Składniki aktywne niezbędne skórze w czasie lata

2023-07-06 | Grażyna Jakusz, Surowce i szczypta chemii

Składniki aktywne niezbędne skórze w czasie lata

2023-07-06 | Grażyna Jakusz, Surowce i szczypta chemii

Na rynku kosmetycznym dostępnych jest wiele kosmetyków. Mają one różne właściwości i działanie. Najważniejszym elementem każdego kosmetyku są składniki aktywne. To przede wszystkim one odpowiadają za oddziaływanie danego preparatu na naskórek oraz głębsze warstwy skóry.

Składniki aktywne na lato

Stosowanie kosmetyków, zawierających określone substancje aktywne, ma istotne znaczenie w okresie wzmożonej ekspozycji na promieniowanie UV. Powinny być to preparaty o działaniu m.in. łagodzącym podrażnienia, nawilżającym, kojącym, przeciwstarzeniowym i naprawczym. Poniżej przedstawione zostały składniki aktywne, których warto szukać w kosmetykach stosowanych latem.

Kwas hialuronowy

Należy do najpopularniejszych nawilżaczy wykorzystywanych w kosmetykach. Dzięki swoim właściwościom higroskopijnym posiada zdolność wiązania dużych ilości wody. Kwas hialuronowy utrzymuje się na skórze, tworząc cienką błonę półprzepuszczalną i chroniąc przed odparowaniem wody. Silnie nawilża warstwę rogową i daje natychmiastowy efekt wygładzenia.

D-pantenol

Jest to pochodna witaminy B5, nazywanej również kwasem pantotenowym. Posiada szerokie zastosowanie w funkcjonowaniu skóry. Wspomaga gojenie się ran, hamuje stany zapalne błon śluzowych, zmiękcza i nawilża naskórek oraz ogranicza przeznaskórkową utratę wody. Pobudza także syntezę kolagenu, poprawia elastyczność, jędrność i miękkość skóry. Działa przeciwświądowo i przeciwzapalnie, wzmacnia barierę ochronną skóry, łagodzi rumień i oparzenia posłoneczne oraz pielęgnuje opaloną skórę.

Trehaloza

Jest to naturalny dwucukier, składający się z dwóch cząsteczek glukozy. Trehaloza pozwala na przetrwanie organizmom ciężkich warunków środowiskowych. Wykazuje bardzo dobre działanie nawilżające na skórę, efektywnie wiążąc wodę i przywracając prawidłowe nawilżenie skóry. Ponadto trehaloza wykazuje również właściwości ochronne, zapobiega uszkodzeniom skóry i włosów, chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promieniowanie UV, substancje drażniące czy zanieczyszczenia środowiska.

Witamina E

Nazywana jest witaminą młodości. Działanie fizjologiczne witaminy E na skórę związane jest z właściwościami ochronnymi. Przeciwdziała ona zmianom starczym i degeneracyjnym skóry, chroni przed działaniem niekorzystnych czynników środowiskowych, takich promieniowanie UV, ozon czy smog. Wykazuje także właściwości przeciwobrzękowe, kojące, nawilżające, uelastyczniające, ochronne, wygładzające i ujędrniające skórę. Przyspiesza gojenie oparzeń, a także wspiera redukcję przebarwień.

Ektoina

Jest silnym, wielofunkcyjnym składnikiem aktywnym z wyjątkową skutecznością. Chroni skórę przed starzeniem, ograniczając wpływ czynników zewnętrznych i stresowych, takich jak promieniowanie, wiatr, wilgoć, ekstremalne temperatury. Zapewnia długotrwałe nawilżenie, poprawia barierę skórną, wzmacnia mechanizmy regeneracyjne. Ektoina łagodzi także podrażnienia.

Olej marula

Jeden z olejów, który może się przydać w każdej kosmetyczce. Wykazuje działanie antyoksydacyjne, dzięki zawartości witamin E i C. Spowalnia tym samym starzenie się skóry. Dodatkowo nawilża i regeneruje, chroni przed nadmierną utratą wody i wspomaga regenerację naturalnego płaszcza hydrolipidowego. Działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Olej marula poprawia elastyczność skóry, ujędrnia oraz wykazuje działanie ochronne przed czynnikami środowiskowymi.

Skwalan

Składnik ten jest naturalnie obecny w warstwie rogowej naskórka, pełniącej funkcje barierowe. Wykazuje doskonałe właściwości długotrwałego nawilżenia skóry. Zmiękcza i wygładza skórę oraz wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe. Niweluje także stany zapalne skóry i koi podrażnienia. Skwalan dzięki swoim niezwykłym właściwościom nawilżającym oraz zdolności do przenikania w głąb skóry stał się jednym z najczęściej stosowanych składników w produktach kosmetycznych.

Azeloglicyna

Jest to multifunkcyjny surowiec o szerokim spektrum działania. Charakteryzuje się bardzo dobrą zdolnością do rozjaśniania przebarwień posłonecznych i pozapalnych. Zwiększa poziom nawilżenia oraz elastyczności skóry. Azeloglicyna wykazuje również działanie antybakteryjne oraz normalizuje wydzielanie sebum.

LETNI FESTIWAL CENOWY

Twoje ulubione kosmetyki
w wyjątkowych cenach!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Grażyna Jakusz

Grażyna Jakusz

Technolog w BANDI Cosmetics

Ukończyłam Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej ze specjalizacją Technologia Tłuszczów Technicznych, Detergentów i Kosmetyków.

W życiu zawodowym największe doświadczenie zdobyłam w działach badawczo-rozwojowych jako Technolog R&D. Zarządzałam również produkcją kosmetyków i wyrobów chemii gospodarczej oraz uczestniczyłam w projekcie biotechnologicznym, związanym z hodowlą mikroorganizmów na potrzeby przemysłowe, na Wydziale Biologii UW. Jestem współautorem publikacji naukowej oraz projektu unijnego, związanego z opracowaniem receptur opakowań z tworzyw biodegradowalnych.

Doświadczenie w R&D, praca naukowa na uczelni wyższej oraz zarządzanie optymalizacją procesów technologicznych w przemyśle kosmetycznym, rozszerzyło moje możliwości opracowywania receptur kosmetycznych i weryfikację ich od strony naukowej, produkcyjnej i legislacyjnej.

Zawodowo motywują mnie ciekawe wyzwania, możliwość rozwoju oraz przyjazna i twórcza atmosfera pracy.

Prywatnie jestem mamą, uwielbiam podróże, szczególnie wycieczki górskie i rowerowe.