Skóra odwodniona i sucha – czym się różnią?

2023-08-08 | Agata Rybak, Pielęgnacja i kosmetyki

Skóra odwodniona i sucha – czym się różnią?

2023-08-08 | Agata Rybak, Pielęgnacja i kosmetyki

Skóra sucha czy odwodniona? Czy czymś się różnią? A może to to samo? Pojęcia te są często stosowane zamiennie i traktowane jako jeden problem, ale wbrew pozorom tak nie jest. Aby je rozróżnić należy przede wszystkim uwzględnić czym są typy i kondycje skóry.  

Czym jest typ skóry?

Typ cery klasyfikujemy na podstawie tego jak pracuje nasza skóra pod kątem produkcji sebum. W dużej mierze ma na to wpływ genetyka i hormony, jednak jeden typ skóry niekoniecznie jest nam dany na całe życie. Wskutek licznych czynników endogennych i egzogennych, główny typ skóry może się zmieniać. Takimi czynnikami mogą być np. przyjmowane leki czy gospodarka hormonalna. Skóra sucha jest zazwyczaj mało elastyczna, cienka, czasami wręcz pergaminowa. Jest często szorstka i popękana. Ma niejednorodną strukturę i towarzyszy jej łuszczenie się lub tzw. „suche skórki”. Skóra sucha charakteryzuje się także brakiem połysku. Permanentnie towarzyszy jej uporczywe spięcie i dyskomfort na całej powierzchni. Ze względu na anatomię skóra sucha ma często naruszoną barierę hydrolipidową, co sprzyja współtowarzyszącemu uwrażliwieniu.

Skóra odwodniona – stan tymczasowy czy permanentny?

Drugim podziałem są kondycje skóry, które występują na podłożu głównego typu cery. Jest to stan skóry, który może być tymczasowy lub permanentny. Na kondycję skóry mamy wpływ i możemy w dużej mierze, dzięki odpowiednim działaniom, ją poprawić. Odwodnienie skóry może towarzyszyć równolegle skórze suchej, ale nie tylko. Posiadacze cer mieszanych i tłustych również mogą mieć skórę odwodnioną i jest to dość powszechne zjawisko. Wbrew temu co mogłoby się wydawać, te typy skór wskutek odwodnienia produkują więcej sebum, a niedoskonałości pojawiają się częściej. Innym symptomem odwodnienia skóry jest jej ściągnięcie, najczęściej w partiach takich jak okolice ust czy policzki oraz uczucie dyskomfortu po kontakcie z wodą. 

Do odwodnienia skóry dochodzi wskutek niepoprawnego utrzymywania się wody wewnątrz naskórka. Istnieje szereg różnorakich czynników predysponujących do tego zjawiska. Jednym z nich jest nieodpowiednia pielęgnacja, w której zachwiany jest balans między nawilżaniem i odbudową, a złuszczaniem. Nadużywanie niektórych składników aktywnych, np. kwasy, retinoidy może skutkować odwodnieniem skóry. Problem ten nasila również promieniowanie UV i picie zbyt małej ilości wody.

Bariera hydrolipidowa a skóra odwodniona

Bariera hydrolipidowa to główna linia obrony przed czynnikami zewnętrznymi i drobnoustrojami, a także przed odwodnieniem skory. Bez poprawnie funkcjonującej tej warstwy ochronnej nie można mówić o zdrowej cerze. Często to właśnie uszkodzona bariera hydrolipidowa jest początkiem problemów ze skórą i pogorszeniem jej kondycji. Dlatego bez względu na to czy skóra jest sucha, trądzikowa, tłusta, naczyniowa, mieszana czy wrażliwa, to filarem prawidłowej pielęgnacji powinna być dbałość o stan bariery hydrolipidowej naskórka. 

Jak skutecznie nawilżać?

W pielęgnacji skóry odwodnionej warto zwrócić uwagę na zastosowanie kosmetyków, które jednocześnie wiążą wodę w naskórku, hamują jej transepidermalną utratę i odbudowują barierę hydrolipidową naskórka. Dopiero po spełnieniu tych kryteriów można dołączyć inne składniki aktywne. Ważna jest także odpowiedna konsystencja i przeznaczenie kosmetyku, tak aby współgrał on także z naszym głównym typem skóry. 
 
Posiadacze skór mieszanych, tłustych z tendencją do niedoskonałości skorzystają z Nawilżającego kremu-żelu, bogatego w PMF-faktor ochrony nawilżenia oraz niacynamid. Preparat ten jednocześnie dba o odpowiedni poziom nawilżenia skóry oraz reguluje pracę gruczołów łojowych. Sprzymierzeńcem skór, które potrzebują jednocześnie odżywienia i nawilżenia jest Odżywczy krem z algami. Ma on bogatą konsystencję, która odżywia, nawilża i skutecznie koi skórę. Osoby poszukujące pielęgnacji przeciwstarzeniowej i nawilżenia powinny sięgnąć po Krem aksamitnie nawilżający, który zawiera cały szereg substancji działających zarówno anti aging, jak i wspierająco skórę odwodnioną. 

Odwodnienie skóry to stan, który latem może przytrafić się każdemu z nas. Niezależnie więc od rodzaju cery warto w tym czasie zadbać o jej prawidłowe nawilżenie.

LETNI FESTIWAL CENOWY

Wszystko czego potrzebuje skóra latem

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Agata Rybak

Agata Rybak

Kosmetolog, szkoleniowiec

Pasjonatka świata beauty z wieloletnim doświadczeniem w branży na rożnych płaszczyznach. Stale poszerza swoją wiedzę i z ogromnym zainteresowaniem śledzi wszystko, co dzieje się na rynku kosmetycznym. 

Prywatnie miłośniczka treningu siłowego oraz makijażu artystycznego.