Nawilżanie cery dojrzałej

2019-09-26 | Magdalena Ciupińska, Pielęgnacja i kosmetyki

Nawilżanie cery dojrzałej

2019-09-26 | Magdalena Ciupińska, Pielęgnacja i kosmetyki

W okresie letnim w wyniku ekspozycji na słońce, niekorzystnych czynników atmosferycznych skóra ulega przesuszeniu, traci jędrność i elastyczność, zmarszczki stają się bardziej widoczne. Skóra dojrzała wykazuje objawy skóry suchej. W czasie lata zadbajmy więc o nawilżenie, odżywienie skóry zarówno przez codzienną pielęgnację jak i zabiegi w gabinecie kosmetycznym / w domu. Istotne znaczenie ma ochrona przed UV, odpowiednia ilość wypijanej codziennie wody, a także ruch na świeżym powietrzu i sen.

Skóra dojrzała może wykazywać objawy skóry suchej

Skóra dojrzała z wiekiem szybciej się też starzeje, pojawiają się zmarszczki i bruzdy. Zwykle związane jest to z obniżoną funkcją ochronną warstwy rogowej naskórka. Prawidłowa warstwa rogowa to jakby ceglany mur, w którym cegiełkami są odpowiednio ułożone białka, a przestrzenie między nimi wypełnione są zaprawą utworzoną z lipidów (cholesterol, ceramidy, kwasy tłuszczowe). Warstwa rogowa zbudowana jest z komórek zwanych korneocytami, posiadających tzw. kopertę białkową, a na zewnątrz kopertę zrogowaciałą (cornified envelope-CE). Obecna w korneocytach filagryna ulega degradacji do wolnych aminokwasów i związków, które mają za zadanie wiązanie wody. Jest to tzw. naturalny czynnik nawilżający NMF (natural moisturizing factor).

Dlaczego skóra dojrzała jest sucha?

Skóra dojrzała i nie tylko traci wodę w wyniku pocenia i parowania. Utrata wody przez pocenie (gruczoły potowe) w podwyższonej temperaturze otoczenia zapewnia prawidłową termoregulację organizmu. Jednocześnie odbywa się niewidoczna dyfuzja i parowanie wody przez naskórek, a proces ten określany jest jako przeznaskórkowa (transepidermalna) utrata wody zwana TEWL ( transepidermal water loss).

Uszkodzenie warstwy rogowej, nieprawidłowy skład lipidów, nadmierna utrata wody przez naskórek powoduje odwodnienie skóry i pojawiają się objawy suchości i dyskomfortu skóry. Ulgę przynoszą preparaty poprawiające właściwości ochronne naskórka.

Jak pielęgnować cerę dojrzałą?

Proces nawilżania skóry, przywracania jej prawidłowej zawartości wody wymaga systematyczności. Wskazane jest codzienne stosowanie odpowiednich kosmetyków, ochrona przed niekorzystnymi czynnikami środowiska zewnętrznego, o okresowo także zabiegi w gabinecie kosmetycznym / w domu. Nawilżanie skóry to przede wszystkim kosmetyki zatrzymujące wodę (hydrofilowe) oraz kosmetyki okluzyjne hydrofobowe tworzące warstwę okluzyjną zmniejszającą utratę wody przez naskórek, chroniącą przed parowaniem wody. By zachować prawidłowe nawilżenie skóry stosuje się także kosmetyki wzmacniające strukturę naskórka (wbudowujące się w naskórek) stanowiącego barierę ze światem zewnętrznym. Składniki o działaniu hydrofilowym, przyciągające i wiążące wodę to przede wszystkim kwas hialuronowy, trehaloza, mocznik.

Kosmetyki działające okluzyjnie, czyli tworzące na powierzchni skóry barierę chroniącą przed utratą wody to np. oleje. Kosmetyki wzmacniające barierę ochronną, wbudowujące się w naskórek to np. estry cholesterolu. W celu nawilżenia skóry na noc zalecane są preparaty działające odżywczo, które łączą właściwości hyfrofilowe, okluzyjne ewentualnie naprawcze. Wskazane są także miejscowo alfa-hydroksykwasy, choć z pewnym ograniczeniem, ze względu na ekspozycję na słońce. Polecane są również maseczki nawilżające zarówno kremowe jak i żelowe – w zależności od potrzeb cery i naszych upodobań. W okresie letnim konieczna jest codzienna ochrona przed UVA, UVB, ale także IR oraz VIS przy jednoczesnym wsparciu syntezy witaminy D3. Do mycia skóry i demakijażu zalecane są preparaty delikatnie oczyszczające, które nie naruszają naszej naturalnej bariery hydrolipidowej.

Nawilżenie skóry dojrzałej przede wszystkim…

Dobrze nawilżona skóra spełnia swoje funkcje ochronne. Prawidłowa warstwa rogowa zapobiega utracie cennych składników i wody z głębszych warstw naskórka i skóry właściwej. Optymalny skład lipidów w przestrzeniach międzykomórkowych warstwy rogowej, dobre nawilżenie skóry i ochrona przed nadmierną utratą wody stanowi barierę przed działaniem niekorzystnych czynników środowiska. Skóra nawilżona staje się bardziej miękka w dotyku, a powierzchowne zmarszczki wygładzają się, objawy dyskomfortu ustępują.

W temacie nawilżania skóry dojrzałej polecamy Krem intensywnie nawilżający.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Prof. nadzw. dr n. med. Magdalena Ciupińska

Prof. nadzw. dr n. med. Magdalena Ciupińska

specjalista dermatolog-wenerolog i specjalista organizacji ochrony zdrowia

Od wielu lat  członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, a także członek Zarządu Oddziału Warszawskiego PTD. Współredaktorka i autorka podręcznika "Podologia", pierwszej polskojęzycznej publikacji obejmującej szerko zakres zagadnień dotyczących patologii kończyn dolnych, w szczególności stóp. Autorka ponad 200 publikacji, doniesień na zjazdach dermatologicznych, kosmetycznych, współautorka 2 podręczników dla kosmetyczek. Przez wiele lat pracowała w Wyższej Szkole Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie, gdzie prowadziła wykłady z dermatologii ogólnej, dermatologii z elementami medycyny estetycznej i kosmetologii leczniczej. Promotor licznych prac licencjackich i magisterskich z zakresu kosmetologii i dermatologii. Doświadczona klinicystka i dydaktyk, obecnie profesor na Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej-Curie, wykładowca w Podyplomowej Szkole Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Trzy skutecznie sposoby na przebarwienia

Trzy skutecznie sposoby na przebarwienia

Pojawiają się głównie latem, kiedy na naszą skórę oddziałuje słońce. Mogą znikać samoistnie lub utrzymywać się na skórze wiele miesięcy. Często mają charakter nawrotowy. Mowa o przebarwieniach, z którymi walka jest wyjątkowo uciążliwa. Czynniki predysponujące Wiele...

Sposób na zmarszczki mimiczne

Sposób na zmarszczki mimiczne

Przychodzą niespodziewanie i znienacka, czasem już w dość młodym wieku. Wcześnie dostrzeżone i pielęgnowane dłużej pozostają w ukryciu, lekceważone szybciej stają się widoczne. Szczególnie atakują cerę cienką, delikatną i suchą, lepiej radzi sobie z nimi grubsza skóra...