Co wpływa na starzenie się skóry twarzy?

Co wpływa na starzenie się skóry twarzy?

Starzenie się skóry zazwyczaj kojarzymy z głębokimi bruzdami, z kurzymi łapkami wokół oczu i z opadającymi policzkami. Ale na pakiet „starszego wyglądu” składa się znacznie więcej niż zmarszczki i temat jest bardziej złożony. Bo to również utrata kolorytu skóry, ziemista cera, brak elastyczności i brak jędrności, to również kwestia napięć, powięzi, mięśni, limfy i ukrwienia. A samo powstawanie zmarszczek ma również wiele przyczyn.

Dlatego chcąc dłużej zachować młody wygląd, trzeba holistycznie podejść do tematu. U wielu osób brak efektów wynika ze skupienia się na jednym tylko elemencie (np. tylko kremy przeciwzmarszczkowe) i omijania pozostałych przyczyn starzenia się.

Starzenie się skóry – jak przeciwdziałać?

Pierwszym filarem skutecznego przeciwdziałania starzeniu się skóry jest poznanie i zrozumienie przyczyn zachodzących zmian w twarzy. Drugim filarem jest stosowanie kompleksowej praktyki przeciwstarzeniowej, czyli między innymi odpowiednia pielęgnacja cery, masaże, ćwiczenia twarzy i całego ciała, mądre odżywianie i wybór odpowiedniego trybu życia.

I filar – poznanie przyczyn

Skóra to czubek góry lodowej

To co widać i co jest oczywiste to, że z czasem skóra traci swoją jędrność, sprężystość, grubość oraz napięcie. Jest wiotka, cieńsza i pokryta zmarszczkami oraz bruzdami. To jednak tylko czubek góry lodowej. Potężne zmiany, wpływające na starzenie się skóry pojawiają się również w innych tkankach twarzy i w czaszce i to one są często istotą problemu. Następują zmiany kostne, dochodzi do utraty jędrności i objętości mięśni, pojawiają się przykurcze mięśni, opróżnienia i migracja poduszeczek tłuszczowych.

Co dokładnie dzieje się pod powierzchnią?

Tym, co ma największy wpływ na wygląd i kondycję twarzy są mięśnie mimiczne. Mięśnie mimiczne połączone są jednym przyczepem z czaszką, a drugim bezpośrednio ze skórą. Dodatkowo mięśnie często scalone są jeden z drugim. Taka budowa układu mięśniowego twarzy sprawia, że mięśnie (wraz z czaszką) tworzą rusztowanie dla skóry.

Jeśli mięśnie wraz z wiekiem tracą swoją objętość i sprężystość, a także często ulegają permanentnym przykurczom, to w oczywisty sposób wpływają na skórę, powodując na niej zmarszczki, fałdy i bruzdy. Przykładowo „lwia zmarszczka” to efekt stałego przykurczu mięśni marszczących brwi.

Poza tym nadmierne przykurcze mięśni powodują blokady w przepływie energii i płynów ustrojowych. Efekt? W konkretnych obszarach twarzy powstaje niedokrwienie, zastój limfy, a nawet ból. A to prowadzi do przyspieszonego starzenia i zaburzeń funkcjonowania kolejnych obszarów, bo wszystko jest połączone i działa na zasadzie efektu domino. Na przykład powstanie głębokiej lwiej zmarszczki zazwyczaj pociąga za sobą opadanie górnych powiek.

Największe zmiany zachodzące wraz z wiekiem to:

 • skóra staje się cieńsza oraz mniej jędrna,
 • uwidaczniają się coraz większe worki pod oczami, same oczy zaś zapadają się do wnętrza oczodołów,
 • uwypuklają się zmarszczki wynikające nie tylko z utraty jędrności skóry, lecz także z ubytku kości oraz przykurczy mięśni (nadmiar skóry zaczyna „falować”),
 • policzki tracą swoją pierwotną wolumetrię na skutek zmian w poduszeczkach tłuszczowych,
 • w obrębie policzków powstają zmarszczki, fałdy, bruzdy.

Na starzenie się skóry twarzy mają dodatkowo wpływ:

 • geny,
 • styl życia,
 • tryb życia,
 • odżywianie (ważne co, w jakich ilościach, o jakich porach jesz, jak bilansujesz zarówno makro jak i mikroelementy),
 • trawienie (np. spowolniony metabolizm, problemy z wypróżnianiem),
 • codzienne nawyki (np. nadmierne marszczenie czoła czy spanie na boku),
 • środowisko (np. przesuszone powietrze w pomieszczeniach klimatyzowanych, czy przebywanie bardzo dużo na słońcu).

II filar – kompleksowe odmładzanie

Na szczęście, na wiele zmian zachodzących w procesie starzenia się skóry mamy wpływ. Potrzebujemy tylko kompleksowego podejścia i konsekwentnej praktyki przeciwstarzeniowej. Na geny nie mamy wpływu, ale już na tryb, styl życia, środowisko, codzienne nawyki, odżywanie i trawienie – mamy. Zobacz co ci służy, a co nie i które elementy możesz zmienić.

Trzy praktyki dla twarzy i szyi:

 • odpowiednia pielęgnacja cery,
 • masowanie codziennie twarzy i szyi,
 • ćwiczenie mięśni twarzy i szyi.

Nowy nawyk bez straty czasu

Ćwiczenia twarzy oraz masaże nie muszą być czasochłonne. Spraw, by stały się twoim nowym przyjemnym nawykiem bez obciążania twojego grafiku. Wiele z nich można zrobić przy okazji innych czynności. Ćwiczenia mięśni twarzy można praktykować jadąc autem, odpisując na maile, oglądając Netflixa lub gotując. Szybki masaż twarzy można wykonać także podczas aplikacji kosmetyków.

Największe zalety masażu twarzy:

 • zwiększa wchłanianie kosmetyku, a tym samym zwiększa jego działanie,
 • wzmacnia krążenie krwi, odżywiając i dotleniając tkanki,
 • poprawia koloryt skóry,
 • relaksuje napięte mięśnie,
 • pomaga w odstresowaniu się.

Jednym z prostszych i skutecznych automasaży jest szybki masaż na przykład podczas nakładania kosmetyków, a w zasadzie tuż po nich, zanim się wchłoną. To dobry moment na wykorzystanie czasu (3 – 5 minut) podczas codziennej pielęgnacji cery.

Masaż warto rozpocząć od delikatnej stymulacji krążenia limfy, przynajmniej głównych naczyń w okolicach obojczyków.

masaż na starzenie się skóry
 1. Nałóż na twarz i szyję swoje ulubione kosmetyki pielęgnacyjne.
 2. Wykonaj 10 okrężnych, delikatnych ruchów nad obojczykami od ich wewnętrznej strony, zataczając kółeczka na zewnątrz.
 3. Wykonaj 10 okrężnych, delikatnych ruchów pod uchem w miejscu, gdzie przecina się linia żuchwy z linią ucha.
 4. Rozpocznij masaż twarzy, zaczynając od czoła, zgodnie ze strzałkami na rysunku.

DR SKIN CLINIC

Profesjonalny wybór dla pięknej
i zdrowej skóry

Zmarszczki mimiczne – czy można powstrzymać ich powstawanie?

Zmarszczki mimiczne – czy można powstrzymać ich powstawanie?

Za powstanie zmarszczek mimicznych odpowiadają dwaj główni „winowajcy”. Pierwszy to naturalne procesy starzenia się skóry, a drugi to kondycja mięśni mimicznych twarzy.

Utrata kolagenu i kwasu hialuronowego

Proces starzenia się organizmu inicjowany jest bardzo wcześnie, bo już około dwudziestego piątego roku życia. Od tego momentu poziom kolagenu w skórze spada mniej więcej o 1% rocznie, co więcej, obniża się również jakość tego białka. Podobnie rzecz ma się z drugą ważną substancją, czyli kwasem hialuronowym. Skóra, pozbawiona tej cennej ochrony, staje się cieńsza, bardziej wysuszona, mniej jędrna i elastyczna. W efekcie zaczynają znaczyć ją pierwsze zmarszczki. W zależności od uwarunkowań genetycznych i stylu życia, u jednych z nas pojawią się one nieco wcześniej, u innych trochę później.

Zmarszczki mimiczne – rola mięśni

Za wygląd skóry odpowiada również praca mięśni twarzy oraz okolic twarzy, i to, co dzieje się z nimi wraz z wiekiem. Wyrażanie emocji za pośrednictwem twarzy możliwe jest dzięki mięśniom mimicznym. Ich budowa jest specyficzna. Z jednej strony przymocowane są one do kości czaszki, z drugiej do skóry głowy (skóra jest zatem rusztowaniem dla mięśni mimicznych i vice versa). W związku z czym, w momencie gdy uśmiechamy się, płaczemy, wyrażamy żal, zaskoczenie lub gniew, wraz z mięśniami pracuje również skóra naszej twarzy.

Dlatego też, kiedy z wiekiem mięśnie zaczynają ulegać deformacjom, wpływa to również na wygląd skóry i powstawanie charakterystycznych zmarszczek mimicznych, np. zmarszczek mimicznych od uśmiechu, kurzych łapek, lwiej zmarszczki, czy bruzd na policzkach. Są to więc dosłownie zmarszczki, którym „zawiniły” nasze emocje!

Dopóki organizm jest młody, a skóra jędrna, zmarszczki mimiczne są odkształcalne. Po prostu znikają w momencie rozkurczenia się mięśni. Niestety, z czasem skóra staje się cieńsza i wiotczeje. Mięśnie z kolei wykazują tendencję do stałych przykurczów, co sprzyja trwałemu zarysowywaniu się zmarszczek.

Czy jesteśmy zatem skazane na zmarszczki? Na szczęście nie! Są sposoby na spowolnienie procesu ich powstawania.

Redukcja zmarszczek mimicznych

Aby spowolnić powstawanie zmarszczek warto stosować się kilku zasad:

 • zadbać o właściwe odżywianie, by dostarczać skórze wszystkich składników potrzebnych do jej prawidłowego funkcjonowania,
 • pamiętać także o nawadnianiu organizmu! Jeśli tkankom brakuje wody, to nie mają one odpowiedniego napięcia, co mocno odbija się na wyglądzie skóry,
 • dobrać odpowiednią pielęgnację. Dzięki niej jesteśmy w stanie skórę ujędrnić i pobudzić ją do naturalnych procesów regeneracji, co sprawi, że głębokość zmarszczek mimicznych będzie mniejsza,
 • i wreszcie: joga twarzy i masaże. To skuteczne domowe sposoby na zmarszczki mimiczne. Regularne ćwiczenia oraz relaksujące mięśnie masaże pozwalają zadbać o skórę „od wewnątrz”. Zadziałać nie na skutek, a na przyczynę tworzenia się zmarszczek.

Zmarszczki mimiczne – jak ćwiczyć?

Obserwując kobiety, zdecydowanie mogę powiedzieć, że najczęściej i najszybciej pojawiające się zmarszczki mimiczne dotyczą okolicy czoła oraz oczu. Pośpiech, trudne emocje i częste napięcia „odkładają” się najszybciej właśnie w tych partiach twarzy, a całe godziny spędzane na wpatrywaniu się w małe ekrany telefonów dodatkowo potęgują zmiany w okolicy oczu.

Poniżej dzielę się ćwiczeniem, które pomaga świadomie relaksować mięśnie czołowe oraz wzmacnia mięśnie wokół oczu, co opóźnia powstawanie zmarszczek mimicznych w tych okolicach.

DZIAŁANIE:

 • wzmacnianie mięśnia okrężnego oka,
 • trenowanie szerokiego otwierania oczu,
 • relaksowanie mięśnia czołowego,
 • nauka szerokiego otwierania oczu bez używania mięśni czołowych.

WYKONANIE:

Połóż jedną dłoń na czole, przyciskając ją na tyle, by kontrolować ruch mięśni i nie pozwolić im na marszczenie czoła. Nie obciążaj skóry dłonią, by nie ściągać brwi w dół. Otwórz oczy jak najszerzej i policz do 10. Wyjdź z pozycji, zrelaksuj się i powtórz ćwiczenie jeszcze 2 razy. Jeśli dojdziesz już do wprawy i nie będziesz marszczyć czoła, ćwicz szerokie otwieranie oczu bez używania dłoni. W trakcie ćwiczenia koniecznie obserwuj czoło. Nie może się marszczyć! Gdyby pozostawanie w tej pozycji przez dłuższy czas było początkowo za trudne, skróć go, licząc na przykład do 5.

DR SKIN CLINIC

Skuteczny sposób na zmarszczki mimiczne