Probiotyki i prebiotyki w kosmetykach

2021-09-16 | Emilia Wilczyńska, Surowce i szczypta chemii

Probiotyki i prebiotyki w kosmetykach

2021-09-16 | Emilia Wilczyńska, Surowce i szczypta chemii

Obecny styl życia charakteryzuje się ciągłym pośpiechem i towarzyszącym mu nieustannym stresem. Czynniki te prowadzą do zachwiania równowagi w naszym ciele. Coraz bardziej świadomi skutków miejskiego życia staramy się zwolnić, zdrowo odżywiać, przyjmować suplementy, ale czy wiemy, że nasza mikroflora skóry również potrzebuje osiągnięcia stanu równowagi? Z pomocą przychodzą tu kosmetyki probiotyczne.

Czym jest mikroflora skóry?

Mikrobiom skóry to specyficzna populacja zasiedlających ją drobnoustrojów. Możemy do nich zaliczyć bakterie, wirusy, roztocza i grzyby. Pełni on głównie funkcję ochronną przed patogenami, ale również stymuluje odpowiedź immunologiczną skóry. Aby mikrobiom spełniał swoją funkcje musi pozostawać w równowadze. Jednak czynniki środowiskowe takie jak zanieczyszczenia, zmiany temperatury, jak również te wynikające z naszego stylu życia: stres, zła dieta, używanie agresywnych surfaktantów prowadzi do jej zachwiania i pojawienia się problemów. Wśród związanych z tym dolegliwości możemy zaliczyć wszelkiego rodzaju niedoskonałości, trądzik, zwiększoną podatność na czynniki zewnętrzne, atopowe zapalenie skóry czy nadmierne jej przesuszanie się.

Kosmetyki probiotyczne

Co więc zrobić, aby uzyskać balans pomiędzy patogenami, a „dobrymi” drobnoustrojami? Na ratunek przybywają kosmetyki z probiotykami i prebiotykami, których zadaniem jest właśnie przywrócenie wspomnianej równowagi.

Prebiotyki to nieprzyswajalne substancje, które wprowadzone są do kosmetyku w celu stymulacji rozwoju prawidłowej mikroflory na powierzchni skóry. Stanowią one również pożywienie dla mikroflory bakteryjnej bytującej na naszej skórze. Pobudzają szczepy bakterii probiotycznych m.in. do wzrostu i aktywności. Do prebiotyków zaliczane są poli- oraz oligosacharydy, np. inulina.

Probiotyki to niepatogenne, nieaktywne, pożyteczne drobnoustroje, które dostarczone w odpowiedniej ilości stymulują obronę immunologiczną skóry. Wśród popularnie stosowanych probiotyków w kosmetykach możemy wyróżnić następujące szczepy bakterii i grzybów: Lactobacilus, Saccharomyces, Bacillus, oraz Bifidobacterium. Ich działanie polega przede wszystkim na hamowaniu rozwoju drobnoustrojów patogennych, utrzymaniu odpowiedniego, kwasowego pH skóry, pobudzaniu do odnowy płaszcza hydrolipidowego, produkcji substancji wykazujących działanie przeciwdrobnoustrojowe oraz stymulowaniu układu odpornościowego. Co warto również podkreślić działają także jak kompres łagodzący na podrażnioną i zaczerwienioną skórę po opalaniu.

Odkryto, że wyjątkowo skuteczne działanie uzyskuje się w momencie połączenia prebiotyków i probiotyków w jednym produkcie. Tego typu kompleks zastosowaliśmy również w naszych produktach. Stanowi on połączenie naturalnych wielocukrów, soku z korzenia yakonu i bakterii kwasu mlekowego. Jego działanie pre- i probiotyczne opiera się na:

  • rozwoju prawidłowej mikroflory skóry,
  • hamowaniu wzrostu patogenów,
  • zmniejszeniu uczucia dyskomfortu, kłucia, swędzenia, które związane jest z suchością skóry,
  • lepszym odżywieniu skóry,
  • ukojeniu podrażnionej skóry.

Kosmetyki z probiotykami są zbawienne dla osób zmagających się ze skórą bardzo wrażliwą, potrzebującą pilnej „pomocy”. Dlatego też połączenie pre- i probiotyków zastosowaliśmy między innymi w preparatach linii anti irritate.

ANTI IRRITATE

Ochrona i wsparcie
dla mikrobiomu skóry

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Emilia Wilczyńska

Emilia Wilczyńska

Technolog

Z wykształcenia jestem magistrem chemii kosmetycznej specjalizującym się w kosmetykach pielęgnacyjnych.

Kosmetyki od zawsze były w kręgu moich zainteresowań, dzięki pracy w BANDI mogę pogodzić pracę ze spełnianiem swojej pasji! W BANDI zajmuję się głównie tworzeniem nowych kosmetyków oraz przenoszeniem skali laboratoryjnej produkcji na skalę przemysłową. W mojej pracy najbardziej lubię różnorodność zadań oraz wyzwania z jakimi spotykam się na co dzień.

W wolnych chwilach lubię aktywnie spędzać czas na zajęciach zumby oraz spełniać się twórczo w DIY.