Peptydy w kosmetykach

2019-12-05 | Emilia Wilczyńska, Surowce i szczypta chemii

Peptydy w kosmetykach

2019-12-05 | Emilia Wilczyńska, Surowce i szczypta chemii

Bioaktywne aminokwasy

Czym są peptydy? To substancje biologiczne, zbudowanymi z kilku jednostek aminokwasów – cegiełek tworzących  białka. Stanowią one składnik budulcowy wszystkich organizmów żywych. Najczęściej posiadają niewielki rozmiar dlatego mają zdolność przenikania przez naskórek do głębszych warstw skóry. Istotne znaczenie w ich działaniu ma wzajemne ułożenie aminokwasów w łańcuchu, z tego powodu ta sekwencja determinuje zarówno właściwości jak i funkcje jakie dany peptyd pełni. Potwierdzone działanie posiadają di-, tri-, tetra-, penta i heksapeptydy. Takich właśnie słów szukajcie w INCI na kartonikach 🙂

Rodzaje peptydów

Ze względu na sposób działania, peptydy dzielimy na 4 grupy:

  • Peptydy nośnikowe transportują składniki w miejsce ich działania, pomagają substancjom w przenikaniu do głębszych warstw skóry. Najbardziej popularnym jest Copper Tripeptide – 1.
  • Neuropeptydy wykazują działanie podobne do zastosowania toksyny botulinowej. Powstrzymują one skurcze komórek skóry, dzięki czemu zapobiegają przed tworzeniem się zmarszczek mimicznych.
  • Peptydy modulujące działanie enzymów są zdolne do hamowania enzymów z grupy metaloproteinaz, które powodują degradację białek macierzy zewnątrzkomórkowej. Peptydy i białka z tej grupy występują w wyciągach roślinnych np. z soi i ryżu.
  • Peptydy sygnałowe stymulują aktywność komórek skóry do produkcji białek podporowych takich jak kolagen i elastyna. Przykładami są: Matrixylâ Morphomicsä, Matrixyl® synthe’6™.

Peptydy, którym zaufaliśmy

Przewodnimi składnikami naszej nowej linii GOLD PHILOSOPHY są zaawansowane technologicznie peptydy sygnałowe, które w naszym przeświadczeniu są najlepsze w walce z procesem starzenia się skóry. Użyte w formulacjach bioaktywne aminokwasy mają zdolność do szybkiego przenikania przez naskórek, dzięki przyłączonemu do cząsteczki kwasu palmitynowemu, co jest ich niekwestionowanym atutem.

Matrixyl Morphomics (INCI: N-Prolyl Palmitoyl Tripeptide-56 Acetate)

Głównym działaniem tego peptydu jest stymulowanie produkcji włókien kolagenowych, które stanowią rusztowanie naszej skóry. Powoduje spłycenie głębokich zmarszczek, które nadają smutny wyraz naszej twarzy. Wśród nich możemy wyróżnić zmarszczki marionetki, około nosowe, lwią bruzdę i kurze łapki. Szczególnie efektywnie działa na zmarszczki pionowe. Ponadto stosowanie tego bioaktywnego aminokwasu sprawia, że skóra staję się bardziej odporna na różnego rodzaju odkształcenia skóry związane z jej marszczeniem.

Matrixyl synthe-6™ (INCI: Palmitoyl Tripeptide-38)

To kolejny z przedstawicieli grupy surowców Matrixyla. Co ważne jego nazwa wzięła się stąd, że stymuluje on 6 głównych składników budulcowych skóry, jak również wpływa później na dojrzewanie i stabilizację włókien. Jego działanie przeciwzmarszczkowe oparte jest na restrukturyzacji tkanek skóry. Świetnie radzi sobie z zapobieganiem oraz walką z pierwszymi objawami starzenia.

Youth Restore (INCI: Palmitoyl Tripeptide-5) 

Jego działanie opiera się na aktywowaniu utajonego Transformującego czynnika wzrostu, który jest kluczowym elementem w procesie syntezy kolagenu oraz chroni włókna przed degradacją wywołaną enzymami. Obydwa te działania są synergistyczne w kierunku uzyskania jak najlepszych właściwości przeciwzmarszczkowych. Youth Restore będzie wpływał na redukcję drobnych zmarszczek powstałych w wyniku foto i chronostarzenia dlatego wpływa na poprawę konturu twarzy oraz zmniejsza widoczność tzw. „porów skóry”.

Peptydy w kosmetykach – okiem technologa

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Emilia Wilczyńska

Emilia Wilczyńska

Technolog

Z wykształcenia jestem magistrem chemii kosmetycznej specjalizującym się w kosmetykach pielęgnacyjnych.

Kosmetyki od zawsze były w kręgu moich zainteresowań, dzięki pracy w BANDI mogę pogodzić pracę ze spełnianiem swojej pasji! W BANDI zajmuję się głównie tworzeniem nowych kosmetyków oraz przenoszeniem skali laboratoryjnej produkcji na skalę przemysłową. W mojej pracy najbardziej lubię różnorodność zadań oraz wyzwania z jakimi spotykam się na co dzień.

W wolnych chwilach lubię aktywnie spędzać czas na zajęciach zumby oraz spełniać się twórczo w DIY.