Awenantramidy i ich pochodne – niezastąpione w jesiennej pielęgnacji

Awenantramidy i ich pochodne – niezastąpione w jesiennej pielęgnacji

Choć z pozoru ziarna owsa mogą kojarzyć nam się ze składnikiem pożywnego śniadania, to zboże to ma także zastosowanie w kosmetyce i medycynie. Jego historia sięga czasów starożytnego Egiptu 2000 lat p.n.e. Kąpiele owsiane były powszechnym sposobem na bezsenność, egzemy oraz oparzenia. Najczęściej możemy go spotkać w składzie kosmetyków przeznaczonych do skóry zmagającej się z zaczerwieniem i podrażnieniami. Jego cudowne właściwości zawdzięczamy wielu składnikom aktywnym, w tym awenantramidom.

awenantramidy w owsie

Awenantramidy – cząsteczki unikalne dla owsa

Awenantramidy są głównymi przeciwutleniaczami polifenolowymi znajdującymi się w ziarnach owsa (Avena sativa). Wykazują większą aktywność przeciwutleniającą (10 do 30 razy większą) niż inne związki fenolowe owsa, takie jak wanilina lub kwas kawowy i 5-krotnie większą niż jego flawonoidy. Awenantramidy te stały się obiektem szczegółowych badań słynnego naukowca Sura (2008), który dostarczył szereg dowodów na to, że działają one przeciwzapalnie, przeciwświądowo, przeciwutleniająco oraz antyhistaminowo. Mechanizm ich działania polega na hamowaniu procesu uwalniania cytokin zapalnych, których obecność obserwuje się przy występowaniu licznych dermatoz skórnych. Ponadto przeciwdziałają powstawaniu wtórnych podrażnień wywołanych drapaniem, które towarzyszy skórze bardzo suchej i swędzącej.

Ze względu na budowę chemiczną wyróżnia się wiele wariantów awnantramidów. W owsie znajdziemy awenantramidy w wariancie A, B oraz C. Każdy z nich różni się stabilnością (bywają wrażliwe na temperaturę, wartość pH, ekspozycję na promieniowanie UV), która z kolei wpływa na ich degradację oraz działanie aktywne.

Budowa chemiczna awenantramidów jest bardzo zbliżona do budowy popularnego i skutecznego leku, który słynie ze swoich silnych właściwości antyhistaminowych.

Inspirowana naturą cząsteczka – Dihydroawenantramid D

Awenantramidy mogą także być syntetyzowane, dzięki czemu można nadać im odpowiednią odporność na niekorzystne działanie warunków zewnętrznych. Spośród 40 syntetycznych pochodnych awenantramidu, inspirowanych naturą, najskuteczniejszy i wysoce stężony okazał się standaryzowany roztwór dihydroawenantramidu D.

Co go wyróżnia?

  • wyższa zawartość awenantramidów w porównaniu z naturalnymi znajdującymi się w owsie,
  • wysoka stabilność,
  • bezpieczeństwo stosowania,
  • wyższa efektywność działania w porównaniu do naturalnych awenantramidów obecnych w owsie.

Jak działa?

  • zapewnia ochronę antyoksydacyjną,
  • znacząco przerywa błędne koło między komórkami tucznymi, a zakończeniami nerwowymi (mechanizm odpowiedzialny za odczucie świądu skóry),
  • zapewnia długotrwały komfort skóry,
  • łagodzi suchość skóry,
  • w widoczny sposób redukuje zaczerwienienia.

Jesień to czas kiedy pod wpływem niesprzyjających czynników zewnętrznych skóra łatwo ulega przesuszeniu i podrażnieniom. Dlatego w pielęgnacji warto sięgnąć po kosmetyki z awenantramidami i ich pochodnymi.

DELICATE CARE

Niezastąpiona w jesiennej pielęgnacji

Olej marula – intensywna regeneracjia skóry i włosów

Olej marula – intensywna regeneracjia skóry i włosów

Drzewo owocowe marula (Sclerocarya birrea) pochodzi z południowej Afryki, gdzie od 1962 roku jest pod ochroną. Drzewa te kiedyś były rzadkie i rosły dziko, obecnie są uprawiane na nielicznych plantacjach, ponieważ potrzebują odpowiednich warunków glebowych. Potrafią osiągać nawet do 20 metrów wysokości, a ich gałęzie mogą być idealnym miejscem odpoczynku dla dzikich zwierząt. Miąższ owoców jest biały i słodkawy, w środku natomiast znajduje się pestka o bardzo twardej skorupce, trudnej do rozłupania. Z niej właśnie pozyskuje się cenny olej marula. Sok z owoców bardzo szybko fermentuje i w takiej postaci jest przysmakiem wszystkich zwierząt, nie tylko roślinożernych. Podobno potrafi on upić nie tylko małpy, ale nawet słonie. Drzewo marula jest znane także pod nazwą drzewa słoni.

Wiele części drzewa marula jest wykorzystywanych jako składniki żywności i w tradycyjnej medycynie w całej Afryce. Z kory pozyskuje się substancje lecznicze, które są wykorzystywane w leczeniu czerwonki i malarii. Liście pomagają złagodzić zgagę. Największą wartość mają jednak owoce. Z miąższu można robić przetwory, galaretki, słodycze czy alkohole, ze skórki napój, a z pestki uzyskuje się cenny olej, który jest tłoczony na zimno i nierafinowany. W Afryce służy on kobietom jako dodatek do gotowania, ale również jako kosmetyk. Stosują go na suchą i popękaną skórę oraz wcierają we włosy.

Jakie działanie ma olej marula?

Olej marula ma wiele cennych w pielęgnacji skóry i włosów właściwości:

  • jest antyoksydantem – dzięki zawartości witamin E i C zwalcza wolne rodniki, spowalniając starzenie się skóry, Dlaczego antyoksydanty są tak ważne w pielęgnacji skóry możecie przeczytać w tym artykule,
  • nawilża i regeneruje – jest bogaty w kwas oleinowy. Dzięki temu chroni przed nadmierną utratą wody i wspomaga regenerację naturalnego płaszcza hydrolipidowego,
  • chroni włosy przed przesuszeniem, wygładza je i dodaje blasku, zapobiega rozdwajaniu się końcówek. Można nim także olejować włosy. Więcej o metodach olejowania włosów możecie przeczytać w tym artykule,
  • działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, doskonały dla osób z cerą problematyczną np. trądzikiem,
  • ujędrnia – poprawia elastyczność skóry, przydatny w walce z cellulitem. Sprawdzi się również u kobiet w ciąży i młodych mam, które chcą zmniejszyć widoczność rozstępów. O profilaktyce przeciw rozstępom możecie przeczytać więcej w tym artykule,
  • ma działanie ochronne – zabezpiecza skórę przed czynnikami środowiskowymi, ale też przed wiatrem, mrozem i promieniami słońca,
  • jest bardzo dobrze tolerowany przez skórę.

Wielozadaniowy kosmetyk

Olej marula to preparat, który z pewnością przyda się w każdej kosmetyczce. Jego ogromnym atutem jest szybkość wchłaniania, dzięki czemu jest bardzo wygodny w stosowaniu.

Jest odpowiedni do pielęgnacji:  

  • skóry, która traci naturalną elastyczność,
  • skóry, na której pojawiają się pierwsze zmarszczki,
  • skóry trądzikowej,
  • skóry z przebarwieniami,
  • włosów przesuszonych,
  • osłabionych paznokci.

Olej marula zasłużenie ma ogromną popularność na rynku kosmetycznym, a to wszystko dzięki jego cudownym właściwościom!

OLEJ MARULA

Niezastąpiony w wiosennej kosmetyczce

Naturalne drobinki peelingujące w kosmetykach

Naturalne drobinki peelingujące w kosmetykach

Peelingi to coraz bardziej popularne kosmetyki, po które chętnie sięgamy w pielęgnacji. W zależności od rodzaju cery możemy wybrać złuszczanie chemiczne, enzymatyczne czy mechaniczne. Peelingi mechaniczne to te, które zawierają w składzie drobinki peelingujące. Cząsteczki te mogą mieć pochodzenie syntetyczne lub naturalne.

Kosmetyki – wczoraj i dziś

Już od czasów starożytnych ludzie poszukiwali substancji, które mogliby wykorzystywać do upiększania twarzy i ciała. Dbanie o wygląd nie było wyłącznie domeną kobiet. Mężczyźni również przywiązywali do tej kwestii szczególną uwagę. Pierwsze doniesienia na temat wykorzystania surowców pochodzenia roślinnego w celach kosmetycznych pochodzą sprzed 5 tys. lat.

W epoce średniowiecza kobiety używały maseczek zapobiegających starzeniu się skóry na bazie m.in. soku z cytryny, sproszkowanego ryżu i orzechów. Oprócz efektu pielęgnacyjnego maseczki takie pełniły również funkcje naturalnego peelingu, który złuszczał martwy naskórek.

W wieku XIX do pielęgnacji chętnie wykorzystywano jeszcze naturalne składniki pochodzenia roślinnego. Jednak wiek XX to intensywny rozwój chemii kosmetycznej – początkowo były to małe manufaktury, ale z czasem już ogromne firmy kosmetyczne. Szybki rozwój branży kosmetycznej  niemal całkowicie wyparł  ze składu kosmetyków substancje naturalne, które zastąpiono odpowiednikami syntetycznymi.

Współczesne kosmetyki zawierają w swoim składzie wiele komponentów różnego pochodzenia. Możemy do nich zaliczyć surowce pochodzenia roślinnego, zwierzęcego, mineralnego oraz substancje syntetyczne. Aktualnie kosmetologia bardzo chętnie sięga po stare receptury kosmetyków, opierające się głównie na surowcach pochodzenia naturalnego.

Rodzaje peelingów

Peelingi to kosmetyki, których celem jest złuszczanie, czyli usuwanie powierzchniowych warstw naskórka. Dzięki temu preparaty te pobudzają procesy regeneracji i odnowy komórkowej. Istnieją trzy rodzaje peelingów przeznaczonych do usuwania zrogowaciałych komórek naskórka: mechaniczne, chemiczne i fizyczne.

Peelingi mechaniczne zawierają substancję ścierającą w postaci drobnoziarnistego proszku zmieszanego z bazą kremową. Peelingi chemiczne oparte są na kwasach, natomiast peelingi enzymatyczne zawierają w składzie enzymy. Po peelingach skóra staje się gładsza, jędrniejsza, bardziej elastyczna, lepiej napięta i odżywiona.

Naturalne drobinki peelingujące

Peelingi mechaniczne oparte na naturalnych drobinkach ścierających są obecnie coraz bardziej popularne. Jest to związane m.in. z dbałością o wpływ na środowisko.

Sól i cukier

Na rynku kosmetycznym powszechnie stosowane naturalne peelingi mechaniczne, to peelingi cukrowe i solne. Peelingi cukrowe, najczęściej na bazie cukru trzcinowego, skutecznie usuwają zanieczyszczenia oraz obumarłe komórki zewnętrznej warstwy naskórka, wspomagają mikrokrążenie i nadają skórze elastyczność. Pobudzają tym samym skórę do regeneracji. Z kolei peelingi solne, na bazie soli morskiej lub himalajskiej, złuszczają martwy naskórek, głęboko oczyszczają, działają przeciwstarzeniowo i ułatwiają proces detosykacji.

Drobinki peelingujące z cellulozy

Do naturalnych substancji peelingujących, stosowanych w kosmetykach, zalicza się także octan celulozy. Jest to nowa generacja substancji, która pozwala zastąpić polietylen i inne peelingi syntetyczne w recepturach kosmetycznych. Otrzymuje się go w 100% z surowców odnawialnych i jest całkowicie biodegradowalny. Nie wykazuje właściwości toksycznych czy bio-kumulacyjnych, ani w organizmach żywych, ani w roślinach. Surowiec ten pozyskiwany jest z pulpy drzewnej, pochodzącej z lasów europejskich i lasów północnej Ameryki. Lasy te posiadają certyfikat SFI, czyli certyfikat Inicjatywy Zrównoważonego Leśnictwa. Octan celulozy zastosowany w naszych preparatach posiada również certyfikat Programu Zrównoważonego Zarządzania Zasobami Leśnymi – PEFC. Charakteryzuje się doskonałą stabilnością we wszystkich typach formulacji kosmetycznych, takich jak: żele pod prysznic, mydła, emulsje, olejki itp. Kluczową zaletą tego produktu jest brak działania drażniącego i dobra tolerancja przez skórę. Siła i efektywność działania jest zbliżona do preparatów opartych na peelingach z polietylenem.

Piasek wulkaniczny

Kolejnym naturalnym peelingiem jest substancja wytworzona na bazie czarnego piasku, bogata w minerały i pierwiastki śladowe. Czarny piasek pochodzi głównie z lagun polinezyjskich i wysp wulkanicznych. Ciemny kolor wynika z wulkanicznego źródła. Skały magmowe rozkładają się na bardzo ciemne cząstki. Jego naturalna twardość sprawia, że jest on skuteczny w złuszczaniu naskórka, usuwaniu martwych komórek oraz wspomaganiu odnowy komórkowej. Jest niezwykle stabilny w formulacjach i doskonale nadaje się do kremów, żeli i pudrów.

Skrobia ryżowa

Naturalnym środkiem peelingującym jest też skrobia ryżowa, uzyskana poprzez unikalne oczyszczenie i proces mielenia. Rozmiar cząstek skrobi jest ekstremalnie mały. Nadaje się do zastosowania w preparatach takich jak: proszek do kąpieli, puder dla dzieci, maski oczyszczające, tłusty roztwór do skóry, zamiennik kaolinu, puder do makijażu, czy produkty do pielęgnacji stóp. Działanie ścierne zapewniają małe cząstki twardej skrobi ryżowej o idealnie okrągłym kształcie, które oczyszczają skórę w najdelikatniejszy możliwy sposób. Usuwany jest tylko brud, sebum i martwe komórki naskórka. Nie usuwa lipidów ochronnych skóry. Ze względu na wyjątkowo mały rozmiar cząstek, skrobia ryżowa posiada bardzo dużą powierzchnię, która zasysa sebum, pot i mikroorganizmy z dala od skóry. To skuteczne działanie oczyszczające odbywa się bez naruszania bariery ochronnej skóry i bez stymulacji gruczołów łojowych.

Kosmetyki peelingujące stosuje się szeroko w pielęgnacji skóry. Preparaty te usuwają zanieczyszczenia, złuszczają martwy naskórek oraz odżywiają skórę, pozostawiając ją bardziej jędrną i elastyczną. Dodatkowo naturalne drobinki peelingujące, pozyskiwane z certyfikowanych i odnawialnych źródeł są całkowicie biodegradowalne i bezpieczne dla środowiska naturalnego.

PEELING MECHANICZNY

Przyjazny dla Twojej skóry i środowiska

Podrażniona i swędząca skóra – mamy na to sposób!

Podrażniona i swędząca skóra – mamy na to sposób!

Sucha, podrażniona i swędząca skóra bywa bardzo dokuczliwa. Przypadłość ta dotyczy wielu osób i może negatywnie wpływać na samopoczucie, być utrudnieniem w życiu codziennym. W okresie zimy jesteśmy na nią wyjątkowo narażeni, dlatego w tym czasie tak ważna jest prawidłowa pielęgnacja skóry.

Przyczyny swędzącej skóry

Problem zaczerwienionej, suchej, swędzącej skóry może mieć różne podłoże. Częstą przyczyną tego stanu są niekorzystne czynniki atmosferyczne: zmiany temperatury, wiatr i chłód. Podobnie działa przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach i zbyt niska wilgotność powietrza. Kolejnym bodźcem do wystąpienia podrażnień skóry mogą stać się substancje chemiczne (np. farby, lakiery). Zaczerwieniona, swędząca skóra występuje również w przebiegu alergii (np. na proszki lub płyny do prania), pod wpływem stosowania niektórych leków, czy jako następstwo współistniejących chorób. Wówczas wskazana jest konsultacja z lekarzem.

Swędząca skóra twarzy

Podrażniona, sucha, swędząca skóra może dotyczyć całego ciała. Wówczas pomocne będą specjalne kosmetyki do kąpieli, chroniące funkcje barierowe naskórka oraz balsamy i mleczka nawilżająco-łagodzące. Problem ten najczęściej występuje jednak na skórze twarzy, która jest cieńsza, a przez to bardziej narażona na podrażnienia. Kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji takiej cery powinny zawierać składniki aktywne, pomagające uzupełnić niedobory lipidowe w naskórku, co ograniczy nadmierną transepidermalną utratę wilgoci. Powinny również redukować objawy podrażnionej skóry, takie jak: zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie, suchość i szorstkość naskórka.

Delicate Care – nawilżenie, regeneracja i ukojenie dla każdego typu cery

Ukojeniem dla przesuszonej, podrażnionej i swędzącej skóry, nie tylko w okresie zimy, jest nasza nowa, udoskonalona linia Delicate Care. Opracowane formuły zawierają odpowiednio dobrane emolienty, które poprzez wytworzenie ochronnego filmu na skórze, wzmacniają jej funkcje barierowe i zapobiegają nadmiernemu odparowaniu wody oraz oddziaływaniu czynników zewnętrznych potencjalnie drażniących. Ich działanie uzupełniają dodatkowo roślinne składniki aktywne. które łagodzą objawy przesuszonej i swędzącej skóry:

  • ekstrakt z lukrecji – pozyskuje się go z korzenia lukrecji. Łagodzi podrażnienia, nawilża i koi. Zmniejsza wydzielanie sebum, jest antybakteryjny i pomaga w walce z trądzikiem. Działa przeciwwolnorodnikowo, tym samym spowalniając proces starzenia się skóry. Jest to składnik polecany do każdego typu cery, ze szczególnym uwzględnieniem cery wrażliwej,
  • koncentrat Sensiextreme – inspirowana naturą, najbardziej skuteczna pochodna owsa. Silnie koi, redukuje uczucie swędzenia i zaczerwienienie skóry. Zmniejsza uszkodzenia wywołane przez wolne rodniki. Dzięki swoim właściwościom chroni skórę przed wystąpieniem podrażnień. Sprawia, że staje się ona bardziej miękka i delikatna. Jest idealny da skóry suchej, wrażliwej i dojrzałej,
  • hydrolizat z algi laminaria digitata– działa na mediatory zapalne i rekrutuje komórki macierzyste naskórka, aby ukoić wrażliwą skórę i aktywować mechanizmy naprawcze. Wzmacnia systemy obronne skóry i zmniejsza widoczność zmarszczek.

Zima to czas kiedy skóra jest szczególnie narażona na powstawanie podrażnień, przesuszenie i szorstkość naskórka. Warto więc odpowiednio wcześnie ją zabezpieczyć i wprowadzić do pielęgnacji odpowiednio preparaty linii Delicate Care.

DELICATE CARE

Ukojenie i nawilżenie dla każdego typu cery

Przenikanie składników kosmetyków przez skórę

Przenikanie składników kosmetyków przez skórę

Od wielu lat kosmetolodzy i farmaceuci pracują nad tym jak dostać się w najgłębsze warstwy skóry. Co sprawia, że składniki kosmetyków przenikają przez skórę i dlaczego dzieje się tak, że wiele z nich nie przenika?

Skóra jako bariera

Skóra jest największym narządem naszego ciała i w związku z tym spełnia wiele ważnych funkcji. Po pierwsze jest barierą, która oddziela nasz organizm od środowiska zewnętrznego i chroni przed jego szkodliwymi czynnikami, do których należą: czynniki biologiczne, chemiczne i fizyczne. Zabezpiecza nas także przed urazami mechanicznymi. Współdziałając z układem odpornościowym chroni organizm przed drobnoustrojami. Jednocześnie pozwala jednak na przenikanie pewnych składników.

Przenikanie przez skórę – jak przebiega?

Substancje aktywne, a więc substancje, które wpływają na fizjologię i funkcjonowanie naszej skóry i/lub całego organizmu, muszą przejść długą drogę zanim dotrą w określone miejsce. Przenikanie to zachodzi w trzech krokach. Pierwszym jest adsorpcja, dzięki której substancja dociera do zewnętrznej warstwy naskórka, czyli warstwy rogowej. Kolejnym etapem jest penetracja, czyli wnikanie substancji we wnętrze skóry właściwej. Natomiast ostatnim procesem jest resorpcja, która oznacza że substancja dotarła do naczyń krwionośnych.

Istnieją trzy drogi przenikania przez skórę:

  • przezkomórkowa – tą drogą przechodzą niewielkie cząsteczki,
  • droga międzykomórkowa – przez cement międzykomórkowy, który jest spoiwem odpowiadającym za szczelność warstwy rogowej, a więc za stan całej skóry,
  • przez przydatki skórne – pomimo wielu przeszkód, składniki mogą docierać tą drogą aż do warstwy siateczkowatej skóry właściwej. Tą drogą mogą wnikać substancje hydrofilowe.
przenikanie przez skórę składników aktywnych

Wnikanie substancji aktywnych może mieć dwie formy:

  • pielęgnacyjną/kosmetyczną, której zadaniem jest oddziaływanie w najpłytszych warstwach skóry właściwej i w naskórku,
  • leczniczą, której przeznaczeniem jest działanie w konkretnym miejscu lub przedostanie się do krwioobiegu.

Od czego zależy przenikanie przez skórę składników aktywnych

Proces przenikania substancji aktywnych przez warstwy skóry zależy od kilku elementów:

  • indywidualnych właściwości skóry,
  • czynników środowiskowych,
  • parametrów kosmetyków: między innymi bazy kosmetyku, obecności związków czynnych (ich ilość oraz stężenie), a także występowania tzw. promotorów.

Na przenikanie przez skórę składników aktywnych mają wpływ:

  • właściwości substancji/składnika kosmetyku – przenikają cząsteczki o wielkości 500-1000Da. Ich charakter powinien być lipofiolowy. Cząsteczki lipofilowe (są to cząsteczki, które rozpuszczają się w tłuszczach), mają powinowactwo do warstwy rogowej naskórka, dlatego też będą łatwiej przez nią przenikać,
  • spłycenie warstwy rogowej naskórka, przed aplikacją kosmetyku – można tu wykorzystać chemiczne, enzymatyczne lub mechaniczne złuszczanie w celu usunięcia martwych komórek. Do tego sposobu możemy zaliczyć zabiegi kosmetyczne: peeling kawitacyjny, złuszczanie za pomocą kwasów czy zabieg mikrodermabrazji.
  • użycie promotorów przenikania – to składniki kosmetyku zwiększające przenikanie substancji czynnych przez skórę. Takimi promotorami mogą być: alkohole (etanol), glikole (glikol propylenowy), amidy (mocznik), terpeny (mentol), nienasycone kwasy tłuszczowe, estry, kwas salicylowy. Specyficznym promotorem jest woda, ponieważ silnie nawadnia warstwę rogową, a co za tym idzie zwiększa jej przepuszczalność. Przykładem promotora substancji aktywnych jest także Dimethyl Isosorbide. Składnik ten wspomaga penetrację substancji w głąb skóry, dzięki czemu działają one skuteczniej. Zwiększa efektywność takich substancji jak alfa- i betahydroksykwasy, retinol, witaminy i wiele innych.

Istotnym sposobem transportu substancji w głąb skóry jest zastosowanie liposomów. Są to zamknięte, kuliste pęcherzyki, które buduje podwójna warstwa lipidowa. Środek liposomu jest wodnisty i dzięki temu może on transportować substancje rozpuszczalne w wodzie, które w normalnych warunkach nie przenikają w głąb skóry. Natomiast zewnętrzna warstwa lipidowa może przenosić cząsteczki rozpuszczalne w tłuszczach. Liposom jest więc nośnikiem wielu substancji, co pozwala na wykorzystanie go w różnego rodzaju kosmetykach.

BLACK WEEK

Najlepsze promocje w roku!

Masło tangerine – regeneracja przesuszonej słońcem skóry

Masło tangerine – regeneracja przesuszonej słońcem skóry

Tangerynka to owoc, który naturalnie występuje tylko w ciepłym klimacie. Smakuje jak połączenie mandarynki i grejpfruta, a wyglądem przypomina klementyki lub mandarynki. Ma ciemnopomarańczowy kolor skórki i miąższu i zwiera sporo pestek. Warto sięgać po ten owoc, choćby z ciekawości, ale również ze względu na jego wpływ na zdrowie. Tangerynki zwierają bardzo dużą ilość witaminy A i witaminy C, są także źródłem potasu, fosforu i wapnia. Dostarczają nam również flawonoidy i antyoksydanty, które chronią nas przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Bardzo cenna jest też skórka z tangerynki. To z niej pozyskuje się olej, bardzo bogaty w witaminę A, który jest wykorzystywany do produkcji masła tangerine.

Właściwości masła tangerine

Ze względu na wysoką zawartość witamin i makroelementów masło tangerine ma wiele cennych dla skóry właściwości:

  • koi i intensywnie regeneruje przesuszoną skórę,
  • wzmacnia naturalną barierę ochronną naskórka,
  • nawilża i wygładza skórę.

Dodatkowo tangerynka ma słodki, ale pikantny zapach, podobny do olejków cytrusowych. Zapach ten ma właściwości aromaterapeutyczne, pomaga się zrelaksować, łagodzić niepokój i stres.

Letnia regeneracja skóry

Masło tangerine to składnik, który idealnie wpisuje się w potrzeby skóry latem. Przesuszona i podrażniona słońcem skóra potrzebuje intensywnego odżywienia i regeneracji naskórka, a masło mandarynkowe pomoże w krótkim czasie poprawić kondycję skóry zarówno twarzy jak i ciała. Dlatego latem warto sięgnąć po dwa kosmetyki, które zawierają w swoim składzie masło tangerine: Mandarynkowe masło do ciała odżywcze i Intensywną kurację młodości.

KOSMETYKI DO CIAŁA

Odżywienie i regeneracja przesuszonej skóry