Alfabet pielęgnacji – “A”

Alfabet pielęgnacji – “A”

“A”… jak AHA’s, czyli alfahydroksykwasy

Znane bardziej jako kwasy owocowe. Obecnie jedne z najbardziej cenionych i znanych w kosmetyce związków nie tylko złuszczających, ale przede wszystkim pielęgnujących skórę. Doskonale przyspieszają odnowę komórkową, a w zależności od konkretnego kwasu, wykazują dodatkowe właściwości, każdy z nich jest doskonały w czymś innym!

Pielęgnacja AHA’s dla siebie:)

Kwas glikolowy – najbardziej ceniony za mała cząsteczkę, dlatego łatwiej może penetrować naskórek. W wysokich stężeniach (wykonywanych w gabinetach medycyny estetycznej) może docierać nawet do skóry właściwej. Ma tym samym za działanie przeciwstarzeniowe i pojędrniające. W pielęgnacji Bandi dostępny jest do stosowania podczas profesjonalnych zabiegów kosmetycznych. Salon kosmetyczny z naszymi kosmetykami najbliżej Ciebie znajdziesz tu.

Kwas mlekowy – sprzyja produkcji ceramidów w skórze, doskonale nawilża. Wskazany dla każdego rodzaju cery, jednak to osoby z cerami mieszanymi i przetłuszczającymi szczególnie docenią jego właściwości nawilżające, bo dodatkowo zmniejszy problem zaskórników. Mało kto wiąże problem tych małych, czarnych niedoskonałości z przesuszeniem cery, a jest to często jeden z głównych powodów ich powstawania. Cery mieszane – nawilżajcie się!:) Poczujecie jego działanie za sprawą tego kosmetyku.

Kwas migdałowy – doskonale poprawia koloryt skóry, sprawia, że wygląda na rozświetloną i zrewitalizowaną. Zmniejsza problem niedoskonałości i nadmiernego przetłuszczania się cery. W połączeniu z polihydroksykwasami daje dodatkowy efekt zmniejszenia widoczności rozszerzonych naczyń krwionośnych. Znajdziecie go tu.

Kwas cytrynowy – wyrównuje koloryt cery i rozjaśnia przebarwienia. Szczególnie dobrze działa w mieszaninie z kwasem fitowym, który dodatkowo wzmaga jego działanie. Ich połączenie ujędrnia, wygładza i odmładza wygląd skóry. Podobnie jak w przypadku kwasu glikolowego, W pielęgnacji Bandi dostępny jest do stosowania podczas profesjonalnych zabiegów kosmetycznych. Salon kosmetyczny z naszymi kosmetykami najbliżej Ciebie znajdziesz tu.

I słowo o kwasie, który co prawda do AHA’s się nie zalicza, jednak nie można o nim nie wspomnieć przy całym kwasowym zestawieniu.

Kwas pirogronowy (alfa-ketokwas) doskonale sprawdza się w pielęgnacji cery dojrzałej szczególnie skłonnej do niedoskonałości i z nadmiernie wydzielającym się sebum. Szczególnie dobre właściwości pielęgnacyjne widoczne są w mieszaninie z kwasem salicylowym i azelainowym. Wtedy taki kosmetyk skutecznie zmniejsza nadmierne przetłuszczanie się cery, oczyszcza tzw. pory skóry. Wszystkie 3 kwasy mamy w tym kosmetyku.

QUIZ

I jak podoba się Wam nasz mały QUIZ? Ułatwił wybór? 🙂

Kosmetyki profesjonalne – czyli jakie?

Kosmetyki profesjonalne – czyli jakie?

Często pytacie nas, co to znaczy, że nasze kosmetyki są profesjonalne. Jak już zapewne wiele z Was wie, nasza marka ma już ponad 30 lat. Od początku jedną z najważniejszych wartości była dla nas jakość kosmetyków. Skuteczność działania bardzo szybko została doceniona wśród kosmetyczek, także wśród kosmetologów i wielu dermatologów.

Bandi w salonach kosmetycznych

Nieustannie tworzymy pielęgnację, która jest skrojona na miarę potrzeb Twojej cery. Niezależnie, czy korzystasz z zabiegów profesjonalnych wykonywanych z użyciem naszych produktów, czy używasz kosmetyki Bandi w domu – zawsze są to produkty najwyższej jakości.

Tym razem mamy dla Was coś wyjątkowego – linię HOME EXPERT! Wyjątkowe kosmetyki, które doskonale przygotują skórę do zabiegów profesjonalnych i będą wzmacniać efekty pozabiegowe. Stosujesz w domu to co zaleca Ci Twój zaufany profesjonalista!

Unikatowa linia dla wyjątkowych potrzeb cery

Jakie wyjątkowe potrzeby mają skóry po profesjonalnych zabiegach estetycznych? O tym mówi m.in. w króciutkim filmiku mówi dr n. med. Kamila Padlewska, prof. nadzw. w UM MSC.

Te kosmetyki dobierze Ci ekspert!

Znacie już linię kosmetyków HOME EXPERT? Niezależnie od tego, czy korzystacie z profesjonalnych zabiegów kosmetycznych, czy nie – to linia HOME EXPERT fantastycznie sprawdzi się w Waszej pielęgnacji:)

Kosmetyki dostępne wyłącznie w wybranych Salonach kosmetyki profesjonalnej, do kupienia po konsultacji z profesjonalistą.

HOME EXPERT – domowa pielęgnacja profesjonalna dobrana przez eksperta, odpowiadająca indywidualnym potrzebom Twojej cery!

Czemu musisz je mieć?

Zastanawialiście się czasami, jak wiele z Waszych kosmetyków niestety nie było dobrym wyborem w czasie ich zakupu? A co zrobić, żeby uniknąć pomyłki w przyszłości? To proste:) Wystarczy udać się po poradę pielęgnacyjną do profesjonalnego salonu wykonującego zabiegi kosmetyczne. Kosmetyczka/ kosmetolog przyjrzy się Twojej skórze, oceni jej kondycję i potrzeby, przeprowadzi z Tobą wywiad. Na tej podstawie ułoży dla Ciebie Twój spersonalizowany plan pielęgnacyjny!

Korzystaliście już kiedyś z takich konsultacji? Wybierzcie się – WARTO!!! Poczujcie różnicę w pielęgnacji:)

Glikacja – proces do starzenia się organizmu

Glikacja – proces do starzenia się organizmu

Wiele czynników wpływa na przebieg starzenia: uwarunkowania genetyczne, warunki środowiska, w tym palenie tytoniu, spożywane pokarmy, ekspozycja na słońce. Im więcej czynników uszkadzających, nakładających się, tym jest to bardziej widoczne na skórze. Jednym z nich jest proces glikacji, zaliczany do starzenia wewnątrzpochodnego, nasilający się po 35 roku życia.

Czynnikiem inicjującym powstawanie końcowych produktów glikacji (AGE) jest poziom glukozy we krwi. Zwiększona jej “dostępność” w organizmie, dostarczana z pożywieniem, wzmaga intensywność procesu glikacji, w wyniku którego dochodzi do uszkodzenia kolagenu, powstania wiązań krzyżowych; włókna kolagenu stają się sztywne i tracą swoje właściwości, skóra traci jędrność i sprężystość, widoczne są zmarszczki. A kolagen stanowi około 72% suchej masy skóry (elastyna 0.6%). Glikacja białek jest to proces niefizjologiczny, patologiczny, przebiegający bez udziału enzymów. Obserwowany jest nie tylko w skórze, a wszędzie tam gdzie jest kolagen i inne białka (fibronektyna, laminina, elastyna) w różnych narządach naszego ciała.

Proces glikacji:

  1. Połączenie glukozy z wolną grupą aminową białka
  2. Wczesne produkty glikacji EGP (ang. Early Glycation Product). Dehydratacja, aktywne wolne formy tlenu…
  3. Końcowe produkty AGE (ang. Advanced Glycation end Product)

Receptory RAGE

Receptory RAGE (ang. Receptor Advanced Glycation end Products) obecne w komórkach śródbłonka, nerkach wiążą końcowe produkty zaawansowanej glikacji, czyli AGE. To połączenie uruchamia kaskadę zmian z wytworzeniem prozapalnych cytokin, przyciągających makrofagi, nasila się stres oksydacyjny. Glikacja niekorzystnie wpływa na keratynocyty ograniczając ich skuteczne połączenie z kolagenem typu I, co upośledza ich zdolność przemieszczania się w naskórku i efektywność gojenia.

Czy mamy jakiś wpływ na nasilenie glikacji?

Tak oczywiście. Należy zaprzestać palenia tytoniu, ograniczyć spożycie cukru, więcej się ruszać i stosować kosmetyki upośledzające/hamujące proces starzenia wywołany glikacją.

Deklaracje “free from”

Deklaracje “free from”

Od 1 lipca 2019 r. polskie organy kontroli zaczęły stosować dokument techniczny dotyczący deklaracji marketingowych. To ważne zmiany, oczekiwane bardziej lub mniej przez producentów kosmetyków, ale co najważniejsze niezbędne dla nas – konsumentów. Krótko mówiąc zatrzymają one coraz to bardziej kwiecisty i często nierzetelny język wykorzystywany przy opisach kosmetyków. Wielu claimów „bez” czy „free from” na opakowaniach kosmetyków już nie zobaczymy.

Zgodność kosmetyku ze stanem faktycznym

Nie wolno używać już np. deklaracji „bez kortykosteroidów” czy „bez alergenów”. W pierwszym przypadku było to duże nadużycie, bo zgodnie z prawem kortykosteroidy i tak w kosmetykach nie mogą być stosowane . To coś w stylu płatki kukurydziane „bez glutenu” (kukurydza nie zawiera glutenu…). W drugim przypadku nie jest dozwolone stosowanie takiego opisu gdyż sugeruje to, że kosmetyk na pewno nas nie uczuli. A takiej gwarancji nie ma nigdy. Naciągane było również stosowanie deklaracji typu „bez formaldehydu” w preparatach, które zawierały substancje uwalniające formaldehyd. Na to również nie ma zgody. Nie znajdziecie też informacji o tym, ze kosmetyki nie są testowane na zwierzętach, co wyjaśniliśmy też tu.

“Free from” był niejawnym sposobem na straszeniem klientów

Najbardziej popularną deklaracją marketingową, od której to wszystko chyba się zaczęło jest określenie „bez parabenów”. Ileż to firm w związku z tym określeniem zdecydowało się na wymianę tego konserwantu na inny, wiedzą chyba tylko sami producenci. Niewątpliwie bardzo silny trend „free from” w wielu przypadkach się do tego przyczynił. Co byśmy nie sądzili o parabenach są to jedne z najlepiej przebadanych substancji konserwujących, a co więcej znajdują się na liście składników dopuszczonych do stosowania w kosmetykach przez Ministra Zdrowia. Zgodnie z nowym prawem używanie określeń „free from” w stosunku do tego typu składników jest niedozwolone.

nie zawiera
Takich informacji już niedługo nie zobaczysz na opakowaniach kosmetyków

Świadome podejmowanie decyzji

Nie wszystkie jednak określenia „bez” muszą zniknąć z opisów kosmetyków. Nadal będzie można stosować te deklaracje marketingowe, które służą w celach informacyjnych i ułatwią nam świadome podejmowanie decyzji co do zakupu danego kosmetyku np. „nie zawiera składników pochodzenia zwierzęcego” w produktach dla wegan.

Co zmiany oznaczają dla Ciebie?

Dla nas konsumentów z nowego prawa płyną korzyści ale i obowiązki. Nie musimy się już martwić jak odnaleźć się w gąszczu deklaracji marketingowych i zastanawiać się które z nich nie są naciągane. Po prostu wszystkie muszą być rzetelne. Po drugie musimy się nauczyć choć trochę czytać składy kosmetyków. Do tego bardzo zachęcam.

Pielęgnacja cery wrażliwej

Pielęgnacja cery wrażliwej

Skóra wrażliwa charakteryzuje się większą wrażliwością na różne czynniki środowiska zewnętrznego. Nawet najmniejsze bodźce działające na skórę mogą być “źle” przez nią tolerowane. Skóra nadwrażliwa to niejako nadreaktywna, czyli odpowiadająca “większą reakcją” niż skóra bez wrażliwości.

Cechy cery wrażliwej

Skóra wrażliwa ma zmniejszoną tolerancję na różne bodźce środowiska zewnętrznego jak niska albo wysoka temperatura, a także wahania temperatury otoczenia, wiatr, w połączeniu z niekorzystnym czynnikami atmosferycznymi: deszcz, śnieg, grad. Skóra wrażliwa może być uwarunkowana genetycznie jak w atopowym zapaleniu skóry, ale częściej związana jest z nakładaniem się kilku czynników zwiększających jej wrażliwość skóry. Skóra wrażliwa zmienia się z wiekiem, w dzieciństwie jest mniej odporna na różne czynniki, a potem zwiększa swą tolerancję na różne bodźce. Mężczyźni mają mniej wrażliwą skórę niż kobiety. Skóra wrażliwa może pojawiać się okresowo w związku z cyklem miesiączkowym, zabiegami kosmetycznymi, czy porą roku lub utrzymywać się przez cały czas z okresami remisji (ustąpienia objawów).

Preparaty dla skóry wrażliwej

Stosowane preparaty do pielęgnacji skóry mogą powodować jej przejściowe zwiększenie wrażliwości. Jednak to głównie twarz narażona jest na różne niekorzystne czynniki jak słońce, wiatr, mróz, zabiegi kosmetyczne oraz drażnienie odzieżą np. zakładanie i ściąganie “przez głowę” ubrań. Wzmożoną wrażliwość skóry upatruje się w nieprawidłowej funkcji bariery naskórkowej, cieńszym naskórku i powierzchownie zlokalizowanymi naczyniami krwionośnymi “odpowiadającymi” rozszerzeniem na nawet najdrobniejsze bodźce. U osób ze skórą wrażliwą “łatwiej” wywołać odczucie dyskomfortu i objawy neurosensoryczne jak pieczenie, kłucie, ściąganie, świąd. Nasilenie objawów skóry wrażliwej zależy od wielu czynników nakładających się na siebie.

Możemy określić stadia skóry wrażliwej:

  • pierwsze stadium to skóra delikatna wynikająca z łatwości uszkadzania bariery naskórkowej
  • drugie stadium to pojawienie się dodatkowo zmian zapalnych
  • trzecie z odczuwanymi objawami jak pieczenie, bolesność i ściąganie.

Skóra wrażliwa może być skórą naczyniową z napadowym rumieniem, a w przyszłości towarzyszyć trądzikowi różowatemu; pojawiać się w przebiegu trądziku zwykłego, łojotokowego zapalenia skóry i atopii.

W Europie określa się, iż około 50% osób ma skórę wrażliwą i stanowi to duży problem zarówno dla pacjentów jak i firm kosmetycznych. Pacjenci “obawiając się” jakiegokolwiek podrażnienia korzystają z już wypróbowanych ” kosmetyków, czyli takich , które są dobrze tolerowane przez skórę.

Firmy kosmetyczne, dokładają wszelkich starań, by zastosowane substancje czynne były jak najlepiej tolerowane przez skórę wrażliwą, dawały ukojenie, nawilżenie i ochronę przed “agresywnym” światem zewnętrznym. Badania aplikacyjne prowadzone są także u osób ze skórą wrażliwą. Zastosowanie nowego kosmetyku powinno być poprzedzone indywidualnym testem tolerancji, czyli wypróbowaniem go na skórze przedramienia.

Nawilżanie cery dojrzałej

Nawilżanie cery dojrzałej

W okresie letnim w wyniku ekspozycji na słońce, niekorzystnych czynników atmosferycznych skóra ulega przesuszeniu, traci jędrność i elastyczność, zmarszczki stają się bardziej widoczne. Skóra dojrzała wykazuje objawy skóry suchej. W czasie lata zadbajmy więc o nawilżenie, odżywienie skóry zarówno przez codzienną pielęgnację jak i zabiegi w gabinecie kosmetycznym / w domu. Istotne znaczenie ma ochrona przed UV, odpowiednia ilość wypijanej codziennie wody, a także ruch na świeżym powietrzu i sen.

Skóra dojrzała może wykazywać objawy skóry suchej

Skóra dojrzała z wiekiem szybciej się też starzeje, pojawiają się zmarszczki i bruzdy. Zwykle związane jest to z obniżoną funkcją ochronną warstwy rogowej naskórka. Prawidłowa warstwa rogowa to jakby ceglany mur, w którym cegiełkami są odpowiednio ułożone białka, a przestrzenie między nimi wypełnione są zaprawą utworzoną z lipidów (cholesterol, ceramidy, kwasy tłuszczowe). Warstwa rogowa zbudowana jest z komórek zwanych korneocytami, posiadających tzw. kopertę białkową, a na zewnątrz kopertę zrogowaciałą (cornified envelope-CE). Obecna w korneocytach filagryna ulega degradacji do wolnych aminokwasów i związków, które mają za zadanie wiązanie wody. Jest to tzw. naturalny czynnik nawilżający NMF (natural moisturizing factor).

Dlaczego skóra dojrzała jest sucha?

Skóra dojrzała i nie tylko traci wodę w wyniku pocenia i parowania. Utrata wody przez pocenie (gruczoły potowe) w podwyższonej temperaturze otoczenia zapewnia prawidłową termoregulację organizmu. Jednocześnie odbywa się niewidoczna dyfuzja i parowanie wody przez naskórek, a proces ten określany jest jako przeznaskórkowa (transepidermalna) utrata wody zwana TEWL ( transepidermal water loss).

Uszkodzenie warstwy rogowej, nieprawidłowy skład lipidów, nadmierna utrata wody przez naskórek powoduje odwodnienie skóry i pojawiają się objawy suchości i dyskomfortu skóry. Ulgę przynoszą preparaty poprawiające właściwości ochronne naskórka.

Jak pielęgnować cerę dojrzałą?

Proces nawilżania skóry, przywracania jej prawidłowej zawartości wody wymaga systematyczności. Wskazane jest codzienne stosowanie odpowiednich kosmetyków, ochrona przed niekorzystnymi czynnikami środowiska zewnętrznego, o okresowo także zabiegi w gabinecie kosmetycznym / w domu. Nawilżanie skóry to przede wszystkim kosmetyki zatrzymujące wodę (hydrofilowe) oraz kosmetyki okluzyjne hydrofobowe tworzące warstwę okluzyjną zmniejszającą utratę wody przez naskórek, chroniącą przed parowaniem wody. By zachować prawidłowe nawilżenie skóry stosuje się także kosmetyki wzmacniające strukturę naskórka (wbudowujące się w naskórek) stanowiącego barierę ze światem zewnętrznym. Składniki o działaniu hydrofilowym, przyciągające i wiążące wodę to przede wszystkim kwas hialuronowy, trehaloza, mocznik.

Kosmetyki działające okluzyjnie, czyli tworzące na powierzchni skóry barierę chroniącą przed utratą wody to np. oleje. Kosmetyki wzmacniające barierę ochronną, wbudowujące się w naskórek to np. estry cholesterolu. W celu nawilżenia skóry na noc zalecane są preparaty działające odżywczo, które łączą właściwości hyfrofilowe, okluzyjne ewentualnie naprawcze. Wskazane są także miejscowo alfa-hydroksykwasy, choć z pewnym ograniczeniem, ze względu na ekspozycję na słońce. Polecane są również maseczki nawilżające zarówno kremowe jak i żelowe – w zależności od potrzeb cery i naszych upodobań. W okresie letnim konieczna jest codzienna ochrona przed UVA, UVB, ale także IR oraz VIS przy jednoczesnym wsparciu syntezy witaminy D3. Do mycia skóry i demakijażu zalecane są preparaty delikatnie oczyszczające, które nie naruszają naszej naturalnej bariery hydrolipidowej.

Nawilżenie skóry dojrzałej przede wszystkim…

Dobrze nawilżona skóra spełnia swoje funkcje ochronne. Prawidłowa warstwa rogowa zapobiega utracie cennych składników i wody z głębszych warstw naskórka i skóry właściwej. Optymalny skład lipidów w przestrzeniach międzykomórkowych warstwy rogowej, dobre nawilżenie skóry i ochrona przed nadmierną utratą wody stanowi barierę przed działaniem niekorzystnych czynników środowiska. Skóra nawilżona staje się bardziej miękka w dotyku, a powierzchowne zmarszczki wygładzają się, objawy dyskomfortu ustępują.

W temacie nawilżania skóry dojrzałej polecamy Krem intensywnie nawilżający.