Kwas pirogronowy w kosmetykach i jego właściwości

2024-02-15 | Emilia Wilczyńska, Surowce i szczypta chemii

Kwas pirogronowy w kosmetykach i jego właściwości

2024-02-15 | Emilia Wilczyńska, Surowce i szczypta chemii

Kwas pirogronowy (INCI: Pyruvic Acid) należy do grupy kwasów organicznych, alfa-ketokwasów. W naturze występuje m.in. w jabłkach, occie, sfermentowanych owocach. W przemyśle kosmetycznym kwas pirogronowy znalazł zastosowanie szczególnie w preparatach do cer przetłuszczających się i trądzikowych.

Działanie kwasu pirogronowego

Wśród wielokierunkowych właściwości kwasu pirogronowego możemy wyróżnić następujące działanie:

  • złuszczające – powoduje on rozluźnienie połączeń pomiędzy martwymi komórkami naskórka zwanymi korneocytami, znajdującymi się w warstwie rogowej naskórka. Przyczynia się do łatwiejszej ich eliminacji i odświeżenia skóry,
  • antybakteryjne – z tego względu jest polecany do cer trądzikowych, również tych, które zmagają się z aktywnym przebiegiem trądziku,
  • komedolityczne – wykazuje on powinowactwo do tłuszczu ze względu na grupę ketonową zawartą w cząsteczce, dzięki czemu ma zdolności do łatwej penetracji w głąb gruczołów łojowych. Skutkuje to upłynnieniem nagromadzonego sebum, w wyniku czego dochodzi do redukcji zaskórników,
  • sebostatyczne – przyczynia się do redukcji wydzielania sebum,
  • redukujące widoczność „śladów” potrądzikowych,
  • rozjaśniające przebarwienia powstałe w wyniku stanów zapalnych oraz działania promieniowania UV,
  • odmładzające – zwiększa syntezę kolagenu i elastyny (białek podporowych skóry). Z tego względu kwas ten znalazł zastosowanie również w produktach przeciwstarzeniowych.

Kwas pirogronowy w kosmetykach BANDI

Kwas pirogronowy można znaleźć w dwóch naszych produktach: Kremie z kwasem pirogronowym, azelainowym i salicylowym oraz w Peelingu kwasowym antytrądzikowym. Oba preparaty regulują wydzielanie sebum, redukują ilość zaskórników i wykwitów trądzikowych, zmniejszają widoczność „porów”, wyrównują koloryt cery i pomagają w eliminacji przebarwień potrądzikowych.

Przy problemach cery trądzikowej warto skorzystać również z doświadczenia specjalistów i profesjonalnych zabiegów przeciwtrądzikowych.

KWAS PIROGRONOWY

Niezawodny w walce
z niedoskonałościami

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Emilia Wilczyńska

Emilia Wilczyńska

Technolog

Z wykształcenia jestem magistrem chemii kosmetycznej specjalizującym się w kosmetykach pielęgnacyjnych.

Kosmetyki od zawsze były w kręgu moich zainteresowań, dzięki pracy w BANDI mogę pogodzić pracę ze spełnianiem swojej pasji! W BANDI zajmuję się głównie tworzeniem nowych kosmetyków oraz przenoszeniem skali laboratoryjnej produkcji na skalę przemysłową. W mojej pracy najbardziej lubię różnorodność zadań oraz wyzwania z jakimi spotykam się na co dzień.

W wolnych chwilach lubię aktywnie spędzać czas na zajęciach zumby oraz spełniać się twórczo w DIY.