Retinoidy – składniki do zadań specjalnych

Retinoidy – składniki do zadań specjalnych

23 stycznia zaprosiliśmy dla Was kosmetolog Magdę Suchan, aby opowiedziała nam o retinoidach. W teorii temat złożony i trudny, ale staje się bardziej przystępny w czasie przyjemnej rozmowy na kanapie. Koniecznie obejrzyjcie w wolnej chwili, a dla zabieganych przygotowaliśmy małe podsumowanie. Rozmawiałyśmy o tym czym są retinoidy, dlaczego czasami ich się obawiamy i czy słusznie?

Ale od początku… czemu w ogóle zajęliśmy się tym tematem? Retinoidy to związki chemiczne o wyjątkowych właściwościach pielęgnacyjnych. Stosowane z powodzeniem zarówno w medycynie jak i w kosmetyce (także w czasie profesjonalnych zabiegów kosmetycznych).

Co potrafią i czemu są wyjątkowe?

Potrafią bardzo wiele a do tego ich skuteczność jest zdumiewająca. Jednak zanim przejdziemy do konkretnych efektów trzeba zaznaczyć, że nieco inny wpływ na skórę będą miały retinoidy przepisywane na receptę a inne te dostępne w kosmetykach… Ba, każdy pojedynczy retinoid ma swoje indywidualne właściwości!

Czym są retinoidy? Najczęściej możemy znaleźć informację, że są to po prostu różne formy witaminy A a określenia „retinoidy” i „witamina A” są stosowane zamiennie. To co wyróżnia retinoidy wśród innych składników jakie możemy aplikować na skórę to to, że jest to grupa związków, które oddziałują na znajdujące się w naszym naskórku receptory:

  • RAR (receptory retinowe – to z nimi łączy się kwas retinowy)
  • RXR (receptory retinoidowe – to z nimi łączą się pozostałe retinoidy).

Retinoidy mają zdolność do przedostawania się bezpośrednio do jądra komórek skóry, czyli tam gdzie „decydują się losy” jak ta będzie wyglądać. To jest sekret ich skuteczności a zarazem niedościgniona dla wielu innych składników zaleta.

Jakie mamy retinoidy?

W medycynie stosowane są miejscowo jak i doustnie. Dostępne są wyłącznie na receptę, a znacie je pod nazwami: tretinoina (kwas retinowy) oraz jego pochodne: isotretinoina, adapalen. Szczególnie stosowane polecane są przy terapiach przeciwtrądzikowych. Poza niezwykłą skutecznością wykazują niestety działanie drażniące, skóra może być widocznie zaczerwieniona a nawet czasami dochodzi do widocznego złuszczania.

W kosmetyce możliwe do stosowania są: retinol, ester kwasu retinowego, retinal, estry retinolu (Palmitynian retinylu i Octan retinylu). Podana kolejność od najsilniej przeciwstarzeniowo działającego retinoidu do najsłabszego. Nie mają tak silnego działania drażniącego jak ich „medyczni bracia” przy jednoczesnych doskonałych właściwościach przeciwstarzeniowych.

W czasie nagrania skupiłyśmy się na działaniu retinolu, gdyż jest to jedna z najskuteczniejszych substancji aktywnych stosownych w kosmetyce. Więcej o retinolu przeczytacie tu.

Jako jeden z nielicznych składników, poprzez wiązanie się ze specyficznymi receptorami, może przenikać do aż do samego jądra komórkowego i wpływać na ekspresję genów. To właśnie temu zawdzięcza niezwykłą siłę działania!

Retinol ma moc!

Po wniknięciu do skóry ulega cyklowi przemian aż do kwasu retinowego – najsilniejszego z retinoidów, stosowanego w medycynie. W kosmetykach kwas retinowy nie jest dozwolony do stosowania, dlatego tak cenny jest retinol, który jest jego prekursorem w skórze. Retinol wykazuje wielokierunkowe działanie.

Na poziomie naskórka:

  • zmniejsza przyleganie komórek i ułatwia ich złuszczanie – Twoja skóra stanie się wyraźnie gładsza,
  • normalizuje procesy złuszczania w przewodach gruczołów łojowych,
  • rozjaśnia przebarwienia.

Na poziomie skóry właściwej:

  • stymuluje syntezę m.in. kolagenu typu I i III oraz elastyny – skóra staje się wyraźnie bardziej jędrna, lepiej napięta, tzw. pory są mniejsze,
  • pobudza angiogenezę – czyli nowotworzenie się naczyń krwionośnych, to dlatego czasami możemy dostrzec delikatnie zaróżowioną skórę (nie mylić z czerwoną i silnie podrażnioną). Dzięki temu skóra jest lepiej zaopatrzona w składniki odżywcze.

Jest więc niezastąpiony w pielęgnacji cery dojrzałej i skłonnej do trądziku. A w dodatku jego działanie potwierdzają liczne badania.  My również bardzo cenimy retinol jako składnik aktywny. Dlatego znalazł się on w preparatach linii Anti-aging Medical Expert.

UWAGA: Pamiętajcie, że bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania retinoidów jest ciąża i okres karmienia piersią. Podczas stosowania retinoidów koniecznie chrońcie skórę przed promieniowaniem UV.

Wasze pytania z relacji na żywo, nasze odpowiedzi 🙂

Jak zacząć stosować kosmetyki z retinolem?

O ile nie ma przeciwwskazań, zacznij od niewielkiego stężenia np. 0,2% czystego retinolu w kosmetyku. Polecamy Kremową kurację przeciw zmarszczkom z retinolem. Delikatnie przygotuje skórę do wyższych stężeń, złuszczanie będzie bardzo delikatne a dodatkowo Twoja cera będzie doskonale nawilżona. W zależności od reakcji skóry, możesz albo pozostać przy tym stężeniu, albo po około miesiącu zacząć stosować kosmetyk z 0,4% czystego retinolu w składzie. Polecamy Skoncentrowaną ampułkę przeciw zmarszczkom Bezwodna formuła jest łatwa w rozprowadzeniu na skórze, a jeśli poczujesz, że Twoja cera potrzebuje spotęgowanego nawilżenia, możesz dodatkowo nałożyć dowolny krem nawilżający i/lub odżywczy (ważne aby ten krem nie zawierał retinoidów, kwasów ani innych składników złuszczających).

Od kiedy można stosować retinoidy?

W zależności od tego, czy retinoidy mają być stosowane przez cery skłonne do trądziku, czy może jako działanie przeciwstarzeniowe, zaczniemy w innym wieku. Najczęściej retinoidy w celu redukcji niedoskonałości stosowane są z przepisu dermatologa. Jeśli chcemy działać przeciwstarzeniowo, powinnyśmy mieć już go w swojej kosmetyczce po około 30-tym roku życia.

Kiedy stosować retinoidy, rano czy wieczorem?

Wieczorem, rano stosujmy kosmetyki o działaniu przeciwwolnorodnikowym, nawilżającym, kojącym i filtry przeciwsłoneczne.

Kosmetyki z retinolem nie powinny być stosowane każdego wieczoru (te z linii Anti-aging Medical Expert), co w taki razie stosować w pozostałe wieczory? Czy można równolegle używać produkty z kwasami?

Nie zalecamy stosowania równolegle kosmetyków z retinoidami ani produktów z kwasami ze względu na podwyższoną możliwość zaistnienia podrażnienia skóry. Obie grupy surowców wykazują działanie złuszczające.

Czy można stosować kosmetyki z retinolem zamiennie z kosmetykami z witaminą C?

Wszystko zależy od formy i stężenia witaminy C. Jeśli jest to forma olejowa to może być stosowana nawet w tym samym kosmetyku, w którym jest retinol. Takie połączenie zastosowaliśmy w linii Anti-aging Medical Expert. Forma olejowa nie ma działania drażniącego. Inaczej jest w przypadku witaminy C w formie kwasu askorbinowego – przy niskim pH i wyższym stężeniu – może być wyczuwalne szczypanie i widoczne podrażnienie i wtedy nie zalecamy prowadzenia pielęgnacji równolegle z retinoidami.

Czy krem pod oczy może mieć retinol?

Tak. Mamy taki kosmetyk – Krem pod oczy przeciw zmarszczkom z retinolem w linii Anti-aging Medical Expert.

Czy wszystkie kosmetyki z retinolem muszą zawierać także witaminę C?

Nie muszą. My mamy taką linię kosmetyków, w której znajdziecie retinol i witaminę C ponieważ takie połączenie daje świetne efekty przeciwstarzeniowe, a zarazem poprawiające koloryt cery.

Kiedy stosować retinol?

Ze względu na to, że skóra na którą nakładamy retinoidy nie powinna być eksponowana na promienie UV, najlepiej aby były stosowane podobnie jak kwasy: jesienią, niemroźną zimą i wczesną wiosną (do pierwszych silnych promienia słonecznych). Pamiętajcie o stosowaniu filtrów UV.

Dla jakich cer najlepszy jest retinol?

W warunkach domowych każdy rodzaj cery poza wyraźnie nadwrażliwą i nigdy na podrażnioną. W razie wątpliwości skonsultuj się z dermatologiem.

Po jakim czasie zobaczymy efekty działania retinolu?

Wszystko zależy o jakich efektach myślimy. Widoczne efekty wizualnego odmłodzenia skóry twarzy zobaczymy po około 5-6-ciu miesiącach stosowania, co odpowiada około 6-ciu cyklom naskórka.

Czy skóra może przestać reagować na odmładzające właściwości retinolu?

Nie. Jednocześnie musimy pamiętać, że nasza cera wraz z wiekiem ma zmienne potrzeby stąd może okazać się, że dotychczasowe kosmetyki z retinolem mogą nie zaspakajać wszystkich a nich. Np. jeśli oczekujecie działania ujędrniającego a jednocześnie chcecie zredukować zmarszczki mimiczne stosujcie równolegle kosmetyki z peptydami np. Peptydowy booster redukujący zmarszczki, czy Peptydowy krem odmładzający na twarz i szyję.

Retinol ma m.in. działanie złuszczające, czy jeśli takowego nie zaobserwujemy to czy kosmetyk działa?

Działa. Intensywność złuszczania po retinolu może być różna w zależności od rodzaju i kondycji cery oraz obecnych a także wcześniejszych zabiegów kosmetycznych i całej naszej pielęgnacji. Brak złuszczania nie musi świadczyć o braku efektywności. Jeśli złuszczanie nie występuje może to oznaczać, że warto skusić się na nieco większe stężenie retinolu.

Po jakim czasie od stosowania kwasów można zacząć stosować retinol?

Wszystko zależy od reakcji skóry na stosowany kwas. Jeśli nie ma widocznego podrażnienia skóry na ogół wystarczającym odstępem czasu jest przynajmniej jeden cykl naskórka, czyli około miesiąc.

Co się może wydarzyć jeśli użyjemy źle dobrane stężenie retinolu?

Na ogół w kosmetykach stosowane są stężenia, które nie powinny dać efektu silnego podrażnienia, zatem źle dobrane stężenie nie jest realnym problemem. Niemal jedynym skutkiem ubocznym może być przejściowe podrażnienie i delikatne złuszczanie – należy wtedy zmniejszyć ilość wieczorów w tygodniu, kiedy stosujemy dany kosmetyk a jednocześnie wprowadzić kosmetyk o działaniu łagodząco-nawilżającym takim jak Łagodzący kompres przeciw zmarszczkom z linii Anti-aging Medical Expert.

Czy w trakcie stosowania kosmetyków z retinolem można stosować peeling?

Tak, ale… wyłącznie delikatny peeling enzymatyczny i nie tego samego wieczoru, kiedy będzie nakładany kosmetyk z retinolem. Jednak nie częściej niż raz w tygodniu.

A kto nie miał okazji posłuchać o retinoidach na żywo może obejrzeć relację klikając poniżej 🙂