Kosmetyki hipoalergiczne – co to oznacza?

2023-04-11 | Grażyna Jakusz, Surowce i szczypta chemii

Kosmetyki hipoalergiczne – co to oznacza?

2023-04-11 | Grażyna Jakusz, Surowce i szczypta chemii

Zgodnie z definicją zawartą w artykule 2 Rozporządzenia 1223/2009:

„produkt kosmetyczny oznacza każdą substancję lub mieszaninę przeznaczoną do kontaktu z zewnętrznymi częściami ciała ludzkiego (naskórkiem, owłosieniem, paznokciami, wargami oraz zewnętrznymi narządami płciowymi) lub z zębami oraz błonami śluzowymi jamy ustnej, którego wyłącznym lub głównym celem jest utrzymywanie ich w czystości, perfumowanie, zmiana ich wyglądu, ochrona, utrzymywanie w dobrej kondycji lub korygowanie zapachu ciała”

Kosmetyki hipoalergiczne również podlegają tej definicji, jednak już na etapie projektowania ich skład i właściwości podlegają szczegółowej analizie.

Kosmetyki hipoalergiczne – definicja

Termin „kosmetyki hipoalergiczne” pojawił się po raz pierwszy w latach trzydziestych XX wieku kiedy grupa dermatologów, kierująca amerykańską firmą kosmetyczną, postanowiła zaprojektować „bezpieczniejsze” kosmetyki. Określenie kosmetyki hipoalergiczne wskazywało, że produkty te teoretycznie powinny mieć mniejszą zdolność do wywoływania reakcji alergicznych.

Badając współczesne znaczenie tego słowa okazuje się, że określenie hipoalergiczny bywa zwykle rozumiane szerzej niż wynika to z jego dosłownego tłumaczenia. Kosmetyki hipoalergiczne to preparaty opracowane z myślą zminimalizowania potencjału alergogennego, tymczasem konsumenci często utożsamiają je z preparatami, które są w 100% pozbawione ryzyka wystąpienia alergii.

Nowoczesne kosmetyki są bezpieczne dla większości użytkowników, a działania niepożądane występują bardzo rzadko, ponieważ producenci przykładają dużo uwagi do bezpieczeństwa, kontroli jakości i testowania produktu przed wypuszczeniem go na rynek. Pomimo tych wysiłków działania niepożądane nadal mogą jednak wystąpić.

Jak są projektowane kosmetyki hipoalergiczne?

Biorąc pod uwagę brak prawnej definicji hipoalergiczności, różne interpretacje kliniczne i konsumenckie, a także zróżnicowanie stanu i aktualnych potrzeb każdej skóry, udowodnienie twierdzenia, że produkt jest hipoalergiczny stanowi duże wyzwanie. Dlatego Komisja Europejska przygotowała (w postaci Dokumentu Technicznego) kryteria wykorzystania deklaracji „hipoalergiczny”. Wskazują one jak określenie to powinno być rozumiane oraz założenia, które muszą spełniać kosmetyki hipoalergiczne. Zgodnie ze wskazaniami Komisji Europejskiej projektowanie kosmetyków hipoalergicznych odbywa się już na pierwszym, krytycznym etapie wyboru składników produktu. Technolodzy opracowując kosmetyki hipoalergiczne ograniczają użycie substancji o działaniu potencjalnie alergogennym np. niektórych związków zapachowych, barwników. Istotne jest również testowanie produktu, które zwykle odbywa się na wybranej grupie probantów ze skórą wrażliwą, czy skłonną do alergii.

Pielęgnacja skóry wrażliwej

Pielęgnacja skóry wrażliwej nie jest łatwa. Stosowane kosmetyki powinny bowiem nie tylko redukować już istniejące podrażnienia, ale także im zapobiegać. Wskazane jest stosowanie kosmetyków o prostym składzie, gdyż duża liczba różnych surowców zwiększa ryzyko pojawienia się odczynów alergicznych na skórze. Wybór odpowiednich preparatów zależy od indywidualnej reaktywności skóry.

Rynek kosmetyczny oferuje szeroką gamę kosmetyków, w tym również produktów do skóry wrażliwej. Aby ułatwić konsumentom wybór tych preparatów oznacza się je często na opakowaniu jako kosmetyki hipoalergiczne.

Kosmetyki hipoalergiczne EcoFriendly Care

Przykładem kosmetyków hipoalergicznych do skóry wrażliwej jest seria EcoFriendly Care. Ekoceutyki zaprojektowaliśmy w sposób, który pozwolił na wyeliminowanie substancji zapachowych, barwników oraz surowców potencjalnie drażniących.

Produkty EcoFriendly Care szanują naturę, są biodegradowalne i jednocześnie skuteczne w działaniu. Zostały przetestowane na wrażliwej skórze, chronią i wzmacniają mikrobiom skóry. Dodatkowo działają nawilżająco i przeciwstarzeniowo.

Główne składniki aktywne serii EcoFriendly:

Kompleks mikrobiomowy – kompleks pre- i probiotyków, zawierający naturalne wielocukry, sok z korzenia yakonu i bakterie kwasu mlekowego. Jest to środek o zróżnicowanym i zrównoważonym składzie, który przywraca skórze prawidłową równowagę mikrobiomu (florę bakteryjną) i wzmacnia jej ochronę biologiczną. Pomaga eliminować zaczerwienienia i wypryski.

Bakuchiol – otrzymywany z jadalnych nasion indyjskiej rośliny Babchi. Jest roślinnym odpowiednikiem retinolu, wykazuje podobną skuteczność, ale bez efektu podrażnienia. Delikatnie złuszcza, ujędrnia, normalizuje pracę gruczołów łojowych skóry, poprawia koloryt, koi podrażnienia i przyspiesza regenerację naskórka. Działa przeciwzmarszczkowo i napinająco dla skóry z oznakami starzenia.

Bioferment z bambusa – otrzymywany w wyniku fermentacji bambusa. Stanowi biodostępne, czyli łatwo przyswajalne źródło krzemionki, które usprawnia odnowę komórkową skóry i wzmacnia żywotność skóry.

Trehaloza – disacharyd, występujący w roślinach, bakteriach i grzybach – umożliwia im przetrwanie w najtrudniejszych warunkach klimatycznych. Jeden z najskuteczniejszych składników nawilżających skórę. Wzmacnia naturalne funkcje bariery ochronnej naskórka, przeciwdziała podrażnieniom. Chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promieniowanie UV i wszelkimi zanieczyszczeniami. Jest silnym antyoksydantem, dzięki czemu zapobiega starzeniu się skóry.

Kosmetyki hipoalergiczne to preparaty najlepiej dostosowane do potrzeb cery wrażliwej. Warto jednak pamiętać, że każda skóra jest inna i ograniczenie ryzyka wystąpienia alergii i podrażnienia nie jest jednoznaczne z brakiem takiego ryzyka. Dlatego w przypadku cery wrażliwej i skłonnej do podrażnień przed wprowadzeniem do pielęgnacji nowego kosmetyku warto wykonać test tolerancji.

ECOFRIENDLY CARE

Hypoalergiczne kosmetyki – skuteczność i bezpieczeństwo stosowania w jednym!

2 komentarze

  1. Wartościowa wiedza i prosta do przyswojenia. Będę wracała do tego bloga z przyjemnością.

    Odpowiedz
    • Cieszymy się i zapraszamy do nas częściej 🙂

      Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Grażyna Jakusz

Grażyna Jakusz

Technolog w BANDI Cosmetics

Ukończyłam Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej ze specjalizacją Technologia Tłuszczów Technicznych, Detergentów i Kosmetyków.

W życiu zawodowym największe doświadczenie zdobyłam w działach badawczo-rozwojowych jako Technolog R&D. Zarządzałam również produkcją kosmetyków i wyrobów chemii gospodarczej oraz uczestniczyłam w projekcie biotechnologicznym, związanym z hodowlą mikroorganizmów na potrzeby przemysłowe, na Wydziale Biologii UW. Jestem współautorem publikacji naukowej oraz projektu unijnego, związanego z opracowaniem receptur opakowań z tworzyw biodegradowalnych.

Doświadczenie w R&D, praca naukowa na uczelni wyższej oraz zarządzanie optymalizacją procesów technologicznych w przemyśle kosmetycznym, rozszerzyło moje możliwości opracowywania receptur kosmetycznych i weryfikację ich od strony naukowej, produkcyjnej i legislacyjnej.

Zawodowo motywują mnie ciekawe wyzwania, możliwość rozwoju oraz przyjazna i twórcza atmosfera pracy.

Prywatnie jestem mamą, uwielbiam podróże, szczególnie wycieczki górskie i rowerowe.