Jak odbudować mikrobiom na skórze?

2023-08-03 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Jak odbudować mikrobiom na skórze?

2023-08-03 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Bakterie kojarzą nam się głównie z chorobami i niebezpieczeństwem, które ze sobą niosą. Są jednak również takie bakterie, które są naszymi sprzymierzeńcami. Możemy je spotkać np. w przewodzie pokarmowym lub na naszej skórze, gdzie wspólnie z wirusami, grzybami i roztoczami tworzą mikrobiom. Ten niezwykły mikroświat to miliony stworzeń, które współżyją z nami, w normalnych warunkach nie czyniąc nam szkody. Co więcej są nam bardzo potrzebne.

Niestety pod wpływem różnych czynników środowiskowych (promieniowanie UV, zanieczyszczenia, zmiany temperatury) oraz naszego stylu życia (stosowanie silnych środków powierzchniowo czynnych, niezrównoważona dieta, stres) dochodzi do niszczenia naszych małych sprzymierzeńców i zaburzenia równowagi mikrobiologicznej na powierzchni skóry. Efekty wszyscy dobrze znamy! To „epidemia” skór nadwrażliwych, ciągłe problemy z trądzikiem, także u osób dorosłych czy podatność na alergie skórne. Lato to szczególnie trudny okres dla mikrobiomu, dlatego warto wiedzieć jak wspomóc jego odbudowę.

Co robi mikrobiom?

Żyjące na naszej skórze mikroorganizmy są pierwszą linią obrony przed inwazją patogenów. To trochę tak jakby nasi stali lokatorzy nie pozwalali wprowadzić się już nowym. Działanie mikrobiomu w tym kontekście jest bardzo istotne, szczególnie w przypadku skór trądzikowych i wrażliwych. Każde odstępstwo od równowagi mikrobiomu skutkować może bowiem pogorszeniem stanu cery. Mikroorganizmy żyjące na powierzchni naskórka mogą wytwarzać także różne substancje oddziałujące na zachodzące w skórze procesy np. wydzielanie sebum, złuszczanie warstwy rogowej, utrzymanie właściwego pH. Są więc niezbędne dla utrzymania skóry w zdrowiu i dobrej kondycji. Badania potwierdzają, że w przypadku wielu chorób skóry stan mikrobiomu jest nieprawidłowy.  

Jak zadbać o mikrobiom latem?

Jeśli zauważasz, że w ostatnim czasie Twoja skóra stała się sucha, szorstka, zaczerwieniona, może nawet szczypie lub piecze, albo silniej się przetłuszcza i zaczęły pojawić się na niej niedoskonałości to znak, że warto szczególnie zadbać o mikrobiom. Latem, wszyscy jesteśmy narażeni na zaburzenie równowagi mikrobiologicznej skóry.

Możemy jednak temu przeciwdziałać:

  • do demakijażu i oczyszczania skóry wybieraj najłagodniejsze preparaty, które skutecznie usuną makijaż, kosmetyki z filtrami i zanieczyszczenia, ale nie naruszą ochronnej bariery naskórkowej np. Emoliencyjne masełko oczyszczające 2w1,
  • pamiętaj o toniku, który przywróci skórze odpowiednie pH po demakijażu – mikrobiom jest bardzo wrażliwy na zmiany pH na powierzchni naskórka,
  • do złuszczania warstwy rogowej naskórka wybieraj łagodnie działające preparaty np. peeling enzymatyczny. Jeśli jednocześnie przy demakijażu stosujesz szczoteczkę soniczną lub gąbkę konjac sprawdź czy nie złuszczasz skóry zbyt często. Może to utrudniać utrzymanie równowagi mikrobiomu,
  • stosuj kosmetyki bogate w probiotyki i prebiotyki, które pomagają wzrastać dobroczynnym mikroorganizmom bytującym na powierzchni skóry.

EcoFriendly Care

EcoFriendly Care to wyjątkowa linia kosmetyków, zwanych ekoceutykami. Są to produkty powstające z poszanowaniem środowiska, a jednocześnie aktywnie wspierające naturalne procesy zachodzące w skórze. Głównym ich składnikiem są probiotyki i prebiotyki, które każdego dnia regenerują tą niewidzialną gołym okiem ochronną barierę skóry, jaką jest mikrobiom. Linia EcoFriendly Care idealnie sprawdzi się w pielęgnacji cery wrażliwej lub skłonnej do niedoskonałości, a także dla każdego z nas w okresie lata.

ECOFRIENDLY CARE

Chroń mikrobiom i ciesz się piękną skórą!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ilona Kiraga

Ilona Kiraga

Kosmetolog, szkoleniowiec, wykładowca, autorka licznych publikacji w prasie branżowej

Z kosmetyką profesjonalną jestem związana od wielu lat. Ukończyłam Kosmetologię na Wydziale Farmaceutycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Świat kosmetyków fascynuje mnie praktycznie od zawsze. Lubię zgłębiać tajniki najnowszych surowców kosmetycznych i ciekawych receptur.

Prywatnie cały czas uczę się, jak skutecznie zarządzać czasem, będąc mamą Milenki, Wiktorii i Maksymiliana. W wolnych chwilach odpoczywam, dbając o aktywność fizyczną.