękuję, że wywołałaś temat.

W tym roku zdecydowaliśmy się na akcję charytatywną, która ma na celu pomóc promować samoświadomość piersi i konieczność samobadania piersi. Przygotowaliśmy wyjątkową cegiełkę – Krem do pielęgnacji skóry piersi, dekoltu i szyi, którego formuła ułatwia samobadanie piersi. Cały dochód ze sprzedaży kremu przekażemy na rzecz kampanii Dotykam=Wygrywam

Zapamiętaj!

Bandi:

Wspomniałaś, że w trakcie samobadania czasami „coś” powinno nas zaniepokoić. Co dokładnie?

Izabela Sakutova:             

Powinnyśmy zwracać uwagę nie tylko na ewentualne zgrubienia i wyczuwalne grudki. Rak piersi może objawiać się także w zmianach wizualnych naszych piersi. Jeżeli zauważymy, że jedna pierś raptownie zrobiła się większa, a nigdy wcześnie większa nie była. Jeżeli skóra piersi zmienia zabarwienie, pojawiają się zmiany skórne, jak: zgrubienia i wciągnięcia czy zmarszczenia skóry, wydzielina z brodawki wydobywająca się samoistnie lub pod wpływem nacisku, następuje zmiana w położeniu brodawki, nagłe wciągnięcie brodawki, owrzodzenia czy inna reakcja skórna na otoczce brodawki sutkowej. Jeśli zauważymy którykolwiek z tych objawów należy udać się do lekarza.

Bandi:

Poza samobadaniem piersi należy także wykonywać USG oraz mammografię piersi. Jak często i od jakiego wieku, które z tych badań powinnyśmy wykonywać?

Izabela Sakutova:

USG zaleca się młodym kobietom, może być wykonywane od 20-tego roku życia, raz do roku, chyba, że lekarz zaleci inaczej. Mammografię zaleca się wykonywać od 40-tego roku życia, może być wykonywana raz w roku, chyba że lekarz zaleci inaczej. Oba badania mogą się dopełniać i można dla pewności wykonywać równolegle zarówno USG jak i mammografię.

DOTYKAM WYGRYWAM

Pamiętaj, by regularnie badać swoje piersi!