Masaż twarzy – skuteczna walka z objawami starzenia się skóry

Masaż twarzy – skuteczna walka z objawami starzenia się skóry

W codziennym funkcjonowaniu dużą wagę przykładamy do stanu i wyglądu mięśni naszego ciała. Trenujemy na siłowni, by poprawić ich wygląd, rozciągamy się, wykonujemy cały szereg czynności, by utrzymać ich doskonałą kondycję. Gdy odczuwamy dyskomfort bez wahania korzystamy z usług fizjoterapeuty. A co z naszą twarzą i mięśniami tu znajdującymi się, których jest aż 57? O nie możemy zadbać wykonując regularnie masaż twarzy.

Odmładzający masaż twarzy

Masaże twarzy są obecne w ofercie gabinetów kosmetycznych od dawna. Wiele z wykwalifikowanych kosmetyczek i kosmetologów nie wyobraża sobie pracy bez tego elementu. Jest to jedna z najstarszych metod remodelingu. Ta nieinwazyjna forma odmładzania, niesie ze sobą wiele korzyści. Rozluźnia mięśnie znajdujące się w hipertonusie, a także relaksuje i uspokaja. Doskonale radzi sobie z drenażem, odżywiając tym samym komórki oraz zmniejszając zastoje limfatyczne i obrzęki. Reguluje w ten sposób także gospodarkę wodną. Patrząc ze strony kosmetycznego punktu widzenia masaż zdecydowanie poprawia absorpcję składników aktywnych w głąb skóry, poprzez jej pobudzenie, a także usprawnia usuwanie toksyn z organizmu. Ruchy masażu wykonywane na twarzy pomagają także w pozbyciu się martwego naskórka. Przy tym wszystkim nie możemy zapomnieć również, że masaż doskonale modeluje i liftinguje skórę w sposób naturalny, poprawiając jej jędrność, gęstość, co przyczynia się do widocznego odżywienia skóry oraz spłycenia zmarszczek.

Obserwując jak dobroczynne działanie na skórę ma masaż oraz biorąc pod uwagę stosunkowo niewielką ilość przeciwwskazań, specjaliści stworzyli całe mnóstwo technik liftingującego masażu twarzy. Kobido, transbukalny, dermoplastyczny, mioplastyczny, kassaji, japoński lifting to tylko niektóre techniki, które mają za zadanie podnieść owal twarzy, odżywić skórę od wewnątrz czy wypłycić zmarszczki różnego pochodzenia. Są to naturalne, nieinwazyjne metody, które mogą być alternatywą dla medycyny estetycznej, ale także jej uzupełnieniem.

Masaż twarzy – efekty

Masaż stanowi idealne dopełnienie wielu zabiegów, ale może stać się także zabiegiem samym w sobie. Efekty, które możemy zaobserwować podczas terapii poszczególnych masaży są kwestią mocno indywidualną. Musimy pamiętać o tym,że na aktualny stan tkanek i ich degradację pracowaliśmy latami, więc aby go odwrócić potrzeba czasu. Wyraźna poprawa jest widoczna zazwyczaj gołym okiem już po pierwszej wizycie. Wszystko zależy od osobniczych cech każdego z nas. Najważniejszą zasadą jest systematyczność. Sukcesywne zabiegi pozwolą nam na uzyskanie długofalowych efektów, ale także na ich podtrzymanie. Ważne jest właściwe dobranie masażu do potrzeb klienta, przy czym będzie się to zmieniało z czasem. Rekomendowane jest wykonywanie kilku zabiegów (w zależności od stanu skóry) co 2 tygodnie, a terapię podtrzymującą co 3-4 tygodnie. 

Kosmetyki do masażu twarzy

Przeciwzmarszczkowy masaż twarzy wykonywany samodzielnie to także doskonała opcja, aby urozmaicić swoją rutynę pielęgnacyjną. Ze względu na popularność masażu na rynku znajdziemy mnóstwo urządzeń, które mają za zadanie podbić efekt po wykonanym zabiegu. Masażery jadeitowe, kwarcowe, kamienie gua-sha, rollery, bański chińskie, szczoteczki, piłeczki… Zarówno do masaży wykonywanych w gabinecie jak i do automasażu oraz większości z wyżej wymienionych urządzeń jest potrzebny kosmetyk, który da poślizg.

Odpowiedni produkt należy dobrać w zależności od typu i potrzeb skóry. Przy wyborze kosmetyku typu krem czy masełko należy zwracać uwagę, aby była to formuła melting. Formuła aktywuje się pod wpływem ciepła dłoni, pozwala ona na zachowanie poślizgu na długi czas. Niezwykle popularnym kosmetykiem do masażu twarzy jest preparat o formule olejowej. Obecnie coraz częściej spotykane są oleje dodatkowo wzbogacone o składniki aktywne o działaniu odmładzającym np. witamina E, fitosteroidy. Takie połączenia są dla skóry niezwykle korzystne, ponieważ na etapie masażu substancje czynne dużo łatwiej penetrują w głąb skóry.

Jak masować twarz?

Fito-ekstrakt olejowy

Odmładzający masaż twarzy w Twoim domu

Peeling do skóry głowy – pierwszy krok do pięknych włosów

Peeling do skóry głowy – pierwszy krok do pięknych włosów

Skóra głowy – często o niej zapominamy w kontekście pielęgnacji naszych włosów. Zazwyczaj skupiamy się głównie na odżywieniu, nawilżeniu, wygładzeniu włosów, wybierając co raz to nowe szampony, maski odżywki… Oczywiście, te elementy są również istotne, ale często umyka nam fakt, że to właśnie dobra kondycja skóry głowy jest odpowiedzialna za nasze wymarzone, gęste włosy. Peeling skóry głowy to pierwszy krok do dobrej kondycji skalpu, a jeśli skalp jest w dobrej kondycji, to nasze włosy będą wyglądać doskonale.

O skórze głowy słów kilka

Na skórze głowy mieszki włosowe są usytuowane zdecydowanie gęściej niż na innych partiach ciała. Zależność ta występuje również w odniesieniu do gruczołów łojowych, dlatego ilość wydzielanego sebum jest zdecydowane większa. Stwarza to dobre warunki do rozwoju na jej powierzchni różnych mikroorganizmów, zarówno tych korzystnych, które stanowią jej naturalny mikrobiom jak i patologicznych. Dlatego tak ważna jest odpowiednia higiena i pielęgnacja skóry w tej okolicy. Jej brak może skutkować różnymi problemami np. nadmierne wypadanie włosów, łupież, choroby skóry głowy. 

Niezbędny w pielęgnacji

Ze względu na specyficzną budowę skóry głowy używanie wyłącznie szamponu jako kosmetyku oczyszczającego nie wystarczy. Szampon ma jedynie za zadanie usunąć zanieczyszczenia powierzchniowe. Podobnie jak na naszej skórze twarzy, tak samo na skalpie gromadzi się obumarły naskórek. Regularne złuszczanie obumarłych komórek, wpływa znacząco na zdrowy stan skóry głowy, który w konsekwencji przekłada się na kondycję włosów. Systematycznie wykonywany peeling do skóry głowy pomaga usunąć zanieczyszczenia, pot, łój, pozostałości kosmetyków do stylizacji włosów. Procesy podziałów komórkowych ulegają usprawnieniu. Skóra głowy odzyskuje prawidłowe pH. Dodatkowo absorpcja składników aktywnych z innych preparatów stosowanych na skórę głowy (np. ekstrakty) jest większa. Efekt wizualny również ulega poprawie. Włosy są uniesione od nasady i lekkie, przez co nasza fryzura wygląda po prostu lepiej i nie potrzebujemy używać aż tylu obciążających kosmetyków do stylizacji.

Jaki peeling do skóry głowy wybrać?

Przewaga peelingów enzymatycznych, chemicznych nad mechanicznymi w kontekście złuszczania skóry głowy jest miażdżąca. Użycie peelingu mechanicznego generuje ruch tarcia, przez co możemy uszkodzić tzw. “baby hair”. Są to najmłodsze, cienkie, delikatne włosy we wczesnej fazie wzrostu, podatne na wszelkiego rodzaju urazy. Stosując peelingi mechaniczne łatwo jest podrażnić wrażliwą skórę głowy, która w następstwie jest zdecydowanie bardziej podatna na wszelkiego rodzaju problemy trychologiczne. Dlatego w celu oczyszczania skalpu warto wybrać peeling enzymatyczny do skóry głowy lub preparat złuszczający chemicznie.

Tricho-peeling oczyszczający do skóry głowy w delikatny, a zarazem skuteczny sposób zmiękcza warstwę rogową, a następnie w naturalny sposób ją eliminuje. Jest to preparat fizjologiczny, o działaniu złuszczająco – nawilżającym, dzięki zawartości kwasu mlekowego. W składzie produktu znajdziemy także kojącą alantoinę oraz mocznik, czyli składnik NMF – naturalnego czynnika nawilżającego skóry.

Jak zrobić peeling skóry głowy?

Peeling stosujemy nie częściej niż raz w tygodniu, aby nie zaburzyć flory bakteryjnej. Jego użycie jest niesamowicie proste. Należy zaaplikować preparat równomiernie na cały skalp, wykonać delikatny masaż, a następnie zmyć preparat lub nałożyć dobrany do potrzeb skóry głowy tricho-ekstrakt. Po peelingu skóra jest bowiem nie tylko oczyszczona, ale również idealnie przygotowana do wchłanianie składników czynnych z wcierek lub masek.

TRICHO PEELING

Pierwszy krok do pięknych włosów


Peeling enzymatyczny – dla jakiej cery?

Peeling enzymatyczny – dla jakiej cery?

Nieodzownym elementem pielęgnacji każdego typu skóry powinno być złuszczanie. Pozwala ono bowiem na usprawnienie procesu odnowy komórkowej, wpływa pozytywnie na poprawę kondycji skóry oraz absorpcję składników aktywnych z preparatów, które stosujemy w dalszych krokach pielęgnacyjnych. Optymalnie złuszczona skóra pracuje poprawnie, a bariera hydrolipidowa działa we właściwy sposób. Warto jednak pamiętać, że bezpieczeństwo stosowania i skuteczność peelingów uzależniona jest od ich prawidłowego doboru do rodzaju i potrzeb skóry.

Na rynku dostępny jest cały wachlarz różnych produktów złuszczających. Dzielimy je na peelingi mechaniczne, chemiczne i enzymatyczne. Każdy z nich działa nieco inaczej i ma swoje wskazania. Dziś o tym co to jest peeling enzymatyczny i dla jakiej cery go polecamy.

Jak działają enzymy?

Działanie enzymów wykorzystywanych w kosmetykach polega najczęściej na proteolizie wiązań peptydowych. Dzięki temu dochodzi do naruszenia połączeń między korneocytami, czyli martwymi komórkami naskórka i ułatwienie ich złuszczania. W rezultacie, peelingi enzymatyczne znacznie usprawniają czas przejścia komórek przez poszczególne warstwy naskórka (TOT – Turn Over Time). Skutkuje to pobudzeniem podziałów komórkowych w części rozrodczej naskórka i ułatwianiem procesów regeneracji. Jest to o tyle istotne, że wraz z wiekiem i w przebiegu niektórych problemów skórnych, proces ten bywa zaburzony. Można więc powiedzieć, że regularne stosowanie peelingu enzymatycznego do twarzy to wsparcie skóry w jej naturalnej odnowie.  

Peeling enzymatyczny do cery naczyniowej i wrażliwej

Peelingi enzymatyczne to preparaty najbardziej uniwersalne spośród kosmetyków złuszczających. Ze względu na brak drobinek i granulek w formulacji produktu, wyeliminowany jest ruch pocierania, a co za tym idzie przekrwienie i rozgrzanie skóry. W przypadku enzymów ograniczone jest również ryzyko wystąpienia podrażnień, które niekiedy mogą towarzyszyć stosowaniu preparatów z kwasami. Z tego względu, peeling enzymatyczny jest najczęściej polecany w przypadku cer wrażliwych i naczyniowych. O tym jakie inne kosmetyki polubi ten rodzaj cery możecie przeczytać w artykule „Cera naczynkowa – przygotowanie do zimy”.

Peeling enzymatyczny do cery trądzikowej

Peeling enzymatyczny to również dobre uzupełnienie pielęgnacji cer trądzikowych, gdyż nie stwarza ryzyka rozsiewania zmian. Jest genialną alternatywą jeśli nie możemy pozwolić sobie z różnych względów na bardziej inwazyjne formy eksfoliacji. Preparat ten można bezpiecznie stosować nawet w okresie wzmożonej ekspozycji na promieniowanie UV, w przeciwieństwie do niektórych peelingów mechanicznych i chemicznych. 

Jak stosować peeling enzymatyczny?

Nic prostszego. Na uprzednio oczyszczoną i stonizowaną skórę aplikujemy równomiernie porcję preparatu. Zazwyczaj kosmetyki te mają formę kremową lub żelową i w swojej konsystencji przypominają klasyczne maseczki do twarzy. Jeśli nie jesteś posiadaczem nadreaktywnej cery, to zwilżonymi dłońmi możesz wykonać pod koniec delikatny masaż. Po upływie czasu rekomendowanego przez producenta, kosmetyk zmywamy letnią wodą, a następnie kontynuujemy swój rytuał pielęgnacyjny.

Peelingi na bazie enzymów to jednocześnie skuteczne w działaniu i łagodne dla skóry preparaty. Dlatego niezależnie od tego jaki mamy rodzaj cery warto po nie sięgać.

PEELING ENZYMATYCZNY

Skuteczny w działaniu
i łagodny dla skóry