Krem z filtrem – to musisz wiedzieć!

Krem z filtrem – to musisz wiedzieć!

Nadchodzi lato, czas wzmożonego stosowania kremów z filtrem. Filtry SPF w kremach to najlepsze składniki ochronne, ale także przeciwzmarszczkowe, więc warto produkty z ich zawartością stosować cały rok. W tym wpisie znajdziesz jeszcze kilka dodatkowych faktów, które spowodują, że Twoja wiedza o stosowaniu kremów ochronnych wzniesie się na wyższy poziom!

Ile nakładać tego kremu z filtrem?

No właśnie – jeśli na Twojej skórze zagościł krem z filtrem to już się cieszę, ale pamiętaj, że dla uzyskania pełnej ochrony należy nałożyć odpowiednią ilość. W celu określenia wartości SPF, które widzisz na opakowaniu, w laboratorium nakłada się określoną ilość (2 mg/cm2 powierzchni ciała) i wtedy bada ten współczynnik. Aby zatem nałożyć na twarz i dekolt potrzebną ilość stosuje się zasadę (bardzo ogólną) dwóch palców – nakładamy tyle kremu, ile zmieści się na długość palca wskazującego i środkowego.

Krem z filtrem - aplikacja

Co jest lepsze – SPF30 czy SPF50?

Najważniejsze – jaka konsystencja kosmetyku Ci odpowiada. Jednak wspomniana przeze mnie ilość jest kluczowa, aby zachować jak największą ochronę. Jeśli stosujesz krem z filtrem SPF30 i nałożysz „dwa palce” to masz ochronę SPF30, jeśli jednak mniej – faktor ochrony się zmniejsza. Dlatego często zaleca się stosowanie SPF50, bo nawet jak nałożysz mniej to wtedy faktor stanowi i tak SPF25 lub SPF30.

Krem z filtrem – oznaczenia

SPF to oczywiście najważniejsze, co musisz wiedzieć na temat ochrony – to jest wartość ochrony przed promieniowaniem UVB, czyli tym odpowiedzialnym za oparzenia słoneczne (UVB = Burning). Natomiast bardzo ważnym jest jeszcze oznaczenie przed promieniowaniem UVA. Na niektórych preparatach znajdują się symbole PPD/IPD/PA oraz UVA w kółku, które odnoszą się konkretnie do ochrony przed promieniowaniem UVA, uznawanego za najbardziej szkodliwe dla naszego zdrowia. Jeśli UVA znajduje się w kółku to oznacza, że producent deklaruje, że ochrona przed UVA wynosi co najmniej 1/3 SPF UVB.

Jak długo chroni Cię filtr przeciwsłoneczny?

Standardowo przyjmuje się, że kosmetyk z filtrem powinien być reaplikowany co 2 godziny, ponieważ po tym czasie staje się on mniej stabilny i jego działanie może być osłabione. Przyczynia się do tego też proces pocenia, dotykania twarzy, noszenia okularów, maseczki itp. Usuwasz wtedy warstwę ochronną SPF z powierzchni skóry. Jednak nie oznacza to, że musisz odmierzać wszystko z zegarkiem w ręku – najważniejsza reaplikacja jest wtedy, gdy leżysz „plackiem” na plaży lub Twoja skóra jest nastawiona przez bardzo długi czas na bezpośrednie promieniowanie słoneczne. Jeśli jesteś w domu, idziesz na spacer itp. to nie skupiaj się tak mocno na reaplikacji, jeśli ma Cię to stresować. Najważniejsze, żeby pamiętać o nałożeniu kremu z filtrem w odpowiedniej ilości rano.

TIP: Jeśli nosisz makijaż to świetnym rozwiązaniem jest reaplikacja punktowa Mineralnego kremu ochronnego SPF30 – zawiera pigment, który przykryje ubytki w makijażu.

A jak nie wychodzisz na zewnątrz – czy trzeba stosować kremy z filtrem?

Warto. Z tego względu, że na promieniowanie UVA jesteśmy narażeni w podobnym stopniu przez cały rok, bez względu na porę roku czy pogodę. UVA jest odpowiedzialne za:

  • fotostarzenie,
  • powstawanie wolnych rodników,
  • przebarwienia
  • rozkład kolagenu.

Ten rodzaj promieniowania przenika przez okna czy szyby samochodowe. Dlatego warto stosować kremy z filtrami SPF przez cały rok jako prewencję przeciwzmarszczkową.

Mam nadzieję, że tych kilka informacji przekonało Cię do regularnego i całorocznego stosowania kremów z filtrem.

KREM Z FILTREM

Niezbędny kosmetyk w Twojej letniej pielęgnacji