Wypadanie włosów jednym z długoterminowych objawów pochorobowych

Wypadanie włosów jednym z długoterminowych objawów pochorobowych

Skóra głowy i włosy są markerem zdrowia i jak papierek lakmusowy sygnalizują, a czasami wręcz alarmują nas o problemach ze zdrowiem. Wiele dolegliwości, których doświadczamy podczas chorób (gorączka, stan zapalny, stres) może przyczynić się do zwiększonego wypadania włosów. Zjawisko to mogą dodatkowo nasilać: błędy żywieniowe, niedobory witamin i mikroelementów, nieodpowiedni styl życia, powikłania polekowe, ignorowanie objawów na początku rozwijającej się choroby oraz nasze indywidualne predyspozycje organizmu.

Z mojego doświadczenia, blisko trzydziestoletniego wynika, że wiele sezonowych chorób niesie ze sobą zwiększone ryzyko wypadania włosów. Ostatni czas pokazał nam oblicze nasilenia się tej problematyki, szczególnie wśród kobiet. Zwiększone wypadanie włosów na podłożu telogenowym występuje ok. 2-3 miesiące po zadziałaniu czynnika sprawczego.

Cykl włosowy

Na skórze głowy znajduje się ok. 150 000 mieszków włosowych, z których cyklicznie, przez całe życie wyrastają nowe włosy. Takie cykle wymiany fizjologicznej włosów trwają 3-7 lat i następują w kilku fazach:

  • egzogen – w którym tworzy się nowy zalążek włosa w mieszku, przy brodawce włosa,
  • anagen – najdłużej trwająca, faza wzrostu włosa,
  • katagen – faza przejściowa, kończąca wzrost włosa,
  • telogen – faza wypadania włosów,
  • kenogen – dotyczy nieczynnego mieszka włosowego.

Kilkuletnia długość cykli włosowych, jakość i ich ilość zależy od płci, rasy, wieku, predyspozycji człowieka, oraz stanu zdrowia, czyli dobrostanu naszego ciała. Każdy mieszek włosowy opleciony jest jak koszyczek wieńcem zakończeń układu nerwowego, które pobudzają gruczoły łojowe do wydzielania sebum i wpływają na mięsień przywłośny – napinacz mieszka włosowego. Znajdują się również przy gruczole potowym. To wszystko tworzy jedną harmonię, dzięki której na skórze głowy występuje warstwa hydro-lipidowa, która ma wpływ na stan skóry głowy i włosy. Jeśli ten ład i porządek zostaje z różnych przyczyn zaburzony, następuje reakcja łańcuchowa, jak ze wszystkim w całym naszym organizmie. Dlatego jeśli dodamy do tego czynniki zewnętrze, wyzwolimy z podwójną siłą objawy, które mają obraz w zmianach skórnych. Należą do nich łupież suchy, łupież tłusty, hiperhydroza – nadczynność gruczołów potowych, przetłuszczanie, łojotok, przesuszona, podrażniona, łuszcząca się skóra głowy.

Wypadanie włosów na podłożu telogenowym

Proces ten trwa około pół roku. To kiedy zaczną odrastać włosy zależy w dużej mierze od stanu zdrowia i psychiki. Bardzo ważna jest szybka reakcja na początku zaistniałego wypadania włosów, kiedy jeszcze mieszki włosowe są puste. Mija zawsze sporo czasu, zanim zaczną odrastać, być wyczuwalne pod palcami, widoczne w badaniu pod mikroskopem i cieszyć oko właściciela.

Pełna regeneracja, zanim wrócą do swojej normalnej grubości i wyglądu, trwa nawet do roku. W tym okresie niezwykle istotna jest prawidłowa pielęgnacja skóry głowy i włosów z wykorzystaniem odpowiednio dobranych przez specjalistę preparatów trychologicznych.

TRICHO ESTHETIC

Profesjonalna pielęgnacja przeciw wypadaniu włosów