Alfabet pielęgnacji – C jak Cera

Alfabet pielęgnacji – C jak Cera

Czy Wiesz jaka jest Twoja cera? Czym “rodzaj cery” różni się od jej “kondycji”?

Rodzaje cery klasyfikujemy ze względu na czynność wydzielniczą gruczołów łojowych skóry, innymi słowy w jakim nasileniu i w jakim miejscu skóra się przetłuszcza. Wyróżniamy rodzaje cer: sucha, normalna, mieszana i przetłuszczająca się. Każda z wymienionych cer może mieć dodatkowe cechy, które określają jej bieżącą kondycję i są to m.in.: przesuszenie, przebarwienia, skłonność do niedoskonałości, nadwrażliwość (podrażniona), z rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi. Choć zarówno rodzaj cery jak i kondycja cery mogą ulegać zmianom na przestrzeni czasu, to zdecydowanie kondycja cery może zmieniać się częściej. Każdy rodzaj cery może mieć jeden lub kilka z problemów “kondycji” cery.

Przykład? Na każdym rodzaju cery możemy obserwować przebarwienia, rozszerzone naczynia krwionośne itd.. Jednym z przykładów jest także cera mieszana / przesuszona – i kiedy dostrzegacie nadmierne przetłuszczanie się cery w strefie “T” to rozwiązanie jest bardzo proste. Wystarczy zacząć dobrze nawilżać skórę:) A czym? Cerom mieszanym polecamy Kwasowy peeling nawilżający do stosowania 1-2 razy w tygodniu, oraz codziennie pod krem rano i wieczorem Koncentrat z czystym kwasem hialuronowym🙂

Cera sucha

Najczęściej jest cienka, może się łuszczyć lub dawać odczucie szorstkości, jest często napięta, ma skłonność do podrażnień. Mogą być widoczne przeświecające naczynia krwionośne. Co stosować? Emiolenty (substancje natłuszczające), składniki nawilżające, kojące oraz wspierające mikrobiom skóry. Bardzo ważne jest rozróżnianie potrzeby nawilżenia skóry od natłuszczenia, cerom suchym potrzebne oba te działania. Nawilży Twoją cerę np. trehaloza, kwas hialuronowy, mocznik. Szukając kosmetyków natłuszczających zwróć uwagę szczególnie na te zawierające oleje roślinne np. z avocado, wiesiołka, oraz na te z estrami cholesterolu. Kosmetyk który jednocześnie natłuszcza i koi podrażnienia to np. Całonocna kuracja nawilżająco-kojąca. O mikrobiom skóry zadbasz stosując pielęgnację z linii EcoFriendly Care. Jeśli Twoim problemem jest sucha skóra wokół oczu koniecznie zwróć uwagę na Krem-maskę pod oczy.

Krem-maska pod oczy, cera sucha
Cera sucha to często także sucha skóra wokół oczu. Poznaj kosmetyk, który zadziała na okolice oczu jak odżywcza maska!

Cera normalna

Ideał:) Prawidłowo napięta, bez widocznych tzw. porów skóry, bez problemu nadmiernego przetłuszczania się, dobrze nawilżona. Gładka, o brzoskwiniowym kolorycie, bez problemu niedoskonałości i zaskórników. Najczęściej mogą się nią poszczycić… dzieci:) W dorosłym wieku może być pielęgnowana większością dostępnych kosmetyków.

Cera mieszana / przetłuszczająca się

Obie te cery mają zbliżony problem nadmiernego wydzielania się sebum, jednak w innej lokalizacji. Cera mieszana najczęściej przetłuszcza się w strefie “T” (czoło, nos, broda). Cera przetłuszczająca się obrazuje się zwiększoną ilością sebum na powierzchni całej twarzy. Jak pielęgnować? Przede wszystkim nie wolno przesuszać bo problem się nasili. 2 razy w tygodniu stosuj maseczkę oczyszczającą na bazie drożdży, raz w tygodniu Aktywny peeling enzymatyczny i … nawilżaj! Koncentrat z czystym kwasem hialuronowym stanie się Twoim ulubionym kosmetykiem:) Polecamy Kojący krem matujący, który nie tylko zmniejszy objawy nadmiernego przetłuszczania się cery to dodatkowo poprawi koloryt:) A jeśli dodatkowo chce zmniejszyć widoczność tzw. porów skóry koniecznie wypróbuj Emulsję zmniejszającą pory.

A może ściągawka pielęgnacyjna? 🙂

Mamy nadzieję, że taka mała ściągawka z doboru kosmetyków dla konkretnego rodzaju cery będzie dla Was przydatna:) A może chcielibyście kilka przykładowych, pełnych planów pielęgnacyjnych dla określonych typów cer? Np. co dla cery mieszanej z przebarwieniami, co dla cery przetłuszczającej się wrażliwej itp..

Skóra wrażliwa – jak o nią zadbać? Część II

Skóra wrażliwa – jak o nią zadbać? Część II

Skóra wrażliwa dotyczy  głównie  twarzy, powiek, ale także szyi, okolicy pach i pachwin. Osoby ze skórą nadwrażliwą odczuwają ciągły niepokój i obawiają się, iż zmiany mogą pojawić się „w każdej chwili”. Dlatego też podróżują zwykle ze swoimi wypróbowanymi kosmetykami.

Skóra wrażliwa – skąd ten problem?

Wrażliwości skóry sprzyja jej suchość (o różnej etiologii), powierzchowne unaczynienie oraz schorzenia przebiegające z atopią. Skóra sucha dotyczy około 80% dojrzałych kobiet i narasta z wiekiem, występuje także u mężczyzn. Uwrażliwienie skóry wiąże się z nieprawidłową funkcją bariery naskórkowej, cieńszym naskórkiem i powierzchownie zlokalizowanymi naczyniami krwionośnymi, „odpowiadającymi” rozszerzeniem na nawet najdrobniejsze bodźce. Uszkodzenie bariery może być uwarunkowane genetycznie lub być nabyte. Sucha skóra w AZS związana jest z zaburzeniem bariery naskórkowej, nieprawidłowym metabolizmem lipidów naskórkowych, zmniejszeniem czynności gruczołów łojowych, niedostatecznym wytwarzaniem naturalnych czynników nawilżających (NMF), a jednocześnie wzrostem przeznaskórkowej utraty wody. Jeśli skóra wrażliwa dotyczy całego ciała, wiąże się ze znacznym świądem, podrażnieniem, niepokojem i bezsennością konieczne jest wsparcie psychologiczne. Dotyczy to osób z przewlekłymi schorzeniami skóry, jak AZS, łuszczyca, wyprysk z podrażnienia i alergiczny lub trądzik różowaty.

Tego unikaj

Skóra wrażliwa może być następstwem niekorzystnych warunków pracy, środowiska, nieprawidłowej pielęgnacji i braku jej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi np. promieniowaniem UV, klimatyzacją, dymem papierosowym i zapachowymi substancjami lotnymi. Nasilenie objawów skóry wrażliwej zależy od wielu czynników nakładających się na siebie.

Kosmetyki dla skóry wrażliwej

Skóra wrażliwa to wyzwanie dla twórców kosmetyków, a badania aplikacyjne powinny uwzględniać zawsze tolerancję preparatów przez cery nadwrażliwe. Istotne znaczenie ma poznanie i eliminacja różnych czynników nasilających zmiany zarówno w domu jak i w pracy. Unikanie wszystkiego co prowokuje nadwrażliwość skóry jest bardzo ważne. Konieczne jest wzmocnienie bariery naskórkowej, by jak „tama” nie pozwalała na działanie czynników drażniących. Kosmetyki lepiej wcześniej wypróbować i nie nakładać na skórę wszystkiego co jest dostępne. A jeśli pojawi się rumień  lub podrażnienie to należy zastosować preparaty łagodzące, wspierające funkcje ochronne, utrzymujące prawidłowe nawilżenie i elastyczność  naskórka, zmniejszające przeznaskórkową utratę wody, redukujące świąd.

Skóra wrażliwa - jakich kosmetyków potrzebuje? Jak ją odpowiednio pielęgnować?

Składniki aktywne

Istotne znaczenie ma forma preparatu aplikowanego na skórę, zarówno do demakijażu jak i pielęgnacji, skład podłoża oraz składniki czynne. Do demakijażu odpowiednie są preparaty delikatne, o łagodnej bazie myjącej, nie naruszające bariery hydrolipidowej naskórka. Wśród składników aktywnych polecanych do skóry wrażliwej wyróżnia się substancje łagodzące np. d-pantenol, galusan epigallokatechiny, nawilżające np. ektoina, wzmacniające barierę hydrolipidową np. ceramidy. Bardzo ważna jest również odbudowa tzw. mikrobiomu czyli dobroczynnej flory bakteryjnej bytującej na powierzchni skóry. Stosowane w kosmetykach probiotyki i prebiotyki znacznie ograniczają wrażliwość skóry na niekorzystne czynniki drażniące. Cery naczynkowe warto wspomóc kosmetykami z zawartością składników wzmacniających naczynka np. arnika górska, kasztanowiec zwyczajny. Ważne jest, by zastosowane substancje czynne były jak najlepiej tolerowane przez skórę wrażliwą. Powinny przynosić ukojenie i ochronę przed „agresywnym” światem zewnętrznym.

Zobacz też…

Skóra wrażliwa – jak o nią zadbać? Część I

Skóra wrażliwa dotyczy głównie twarzy, powiek, ale także szyi, okolicy pach i pachwin. Osoby ze skórą nadwrażliwą odczuwają ciągły niepokój i obawiają się, iż zmiany mogą pojawić się „w każdej chwili”. Dlatego też podróżują zwykle ze swoimi wypróbowanymi kosmetykami.

Wasi ulubieńcy 2019 r. !

Wasi ulubieńcy 2019 r. !

Zobaczcie co wybierają osoby szukające pielęgnacji w podobnej kategorii co Wy. Przygotowaliśmy dla Was wielkie kosmetyczne zestawienie – ulubieńcy 2019 roku! 🙂

Kosmetyki do oczyszczania skóry

W tej kategorii Waszymi ulubieńcami okazali się: Morski żel oczyszczający, Morski tonik odświeżająco-nawilżający oraz Kojący żel myjący z probiotykami.

Bardzo nas to cieszy, że tonik stał się ważnym etapem w pielęgnacji tak wielu z Was! Przywracając prawidłowe pH na powierzchni skóry korzystnie wpływa na florę bakteryjną (pośrednio przyczynia się do redukcji problemu z niedoskonałościami) a dodatkowo poprawia przyswajanie się składników aktywnych z następnie nakładanych kosmetyków.

W trakcie roku 2019 r . były też w naszej ofercie takie kosmetyki myjące jak np. Oczyszczająca pianka do twarzy z białą herbatą i Delikatny żel do mycia twarzy limonka/ogórek. To były edycje limitowane i zdecydowanie także należały do ulubieńców, bo znikały z półek błyskawicznie!

Kremy nawilżające

Nawilżanie skóry jest jednym z najważniejszych etapów pielęgnacji. W odpowiednio nawilżonej skórze prawidłowo zachodzą przemiany komórkowe, co wpływa np. na jej złuszczanie. Cera nawilżona wygląda młodziej, później pojawiają się oznaki upływu czasu, jest bardziej jędrna.

W tej kategorii Waszymi ulubieńcami okazali się: Emulsja silnie nawilżająca, Krem z algami morskimi oraz Krem intensywnie nawilżający.

Czy wiecie, że nawilżenie jest ważne o każdej porze roku? Także zimą! W zależności od temperatury otoczenia, powinniśmy wybierać różne formuły. Im jest zimniej tym Wasze kremy nawilżające powinny mieć dodatkowo właściwości odżywcze, ale o tym już w następnej kategorii:)

Ulubieniec nawilżający
Jeden z Waszych ulubionych kremów nawilżających to Nawilżający krem z algami morskimi:)

Kremy odżywcze (nawilżają i natłuszczają)

Doskonale sprawdzają się w pielęgnacji cer suchych przez cały roku oraz w przypadku każdej cery w zależności od aury i ewentualnego chwilowego przesuszenia.

Cery suche uwielbiają go przez cały rok, a w okresie zimy powinien zaopatrzyć się w niego każdy, kto będzie przebywał na zimnie (a ferie tusz tusz:) ). To Odżywczy krem z kiełkami pszenicy, wyjątkowa formuła w naszej ofercie, które sprawdza się doskonale jako tzw. “cold cream”, czyli ochrona przed zimnem i wiatrem.

Coś dla osób, których cery spragnione są nawilżenia a jednocześnie zmniejszenia zaczerwienienia cery. Ulubieńcem w tej kategorii jest Kremowa kuracja na naczynka. Wiecie, że estry cholesterolu w niej zawarte mają właściwości nie tylko natłuszczające, ale także naprawcze? To właśnie one redukują szorstkość skóry:)

A kiedy poszukiwaliście kremu odżywczego o działaniu anti aging to wybieraliście… Krem kolagenowy! Najlżejszy w tej puli, jednak bogatszy od “kolegów” z kategorii kosmetyków nawilżających. Jest Waszym ulubieńcem od lat!

Na problemy z niedoskonałościami

Komu nie zdarza się niechciany gość (lub goście) na twarzy? Waszymi ulubionymi kosmetykami do zadań specjalnych okazały się Krem z kwasem migdałowym i polihydroksykwasami, Peeling kwasowy antytrądzikowy i Skoncentrowana ampułka antytrądzikowa.

O ile krem z kwasem migdałowym nakłada się na całą twarz (omijając okolice oczu), to pozostali ulubieńcy doskonale sprawdzą się także w użyciu punktowym 🙂 Ale który wybrać? Peeling, czy ampułkę? Mała podpowiedź: ampułka świetnie sprawdza się, jeśli niechcianych gości macie wielu i są maleńcy, a peeling jest specjalistą w redukcji większych i mniej licznych nieprzyjaciół.

Krem z kwasem migdałowym i polihydroksykwasami - ulubieniec
Krem z kwasem migdałowym i polihydroksykwasami

Kosmetyki matujące

Kiedyś panowało przekonanie, że aby zmniejszyć przetłuszczanie się cery trzeba ją… odtłuścić np. kosmetykiem na bazie alkoholu. Brrr…. My wiemy i jak widać Wy już także, że aby cera przetłuszczała się widocznie mniej potrzebne jest właściwe nawilżenie i… No właśnie, potrzebne są też “sprytne” składniki aktywne, które wpływają na usprawnienie funkcji skóry. W każdym z Waszych ulubieńców zastosowaliśmy inny mechanizm działania, także żeby każdy z Was wybrał najlepsze rozwiązanie dla siebie 🙂

Waszymi ulubieńcami są PMF Ochronny krem nawilżający SPF 20, Kojący krem matujący, POREfectionist Emulsja zmniejszająca pory.

Warto pamiętać, że aby zmniejszyć nadmierne przetłuszczanie się cery, konieczne jest odpowiednie nawilżenie, które wcale nie musi “obciążać” cery! Wypróbujcie np.: Kwasowy peeling silnie nawilżający i Koncentrat z czystym kwasem hialuronowym.

Na widoczne “naczynka”

Coraz więcej osób zmaga się z problemem nadwrażliwości cery, która może prowadzić do widocznie rozszerzonych naczyń krwionośnych i skłonności do rumienienia się. Osoby z cerami naczynkowymi najczęściej sięgały po Krem redukujący zaczerwienienia, CC Korektor na naczynka oraz Skoncentrowaną ampułkę na naczynka.

A czy Wiecie, że nieprawidłowa pielęgnacja (lub jej brak) w przypadku cery wrażliwej może zaowocować rozwojem trądziku różowatego? Jeśli obserwujecie u siebie objawy trądziku różowatego koniecznie wypróbujcie Serum redukujące zaczerwienienia, które dzięki zawartemu cyprysowi świetnie sprawdzi się w Waszej pielęgnacji.

Odmładzanie

W ostatnim roku poszukiwaliście kosmetyków o działaniu poprawiającym kontur twarzy i usprawniających odnowę komórkową. Wasi ulubieńcy to Odmładzający krem nawilżający, Bio-esencję naprawczą oraz Kremową kurację z retinolem.

Szczególnie miłym zaskoczeniem dla nas była tak chętnie kupowana Bio-esencja! Kosmetyk nietypowy o wielokierunkowym działaniu – może potęgować skuteczność stosowanych kosmetyków, poprawia koloryt cery, wspiera funkcje ochronne skóry. Kto jeszcze nie zna koniecznie powinien wypróbować!

Peelingi

Szukając kosmetyku, który szybko poprawi wygląd skóry nie sposób nie pamiętać o peelingach ziarenkowych, enzymatycznych czy mieszanych. Waszymi ulubieńcami okazali się Subtelny peeling enzymatyczny, Mikrodermabrazja z korundem i Aktywny peeling z keratoliną.

Czy wiecie co je łączy? Każdy z nich wpływa na lepsze odblokowanie ujść gruczołów łojowych.

Działanie złuszczające mają oczywiście także kwasy, których mamy całkiem spory wybór:) Jeśli chcecie wybrać najlepszy dla siebie, to pisaliśmy o nich w Alfabecie pielęgnacji.

Włosy

Trychologia zagościła w Waszej pielęgnacji na dobre, bo np. Tricho-peeling nie tylko jest najchętniej kupowanym produktem w tej kategorii, ale jednym z najlepiej sprzedających się kosmetyków marki! Wasi ulubieńcy to Tricho ekstrakt przeciw wypadaniu włosów i Tricho-lotion stymulujący wzrost włosów.

Ulubieńcy – nie tylko Wasi:)

Wiele spośród Waszych ulubieńców to kosmetyki, które otrzymały także niezależne nagrody i wyróżnienia.

A jacy są Wasi ulubieńcy?

Skóra wrażliwa. Jak o nią zadbać? Część I

Skóra wrażliwa. Jak o nią zadbać? Część I

Skóra wrażliwa, określana jest również skórą nadwrażliwą, czy też nadreaktywną na różne czynniki.  Nawet najmniejsze bodźce mogą wywołać rumień i podrażnienie. Skóra nadwrażliwa to niejako nadreaktywna, czyli odpowiadająca „większą reakcją” niż skóra bez wrażliwości. Jest ona trudna w pielęgnacji, stąd konieczność dobrania takich składników, które będą dobrze tolerowane i wzmocnią jej naturalną barierę ochronną.

Skóra wrażliwa – charakterystyka

Skóra wrażliwa może dawać objawy jak rumień i suchość. Część  osób, u których nie ma widocznych zmian podaje, iż odczuwa pieczenie, palenie, uczucie ściągania, znaczny dyskomfort. Skórę wrażliwą obserwujemy u dzieci, ale stopniowo „oswaja się” ona z różnymi bodźcami, a jej bariera ulega wzmocnieniu. Jednak w okresie dojrzewania w przebiegu trądziku zwykłego, przy stosowaniu wielu kosmetyków, skóra może być okresowo nadwrażliwa. Mężczyźni mają mniej wrażliwą skórę niż kobiety (nieco grubszy naskórek). Jednak także u nich obserwuję się skłonność do podrażnień na twarzy i szyi w miejscach golenia zarostu. U kobiet nadwrażliwość skóry może wiązać się z cyklem miesiączkowym. Skóra wrażliwa ma zmniejszoną tolerancją na różne bodźce zewnętrzne. Jej reakcja zmienia się w zależności od pór roku, także noszonej odzieży, przylegającej do wrażliwych okolic. Wielokrotnie osoby z wrażliwą skórą mają nasilenie zmian w sytuacjach stresowych, po spożyciu ostrych pokarmów, wypiciu alkoholu, działaniu klimatyzacji i lotnych substancji zapachowych.

Cera wrażliwa często negatywnie reaguje na czynniki zewnętrzne np. niskie i wysokie temperatury. Mogą ją także podrażniać nieodpowiednio dobrane kosmetyki.

Niełatwa pielęgnacja

Skóra wrażliwa ma uszkodzoną barierę naskórkową i dlatego różne czynniki środowiska zewnętrznego powodują jej nadmierną reakcję. Obserwuje się nietolerancję różnych kosmetyków, stąd trudność w ich doborze. Uszkodzenie skóry jako bariery sprzyja powstawaniu wyprysku kontaktowego z podrażnienia (mechaniczne podrażnienie skóry, reakcja pojawia się szybko) i wtórnie wyprysku alergicznego (reakcja immunologiczna, lokalizacja zmian nie zawsze w miejscu zadziałania np. kosmetyku, a objawy zazwyczaj obserwowane są po kilku dniach, często dotyczą okolicy oczu). Zmianom wypryskowym towarzyszy rumień, świąd, pieczenie. Skóra wrażliwa, skłonna do podrażnień może być sucha, z rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi tzw. naczyniowa. Obserwujemy ją także w trądziku różowatym, zwykłym, u osób ze skłonnością do alergii, oraz w różnych schorzeniach skóry (łuszczyca, atopowe zapalenia skóry) i w chorobach ogólnoustrojowych.

Główny problem stanowi skóra twarzy, szyi, czy dłoni narażonych codziennie na różne niekorzystne czynniki środowiska, a jednocześnie będących “naszą wizytówką”.

Zobacz też…

Skóra wrażliwa – jak o nią zadbać? Część II

Skóra wrażliwa dotyczy głównie twarzy, powiek, ale także szyi, okolicy pach i pachwin. Osoby ze skórą nadwrażliwą odczuwają ciągły niepokój i obawiają się, iż zmiany mogą pojawić się “w każdej chwili”. Dlatego też podróżują zwykle ze swoimi wypróbowanymi kosmetykami.

Zastosowanie peelingów w kuracjach anti-aging

Zastosowanie peelingów w kuracjach anti-aging

Zapotrzebowanie na zabiegi anti-aging wzrasta we współczesnej medycynie estetycznej i kosmetologii. Starzenie się to proces nieunikniony ale możemy go opóźnić m.in. dzięki odpowiednio dobranym zabiegom. Metody profilaktyki anti-aging obejmują jako pierwsze ochronę skóry przed słońcem za pomocą filtrów przeciwsłonecznych. Inną metodą jest stosowanie retinoidów, przeciwutleniaczy, toksyny botulinowej, osocza bogatopłytkowego, laseroterapii czy peelingów chemicznych.

Dlaczego się starzejemy?

Główne procesy związane ze starzeniem się skóry zależą zarówno od czynników zewnętrznych jak i wewnętrznych oraz ich wzajemnego oddziaływania w procesie ciągłym, wieloczynnikowym zależnym od upływu czasu. Wiadome jest to, że szybkość starzenia się skóry fizjologicznie jest procesem złożonym i zaprogramowanym genetycznie. Oprócz nich tzw. stochastyczne starzenie wiąże się z uszkodzeniami komórek spowodowanymi procesami metabolicznymi, wolnymi rodnikami czy promieniowaniem UV. Kliniczna ekspresja starzenia się obejmuje ścieńczenie warstwy rogowej naskórka z widocznym pojawieniem się zmarszczek mimicznych, zmiany pigmentacyjne, przebarwienia hormonalne, rogowacenie słoneczne, teleangiektazje, zwiotczenie i utratę elastyczności. Odpowiednio dobrane peelingi przeciwdziałają wspomnianym procesom i stanowią istotny element kuracji anti-aging.

Jaki peeling wybrać?

Mimo iż co roku opracowywanych jest wiele nowych opcji resurfacingu skóry, to jednak peelingi przetrwały próbę czasu. Znane są już od XIX wieku, kiedy to opracowywano ich różne metody. Następnie powstała klasyfikacja peelingów ze względu na metodę ich wykonania:

  • chemiczne – znane również jako chemeksfoliacja lub chemiczna eksfoliacja. To procedura polegająca na zastosowaniu na skórę substancji chemicznej, która powoduje kontrolowane niszczenie naskórka z częścią skóry właściwej (w zależności od głębokości peelingu). Takie działanie prowadzi do przebudowy skóry i jej regeneracji. Czynniki wpływające na głębokość złuszczania, a tym samym intensywność działania peelingu, obejmują: właściwości zastosowanego środka chemicznego, jego stężenie i pH, technikę aplikacji oraz wyjściowy stan skóry. Peeling chemiczny polega na zastosowaniu różnych związków chemicznych o właściwościach złuszczających, takich jak: np kwas salicylowy, rezorcyna, kwas karbolowy (fenol), kwas trójchlorooctowy (TCA), kwasy owocowe, glikol propylenu, kwas witaminy A, roztwór Jessnera,
  • fizyczne – mogą być wykonane przy zastosowaniu np. laseroterapii, ciekłego azotu, zmrożonego dwutlenku węgla, podtlenku azotu,
  • mechaniczne – polegające na usuwaniu naskórka przy użyciu surowca ścierającego np. kryształków korundu (mikrodermabrazja), zmielonych pestki moreli itp.

Ze względu na głębokość penetracji peelingi dzielimy na:

  • powierzchowne – dotyczące naskórka. Rodzaj peelingu „odświeżającego”, gdzie osiągnięcie pożądanego efektu kuracji wymaga wielu zabiegów,
  • średnio głębokie – dotyczące naskórka i warstwy brodawkowatej skóry właściwej. Powodują uraz tych warstw niekiedy razem z warstwą siateczkowatą, prowadząc do kontrolowanego stanu zapalnego, co w efekcie powoduje zmniejszenie objawów fotouszkodzenia skóry i zmarszczek powierzchownych,
  • głębokie – dotyczące warstwy siateczkowatej skóry właściwej.

Nie tylko anti-aging!

Peelingi to skuteczne zabiegi przeciwstarzeniowe. Kiedy są stosowane z wiedzą i dobrą techniką, mogą dać doskonałe rezultaty nie tylko w kuracjach anti-aging, ale również w przypadku blizn i przebarwień.

Kwasy – co musisz wiedzieć?

Kwasy – co musisz wiedzieć?

Kiedy za oknem szaruga, słońca brak a dni stają się coraz krótsze, przychodzi idealny czas by nieco intensywniej zadbać o skórę. Warto teraz sięgnąć po kwasy i zabiegi złuszczania naskórka, by skóra na nowo nabrała blasku, stała się gładka i promienna.

Pracowita skóra

W naszej skórze każdego dnia zachodzą procesy odnowy. Jednym z nich jest tzw. cykl naskórkowy. To mechanizm, w którym stare, zużyte komórki naskórka ulegają złuszczaniu i zostają zastąpione przez nowo wyprodukowane. Cykl ten trwa ok. 28 dni i dzięki niemu skóra wygląda świeżo i promiennie. Niestety wraz z wiekiem proces ten ulega wydłużeniu. Skóra staje się szara, zmęczona i coraz bardziej widoczne są na niej oznaki starzenia. Kwasy i zabiegi złuszczania to najlepszy sposób by temu przeciwdziałać.

Które kwasy są najlepsze?

W kosmetykach wykorzystywanych jest obecnie wiele rodzajów kwasów. Znajdziemy tu: α-hydroksywasy np. kwas glikolowy, β-hydroksykwasy np. kwas salicylowy, α-ketokwasy np. kwas pirogronowy, polihydroksykwasy np. glukonolakton czy kwasy karboksylowe np. kwas azelainowy. To, który kwas będzie najlepszy dla naszej skóry, zależy od jej rodzaju i aktualnych potrzeb. Jeżeli wybór wydaje Wam się trudny, warto zasięgnąć porady specjalisty, gdyż tylko dobrze dobrany kwas da efekty jakich oczekujecie. A jak wybrać ten najlepszy dla siebie? Mała podpowiedź jest znajdziecie w naszym Alfabecie pielęgnacji – A.

kwasy

Kosmetyki do zadań specjalnych

Podstawowe działanie kwasów jest związane z mechanizmem złuszczania komórek warstwy rogowej naskórka. To właśnie dzięki temu procesowi, skróceniu ulega cykl komórkowy, a skóra podlega intensywnej regeneracji. To jednak nie wszystko! Poszczególne peelingi kwasowe charakteryzują się także dodatkowymi właściwościami np. regulują wydzielanie sebum i zapobiegają powstawaniu niedoskonałości cery, rozjaśniają przebarwienia, spłycają zmarszczki, nawilżają i odżywiają skórę.

To działa

Kwasy to jedne z najbardziej skutecznych składników w kosmetykach. Ja osobiście bardzo w nie wierzę i na stałe zagościły w mojej pielęgnacji. A Wy jakie macie doświadczenia z tego rodzaju peelingami?