Kwas pirogronowy w kosmetykach i jego właściwości

Kwas pirogronowy w kosmetykach i jego właściwości

Kwas pirogronowy (INCI: Pyruvic Acid) należy do grupy kwasów organicznych, alfa-ketokwasów. W naturze występuje m.in. w jabłkach, occie, sfermentowanych owocach. W przemyśle kosmetycznym kwas pirogronowy znalazł zastosowanie szczególnie w preparatach do cer przetłuszczających się i trądzikowych.

Działanie kwasu pirogronowego

Wśród wielokierunkowych właściwości kwasu pirogronowego możemy wyróżnić następujące działanie:

  • złuszczające – powoduje on rozluźnienie połączeń pomiędzy martwymi komórkami naskórka zwanymi korneocytami, znajdującymi się w warstwie rogowej naskórka. Przyczynia się do łatwiejszej ich eliminacji i odświeżenia skóry,
  • antybakteryjne – z tego względu jest polecany do cer trądzikowych, również tych, które zmagają się z aktywnym przebiegiem trądziku,
  • komedolityczne – wykazuje on powinowactwo do tłuszczu ze względu na grupę ketonową zawartą w cząsteczce, dzięki czemu ma zdolności do łatwej penetracji w głąb gruczołów łojowych. Skutkuje to upłynnieniem nagromadzonego sebum, w wyniku czego dochodzi do redukcji zaskórników,
  • sebostatyczne – przyczynia się do redukcji wydzielania sebum,
  • redukujące widoczność „śladów” potrądzikowych,
  • rozjaśniające przebarwienia powstałe w wyniku stanów zapalnych oraz działania promieniowania UV,
  • odmładzające – zwiększa syntezę kolagenu i elastyny (białek podporowych skóry). Z tego względu kwas ten znalazł zastosowanie również w produktach przeciwstarzeniowych.

Kwas pirogronowy w kosmetykach BANDI

Kwas pirogronowy można znaleźć w dwóch naszych produktach: Kremie z kwasem pirogronowym, azelainowym i salicylowym oraz w Peelingu kwasowym antytrądzikowym. Oba preparaty regulują wydzielanie sebum, redukują ilość zaskórników i wykwitów trądzikowych, zmniejszają widoczność „porów”, wyrównują koloryt cery i pomagają w eliminacji przebarwień potrądzikowych.

Przy problemach cery trądzikowej warto skorzystać również z doświadczenia specjalistów i profesjonalnych zabiegów przeciwtrądzikowych.

KWAS PIROGRONOWY

Niezawodny w walce
z niedoskonałościami

Probiotyki i prebiotyki w kosmetykach

Probiotyki i prebiotyki w kosmetykach

Obecny styl życia charakteryzuje się ciągłym pośpiechem i towarzyszącym mu nieustannym stresem. Czynniki te prowadzą do zachwiania równowagi w naszym ciele. Coraz bardziej świadomi skutków miejskiego życia staramy się zwolnić, zdrowo odżywiać, przyjmować suplementy, ale czy wiemy, że nasza mikroflora skóry również potrzebuje osiągnięcia stanu równowagi? Z pomocą przychodzą tu kosmetyki probiotyczne.

Czym jest mikroflora skóry?

Mikrobiom skóry to specyficzna populacja zasiedlających ją drobnoustrojów. Możemy do nich zaliczyć bakterie, wirusy, roztocza i grzyby. Pełni on głównie funkcję ochronną przed patogenami, ale również stymuluje odpowiedź immunologiczną skóry. Aby mikrobiom spełniał swoją funkcje musi pozostawać w równowadze. Jednak czynniki środowiskowe takie jak zanieczyszczenia, zmiany temperatury, jak również te wynikające z naszego stylu życia: stres, zła dieta, używanie agresywnych surfaktantów prowadzi do jej zachwiania i pojawienia się problemów. Wśród związanych z tym dolegliwości możemy zaliczyć wszelkiego rodzaju niedoskonałości, trądzik, zwiększoną podatność na czynniki zewnętrzne, atopowe zapalenie skóry czy nadmierne jej przesuszanie się.

Kosmetyki probiotyczne

Co więc zrobić, aby uzyskać balans pomiędzy patogenami, a „dobrymi” drobnoustrojami? Na ratunek przybywają kosmetyki z probiotykami i prebiotykami, których zadaniem jest właśnie przywrócenie wspomnianej równowagi.

Prebiotyki to nieprzyswajalne substancje, które wprowadzone są do kosmetyku w celu stymulacji rozwoju prawidłowej mikroflory na powierzchni skóry. Stanowią one również pożywienie dla mikroflory bakteryjnej bytującej na naszej skórze. Pobudzają szczepy bakterii probiotycznych m.in. do wzrostu i aktywności. Do prebiotyków zaliczane są poli- oraz oligosacharydy, np. inulina.

Probiotyki to niepatogenne, nieaktywne, pożyteczne drobnoustroje, które dostarczone w odpowiedniej ilości stymulują obronę immunologiczną skóry. Wśród popularnie stosowanych probiotyków w kosmetykach możemy wyróżnić następujące szczepy bakterii i grzybów: Lactobacilus, Saccharomyces, Bacillus, oraz Bifidobacterium. Ich działanie polega przede wszystkim na hamowaniu rozwoju drobnoustrojów patogennych, utrzymaniu odpowiedniego, kwasowego pH skóry, pobudzaniu do odnowy płaszcza hydrolipidowego, produkcji substancji wykazujących działanie przeciwdrobnoustrojowe oraz stymulowaniu układu odpornościowego. Co warto również podkreślić działają także jak kompres łagodzący na podrażnioną i zaczerwienioną skórę po opalaniu.

Odkryto, że wyjątkowo skuteczne działanie uzyskuje się w momencie połączenia prebiotyków i probiotyków w jednym produkcie. Tego typu kompleks zastosowaliśmy również w naszych produktach. Stanowi on połączenie naturalnych wielocukrów, soku z korzenia yakonu i bakterii kwasu mlekowego. Jego działanie pre- i probiotyczne opiera się na:

  • rozwoju prawidłowej mikroflory skóry,
  • hamowaniu wzrostu patogenów,
  • zmniejszeniu uczucia dyskomfortu, kłucia, swędzenia, które związane jest z suchością skóry,
  • lepszym odżywieniu skóry,
  • ukojeniu podrażnionej skóry.

Kosmetyki z probiotykami są zbawienne dla osób zmagających się ze skórą bardzo wrażliwą, potrzebującą pilnej „pomocy”. Dlatego też połączenie pre- i probiotyków zastosowaliśmy między innymi w preparatach linii anti irritate.

ANTI IRRITATE

Ochrona i wsparcie
dla mikrobiomu skóry

Azeloglicyna – sekret pięknej GLOW skóry

Azeloglicyna – sekret pięknej GLOW skóry

Trend GLOW już od dłuższego czasu króluje w makijażu i coraz częściej pojawia się w claimach kosmetyków pielęgnacyjnych. Związane jest to z tym, że rozświetlona i pełna blasku skóra to często zdrowa i wypoczęta cera.

Jak uzyskać efekt GLOW

Odcień skóry, jej jędrność, nawilżenie oraz przebarwienia posłoneczne mają kluczowy wpływ na nasz naturalny blask cery. Aby cieszyć się pięknym efektem promiennej skóry niezbędna jest jej odpowiednia pielęgnacja oparta na kompleksowym podejściu. Taka pielęgnacja powinna obejmować 4 podstawowe kroki: oczyszczanie, złuszczanie, tonizowanie i nawilżanie. Wszystkie je można osiągnąć używając najnowszej linii YOUNG CARE GLOW. Jednym ze składników tej linii, który zdecydowanie zasługuję na wyróżnienie jest azeloglicyna. Dzięki niej uzyskanie efektu GLOW stanie się dziecinnie proste.

Seria Young Care Glow z azeloglicyną

Kilka słów o azeloglicynie

Azeloglicyna (INCI: Potassium Azeloyl Diglycinate) jest pochodną kwasu azelainowego. Powstała w wyniku połączenie kwasu azelainowego o działaniu rozjaśniającym oraz normalizującym wydzielanie sebum z nawilżającą glicyną. W wyniku tego połączenia powstał surowiec, który jest równie efektywny w działaniu i łączy w sobie indywidualne właściwości obu tych składników. Ta modyfikacja cząsteczki kwasu azelainowego korzystnie wpłynęła nie tylko na jego działanie, ale również na właściwości fizyko – chemiczne i bezpieczeństwo stosowania.

Działanie azeloglicyny

Azeloglicyna to multifunkcyjny surowiec, u którego możemy wyróżnić cztery kluczowe kierunki działania.

Rozjaśnianie przebarwień

Ciemne plamy i nierówny koloryt naszej skóry pochłania światło co skutkuje zaburzonym blaskiem cery. Azeloglicyna charakteryzuje się bardzo dobrą zdolnością do rozjaśniania przebarwień posłonecznych oraz pozapalnych. Według badań posiada w tej kwestii lepsze właściwości niż dobrze wszystkim znana arbutyna. Mechanizm jej działania rozjaśniającego oparty jest na zdolności hamowania enzymu zwanego tyrozynazą. Ma on kluczowe znaczenie w procesie tworzenia barwnika – melaniny w naszej skórze.

Nawilżanie i zwiększanie elastyczności skóry

Badania wykazały, że substancja ta zwiększa poziom nawilżenia oraz elastyczności skóry już po trzech tygodniach regularnego stosowania. Azeloglicyna zawdzięcza te zdolności nawilżające obecności w cząsteczce aminokwasu – glicyny. Co warto zaznaczyć odpowiednio nawilżona i gładka cera odbija padające na nią promieniowanie w sposób regularny, dzięki czemu daje wrażenie zdrowszej i jaśniejszej.

Działanie antybakteryjnie

Podobnie jak kwas azelainowy, substancja ta wykazuje działanie antybakteryjne. Szczególnie w stosunku do Staphylococcus epidermis oraz Staphylococcus aureus, dzięki czemu świetnie sprawdzi się w walce z niedoskonałościami w pielęgnacji cer trądzikowych.

Normalizowanie sebum

Obecne na powierzchni skóry sebum powoduje jej „świecenie się”, ale umówmy się, nie takiego GLOW oczekujemy. Dzięki użyciu azeloglicyny ilość wydzielonego sebum zostaje znormalizowana, szczególnie efektywnie w okolicach czoła i podbródka. Działanie to odbywa się poprzez hamowanie enzymu 5-alfa reduktazy.

Bezpieczeństwo stosowania

Ze względu na modyfikację cząsteczki kwasu azelainowego uzyskano, tak jak już wcześniej wspomniałam, większe bezpieczeństwo jego stosowania. Nie powoduje on podrażnień oraz zaczerwienienia skóry. Dzięki temu produkty, które zawierają azeloglicynę mogą być również stosowane przez osoby zmagające się z trądzikiem różowatym, cerą naczynkową oraz skłonną do podrażnień. Co ważne, składnik ten nie zwiększa wrażliwości skóry na działanie promieniowania słonecznego. Dlatego można go stosować przez cały rok, bez konieczności używania dodatkowej ochrony. W odróżnieniu od produktów z kwasem azelainowym, te zawierające azeloglicynę mogą być stosowane przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.

Azeloglicyna w produktach BANDI

Azeloglicynę można znaleźć w dwóch naszych nowych produktach: kremie – puddingu intensywnie nawilżającym oraz limonkowej piance do mycia twarzy z linii YOUNG CARE GLOW. Mimo, że linia dedykowana jest dla młodej cery, to myślę, że sprawdzi się również dla szerszego grona naszych odbiorców i zaskoczy nie tylko skutecznością ale również przyjemnością stosowania!

YOUNG CARE GLOW

Wielokierunkowa pielęgnacja skóry

Trehaloza – dwucukier o niezwykłych właściwościach

Trehaloza – dwucukier o niezwykłych właściwościach

Trehaloza jest naturalnym dwucukrem, składającym się z dwóch cząsteczek glukozy. Występuje m.in. w drożdżach, bakteriach, grzybach, bezkręgowcach oraz roślinach pustynnych.

Ciekawostka

Substancja ta pozwala na przetrwanie organizmom ciężkich warunków środowiskowych, takich jak ekstremalnie niska temperatura czy odwodnienie. Źródła literaturowe podają, że róża jerychońska, dzięki zmagazynowanej trehalozie, potrafi przetrwać wiele lat mając zaledwie 1% wody!

Trehaloza nawilża

Trehaloza wykazuje bardzo dobre działanie nawilżające na skórę. Jest to związane z tym, że substancja ta odzwierciedla skład NMF, czyli naturalnego czynnika nawilżającego, który znajduje się w naskórku. Z wiekiem oraz pod wpływem składników działających drażniąco na skórę, takich jak silne środki powierzchniowo czynne czy alkohol, dochodzi do zmniejszenia ilości NMF. W rezultacie nasza skóra staje się przesuszona, łuszcząca i napięta. Trehaloza świetnie naśladuje cukry zawarte w NMF, efektywnie wiążę wodę, tym samym przywracając prawidłowe nawilżenie skóry.

Trehaloza jest jednym ze składników Kremu odżywczo-nawilżającego Hydro Care

Trehaloza chroni

Przedstawiany disacharyd ma również właściwości obronne, dzięki którym chroni on ważne składniki komórkowe. W jaki sposób? Trehaloza tworzy swojego rodzaju układy, których zadaniem jest ochrona struktur molekularnych przed zniszczeniami i uszkodzeniami. Jej naturalne właściwości obronne zapobiegają tym samym uszkodzeniom skóry oraz włosów przez czynniki zewnętrzne, takie jak: promieniowanie UV, substancje drażniące czy zanieczyszczenia środowiska. Trehaloza chroni przed odwodnieniem także komórki skóry właściwej – fibroblasty, które odpowiedzialne są za produkcję kolagenu.

Dla kogo polecana?

Właściwości trehalozy sprawiają, że dwucukier ten bardzo dobrze sprawdza się w pielęgnacji skóry wrażliwej, odwodnionej, wystawionej na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. W naszych produktach trehalozę możecie znaleźć w: toniku mikrobiomowym, produktach z linii EcoFriendly Care oraz w kremie odżywczo-nawilżającym.

KOSMETYKI
Z TREHALOZĄ

Głębokie i długotrwałe nawilżenie skóry

Peptydy w kosmetykach

Peptydy w kosmetykach

Bioaktywne aminokwasy

Czym są peptydy? To substancje biologiczne, zbudowanymi z kilku jednostek aminokwasów – cegiełek tworzących  białka. Stanowią one składnik budulcowy wszystkich organizmów żywych. Najczęściej posiadają niewielki rozmiar dlatego mają zdolność przenikania przez naskórek do głębszych warstw skóry. Istotne znaczenie w ich działaniu ma wzajemne ułożenie aminokwasów w łańcuchu, z tego powodu ta sekwencja determinuje zarówno właściwości jak i funkcje jakie dany peptyd pełni. Potwierdzone działanie posiadają di-, tri-, tetra-, penta i heksapeptydy. Takich właśnie słów szukajcie w INCI na kartonikach 🙂

Rodzaje peptydów

Ze względu na sposób działania, peptydy dzielimy na 4 grupy:

  • Peptydy nośnikowe transportują składniki w miejsce ich działania, pomagają substancjom w przenikaniu do głębszych warstw skóry. Najbardziej popularnym jest Copper Tripeptide – 1.
  • Neuropeptydy wykazują działanie podobne do zastosowania toksyny botulinowej. Powstrzymują one skurcze komórek skóry, dzięki czemu zapobiegają przed tworzeniem się zmarszczek mimicznych.
  • Peptydy modulujące działanie enzymów są zdolne do hamowania enzymów z grupy metaloproteinaz, które powodują degradację białek macierzy zewnątrzkomórkowej. Peptydy i białka z tej grupy występują w wyciągach roślinnych np. z soi i ryżu.
  • Peptydy sygnałowe stymulują aktywność komórek skóry do produkcji białek podporowych takich jak kolagen i elastyna. Przykładami są: Matrixylâ Morphomicsä, Matrixyl® synthe’6™.

Peptydy, którym zaufaliśmy

Przewodnimi składnikami naszej nowej linii GOLD PHILOSOPHY są zaawansowane technologicznie peptydy sygnałowe, które w naszym przeświadczeniu są najlepsze w walce z procesem starzenia się skóry. Użyte w formulacjach bioaktywne aminokwasy mają zdolność do szybkiego przenikania przez naskórek, dzięki przyłączonemu do cząsteczki kwasu palmitynowemu, co jest ich niekwestionowanym atutem.

Matrixyl Morphomics (INCI: N-Prolyl Palmitoyl Tripeptide-56 Acetate)

Głównym działaniem tego peptydu jest stymulowanie produkcji włókien kolagenowych, które stanowią rusztowanie naszej skóry. Powoduje spłycenie głębokich zmarszczek, które nadają smutny wyraz naszej twarzy. Wśród nich możemy wyróżnić zmarszczki marionetki, około nosowe, lwią bruzdę i kurze łapki. Szczególnie efektywnie działa na zmarszczki pionowe. Ponadto stosowanie tego bioaktywnego aminokwasu sprawia, że skóra staję się bardziej odporna na różnego rodzaju odkształcenia skóry związane z jej marszczeniem.

Matrixyl synthe-6™ (INCI: Palmitoyl Tripeptide-38)

To kolejny z przedstawicieli grupy surowców Matrixyla. Co ważne jego nazwa wzięła się stąd, że stymuluje on 6 głównych składników budulcowych skóry, jak również wpływa później na dojrzewanie i stabilizację włókien. Jego działanie przeciwzmarszczkowe oparte jest na restrukturyzacji tkanek skóry. Świetnie radzi sobie z zapobieganiem oraz walką z pierwszymi objawami starzenia.

Youth Restore (INCI: Palmitoyl Tripeptide-5) 

Jego działanie opiera się na aktywowaniu utajonego Transformującego czynnika wzrostu, który jest kluczowym elementem w procesie syntezy kolagenu oraz chroni włókna przed degradacją wywołaną enzymami. Obydwa te działania są synergistyczne w kierunku uzyskania jak najlepszych właściwości przeciwzmarszczkowych. Youth Restore będzie wpływał na redukcję drobnych zmarszczek powstałych w wyniku foto i chronostarzenia dlatego wpływa na poprawę konturu twarzy oraz zmniejsza widoczność tzw. „porów skóry”.

Peptydy w kosmetykach – okiem technologa