Kosmetyki trychologiczne – kiedy po nie sięgnąć?

2021-10-14 | Noemi Drescher, Vloger poleca

Kosmetyki trychologiczne – kiedy po nie sięgnąć?

2021-10-14 | Noemi Drescher, Vloger poleca

Trychologia to stosunkowo młoda dziedzina nauki, jednak zyskująca popularność w błyskawicznym tempie. Wynika to przede wszystkim z rosnących oczekiwań konsumentów, którzy jednocześnie coraz częściej doświadczają problemów z kondycją skóry głowy i włosów. Tendencja ta sprawia, że więcej mówi się o poprawnej pielęgnacji, doborze odpowiednich kosmetyków i wczesnym diagnozowaniu problemów takich jak: łysienie, ŁZS, AZS i inne. Stres, niezdrowy tryb życia, wszystko to sprawia, że coraz częściej zmagamy się widocznym osłabieniem włosów i pogorszeniem stanu skóry głowy. W takiej sytuacji pomocne mogą okazać się kosmetyki trychologiczne.

Czym właściwie są kosmetyki trychologiczne?

Nie ma jednej, poprawnej definicji. Hasło „trychologiczny” stało się aktualnie popularnym określeniem dla wielu produktów, a producenci wiedzą, że tak opisane preparaty cieszą się ogromną popularnością. Dlatego tak ważne jest, aby poza czytaniem obietnic na etykietce zweryfikować, czy dany produkt faktycznie posiada wartościowe składniki. Z pomocą przychodzi nam skład INCI, czyli spis wszystkich substancji znajdujących się w kosmetyku. Dzięki niemu w łatwy sposób możemy ocenić, czy obietnica zostanie spełniona.

Kolejnym krokiem jest dobór konkretnych kosmetyków do naszych potrzeb. Na tym etapie opis na etykiecie będzie już bardziej pomocny. Jeśli wiem, że mamy do czynienia z marką oferującą produkty wartościowe, możemy spokojnie zaufać zaleceniom i dobrać dla siebie te odpowiednie, kierując się potrzebami naszej skóry i włosów.

Jeśli mowa o kosmetykach trychologicznych, najczęściej będą to preparaty do skóry głowy: szampony, peelingi, lotiony, ekstrakty czy wcierki. Dlaczego? Właśnie od skóry głowy należy zacząć poprawną pielęgnację. To w niej znajduje się żywa część naszego włosa, czyli cebulka i na jej kondycji skupia się przede wszystkim trychologia. Zdrowy włos jest wypadkową zdrowej skóry, warto o tym pamiętać.

W jakich problemach mogą pomóc kosmetyki trychologiczne?

Prawda jest taka, że nie musimy mieć konkretnych problemów ze skórą głowy, aby móc sięgnąć po kosmetyki trychologiczne. Dobry szampon i peeling są podstawą pielęgnacji. Nie tylko po to, aby poprawić kondycję skóry, ale także aby utrzymać ją w dobrym stanie. Dlatego nie musisz mieć problemów ze skórą głowy czy włosami, aby chcieć o nie poprawnie zadbać. To inwestycja w przyszłość i prewencja. A przecież „łatwiej zapobiegać, niż leczyć”!

Jeśli jednak zmagasz się z konkretnymi problemami, warto udać się na konsultacje do specjalisty. Gdy problem jest poważny, być może poza kosmetykami trychologicznymi konieczne będą też bardziej złożone zalecenia. Więcej o profesjonalnych zabiegach trychologicznych przeczytasz w tym artykule. Jednak, jeśli problemem jest np. sezonowe osłabienie włosów (spowodowane stresem czy nieodpowiednią dietą) lub przesuszenie skóry po nieudanym zabiegu koloryzacyjnym, na skutek działania suchego powietrza w okresie grzewczym czy noszenia czapki – możesz spróbować rozwiązać problem odpowiednimi kosmetykami.


Zacznij od poprawnego oczyszczania!

Niezależnie od włosowych bolączek, kluczem pielęgnacji trychologicznej jest odpowiednie oczyszczenie skóry głowy. W tym celu stosuj regularnie peeling (raz na 1-2 tygodnie) oraz dobierz szampon o dobrym składzie. Ważne, aby był delikatny dla skóry, szczególnie jeśli myjesz włosy często. Wybierz na co dzień szampon fizjologiczny lub szampon trychologiczny przeciw wypadaniu, jeśli dodatkowo włosy są osłabione.

peeling do skóry głowy

Dołóż lotion lub ekstrakt!

Chcąc działać kierunkowo na dany problem, konieczne jest wybranie produktu, który pozostaje na skórze nieco dłużej niż szampon. Najlepszym wyborem są popularne aktualnie „wcierki”, czyli różne preparaty, które wmasowujemy w skórę głowy przed lub po myciu. Jeśli Twoja skóra jest przesuszona wybierz ekstrakt nawilżający. Jeśli masz problem z łupieżem lub wzmożonym wypadaniem – wybierz odpowiedni ekstrakt i stosuj go przed myciem lub połącz zgodnie z instrukcją ze swoim szamponem. Uzyskasz dzięki temu dobrany indywidualnie produkt, który naprawdę ma szansę zadziałać i wspomagać skórę przy każdym myciu.

Jeśli Twoje włosy są osłabione, kluczowe będzie wprowadzenie wcierki wzmacniającej, która pomoże ograniczyć wypadanie i przyśpieszy porost nowych włosów. W takim wypadku wybierz zestaw przeciw wypadaniu włosów składający się z odżywki, szamponu i lotionu. Takie kompleksowe działanie przyniesie najlepsze i najszybsze efekty.


Jakich składników szukać w kosmetykach trychologicznych?

Nawilżających i kojących skórę (na suchość, podrażnienie, przetłuszczanie, łupież): allantoina, prebiotyki, d-pantenol, niacynamid, gliceryna, aloes.

Wzmacniających: ekstrakt z kozieradki, skrzypu, mięty pieprzowej, tymianku, pokrzywy oraz działające rozgrzewająco: kofeina, kwas mrówkowy, ekstrakt z papryczki.

Szukając produktów zwróć uwagę na peelingi, wcierki i szampony – właśnie w tych kategoriach produkty trychologiczne mają swoją przewagę. Dzięki znajomości najczęstszych problemów skóry owłosionej i we współpracy z trychologami, marki tworzą przemyślane produkty, oparte o ciekawe składniki aktywne o działaniu wspierającym skórę.

TRICHO ESTHETIC

Specjalistyczna pielęgnacja skóry głowy i włosów

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Noemi Drescher

Noemi Drescher

Dziennikarka, blogerka i przyszła trycholożka

Od 2 lat prowadzę profil o tematyce beauty, gdzie dzielę się z moimi obserwatorami wiedzą na temat świadomej pielęgnacji włosów i skóry głowy. Pasja do pielęgnacji sprawiła, że zdecydowałam rozwijać się w tym kierunku zawodowo i w przyszłości otworzyć swój gabinet trychologiczny, aby móc jeszcze szerzej pomagać innym w ich włosowych problemach.