Jak dbać o włosy by były piękne i zdrowe?

Jak dbać o włosy by były piękne i zdrowe?

Po letnich kąpielach

Kąpiel w morzu czy basenie może szkodzić włosom z różnych przyczyn. W przypadku wody “basenowej” będą to osady mineralne oraz z substancji służących do utrzymania czystości wody natomiast w wodzie morskiej zagrożenie numer jeden to sól. Niestety, woda z rzeki czy jeziora też nie jest bez wad: znów, osady, zanieczyszczenia osadzają się z łatwością na włosach i skórze głowy.

Jeżeli chcemy zanurzyć włosy w wodzie, to pamiętajmy, by najpierw porządnie nasączyć je zwykłą, słodką wodą. Tak nasycone włosy wciągną mniej wody ze zbiornika wodnego, z niepożądanymi składnikami. Dodatkowo, na włosy można nałożyć warstwę ochronną z chociażby naturalnego oleju, na przykład awokado. Po wyjściu z wody ponownie wypłuczmy je słodką wodą.

Jak olejować?

Olejowanie włosów to rewelacyjny sposób na nadanie im blasku i elastyczności. Istnieje wiele metod olejowania, ale to właśnie olejowanie na podkład podbiło serca wielu Włosomaniaczek. Olejowanie na podkład, to nałożenie owego “podkładu” na suche włosy, a następnie, na taką warstwę podkładową, docelowego oleju. Podkład może być typowo nawilżający, może być to podkład proteinowy, a nawet dodatkowo emolientowy, lub może być to odżywka.

Olejowanie na podkład dostarcza dodatkowego elementu naszym włosom: nawilżenia, protein lub innych składników z odżywki. Jest to niejako “podbicie” działania oleju. Sprawdza się rewelacyjnie u osób początkujących, które najpierw muszą nasycić włosy odżywczymi składnikami. Po pewnym czasie, olejowanie na sucho również będzie świetnie się sprawdzać. Olej podkreśla stan włosów, dlatego na początku wybieramy raczej opcję na podkład, aby w dalszych etapach świadomej pielęgnacji olejować częściej po prostu na sucho, podkreślając osiągniętą kondycję włosów.

Rady dla włosów kręconych i przesuszonych

Włosy kręcone często wyglądają na przesuszone i oczywiście mogą takie być. Nierzadko jednak spuszony, sianowaty wygląd włosów to jedynie błędy w pielęgnacji i stylizacji, a odpowiednie mycie ze stylizacją przyniesie natychmiastową metamorfozę i okaże się, że włosy wcale nie były zniszczone ani przesuszone!

Po pierwsze, takich włosów nie czeszemy na sucho. Nie dość, że powoduje to puszenie, to jeszcze je uszkadza. Włosy kręcone czeszemy wyłącznie na mokro, z dużą porcją odżywki, odpowiednim narzędziem: szczotka lub grzebień z dość rzadkimi “igiełkami”. Kolejna kluczowa kwestia to stosowanie odżywki. To element obowiązkowy dla każdych włosów, a szczególnie kręconych i/lub przesuszonych.

Tricho-maska wzmacniająca do skóry głowy i włosów ułatwia rozczesywanie włosów i zapobiega ich przesuszaniu

Kruche końcówki włosów

Końcówki włosów mogą wykruszać się z powodu zabiegów fryzjerskich: rozjaśniania, farbowania, jak i używania prostownicy. Kolejna przyczyna to niewłaściwa szczotka i/lub technika czesania. Czeszemy zawsze szczotką, która jest w stanie przebić się przez włosy, a nie tylko jeździ po powierzchni włosów. Czeszemy od końcówek, delikatnie, powoli idąc w górę. Nie czeszemy na sucho kręconych włosów! Rozdwojone końcówki są niestety spisane na straty, trzeba je obciąć, aby zniszczenia nie pięły się w górę.

Końcówki, które są suche i wrażliwe, warto porządnie naolejować na podkład z odżywki i zawsze zabezpieczać po myciu odrobiną oleju lub serum silikonowego. Ważne jest też spinanie włosów i zachowanie ostrożności w codziennych czynnościach: nierzadko końcówki wykrusza pasek od torebki, zamek od kurtki, szalik lub opieranie się na włosach siedząc na fotelu. Spinanie w luźny warkocz lub koczek pomaga w uniknięciu problemów z końcówkami.

Potrzeby włosów siwych

Siwe włosy pozbawione są barwnika, ale rekompensują to sobie wzmocnieniem i pogrubieniem w strukturze. Często są one sztywne, bardziej oporne na zarówno stylizację, jak i farbowanie czy zabiegi odżywcze. Dla siwych włosów kluczowe będzie olejowanie na podkład nawilżający, aby do nich dotrzeć, a także techniki takie jak wczesywanie odżywki.

TRICHO ESTHETIC

Kompleksowa pielęgnacja dla skóry głowy i włosów