Jak dietą wspierać cerę w okresie menopauzy

Jak dietą wspierać cerę w okresie menopauzy

Niemal połowa kobiet w okresie menopauzy doświadcza problemów skórnych. Zmniejszona produkcja estrogenu, progesteronu i testosteronu oraz zwiększona produkcja kortyzolu w tym okresie mają wpływ na dojrzałą cerę.  

Perimenopauza to okres średnio 3-4 lat bezpośrednio poprzedzający menopauzę i to właśnie w tym czasie występuje większość dokuczliwych objawów. Menopauza to technicznie ostatni dzień krwawienia menstruacyjnego, po których przez kolejne 12 miesięcy nie pojawia się krwawienie. Wszystko później to postmenopauza.

Zmiany w skórze w okresie menopauzy

Nadmierna suchość i swędzenie

Głównym winowajcą jest estrogen, a tak naprawdę jego spadek w organizmie, tym większy im bliżej nam do menopauzy. Estrogen wzmacnia nawilżenie skóry, ponieważ wspiera produkcję ceramidów, kwasu hialuronowego i sebum. Kiedy tych substancji brakuje woda łatwo odparowuje ze skóry, pozostawiając ją suchą i bardziej skłonną do podrażnień, którym często towarzyszy swędzenie.

Warto pamiętać, że swędzenie skóry może również wskazywać na inne problemy, jak np. niedobór żelaza i problemy z tarczycą, dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarzem, jeśli ten stan utrzymuje się długo, a pielęgnacja kosmetyczna nie przynosi ulgi.

Utrata jędrności

Estrogen jest niezbędny do produkcji kolagenu – białka, które nadaje skórze elastyczność i jędrność. Zmniejszony poziom estrogenu sprawia dodatkowo, że skóra staje się bardziej delikatna.

W ciągu pierwszych pięciu lat menopauzy skóra traci około 30% kolagenu, w kolejnych latach następuje mniej drastyczny, ale ciagle postępujący ubytek kolagenu. Na skórze widać to po utracie jędrności i zwiększeniu widoczności zmarszczek. Kolagen odgrywa również ważną rolę w gojeniu się ran, przy mniejszej ilości kolagenu gojenie się skóry może trwać dłużej.

Trądzik

Trądzik kojarzy się z okresem dojrzewania, lecz zmiany hormonalne okresu menopauzy mogą go uaktywnić. Chociaż przyczyna trądziku menopauzalnego jest wieloczynnikowa, za trądzikowe wypryski odpowiedzialna jest przede wszystkim nierównowaga hormonalna.

Z badań wynika, że kobiety, u których w okresie dojrzewania występował trądzik, częściej doświadczają jego nawrotu w okresie menopauzy.

Melazma

W okresie menopauzy skóra może stać się bardziej pigmentowana, często na policzkach, górnej wardze i czole (melazma). Podczas intensywnych wahań hormonalnych w perimenopauzie nieregularny koloryt skóry i plamy słoneczne mogą stać się bardziej widoczne (podobnie jak w okresie ciąży).

Najskuteczniejszą metodą radzenia sobie z melazmą jest unikanie słońca i stosowanie kremów z wysokim filtrem.

Zmiana owalu twarzy

Oprócz naturalnej zmiany owalu twarzy w związku z upływającym czasem, menopauza może intensyfikować ten proces. Utrata gęstości kości (która wpływa również na kości twarzy) i mniejsza ilość kolagenu wpływają na wygląd twarzy.  

Jak wspomóc cerę dietą?

Dobrze skomponowana dieta będzie wspierać cerę od środka. Warto połączyć ją ze świadomą, kosmetyczną pielęgnacją dojrzałej cery, aby uzyskać optymalne rezultaty.

  • zredukuj do minimum cukier w diecie. Dieta wysokocukrowa sprzyja glikacji. Proces glikacji niszczy białka podporowe skóry: kolagen i elastynę,
  • intensywne opalanie się, palenie tytoniu, alkohol, częste spożywanie smażonych i wysoko przetworzonych produktów również sprzyjają glikacji. Ogranicz do minimum,
  • pamiętaj o regularnym piciu wody dla elastycznej, nawilżonej cery,
  • postaw na zdrowe tłuszcze – oliwa z oliwek, awokado, orzechy, pestki, nasiona. Wspierają gospodarkę hormonalną i działają przeciwzapalnie,
  • pilnuj białka – jest potrzebne do syntezy kolagenu i wzmacnia tkankę łączną. Dobre źródła białka: chude mięso, szczególnie białe, ryby, jaja, produkty mleczne, orzechy i nasion, rośliny strączkowe, tofu. Jedz ok. 25 g białka w każdym posiłku,
  • błonnik – wspiera metabolizm estrogenu, zdrowie jelit i układ odpornościowy. Jedz codziennie warzywa w tym szczególnie rośliny strączkowe oraz owoce. Warzywa i owoce to jednocześnie mnóstwo witamin i minerałów,
  • kwasy omega 3 – wspierają funkcję bariery skórnej, zatrzymują wilgoć i chronią przed czynnikami drażniącymi. Dzięki temu pomagają nawilżać skórę i zwalczać zaczerwienienie, suchość lub swędzenie. Jedz ryby, suplementuj,
  • kwas GLA (kwas gamma-linolenowy) – warto rozważyć suplementację np. w postaci oleju z wiesiołka (1 łyżeczka raz dziennie). Kwas GLA wspiera kondycję szczególnie cery suchej, łagodzi swędzenie, uelastycznia.

BIOSTIMULATE LIFT CARE

Profesjonalna pielęgnacja cery dojrzałej