Trądzik – jakie kosmetyki stosować kiedy słońca coraz więcej?

2024-05-07 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Trądzik – jakie kosmetyki stosować kiedy słońca coraz więcej?

2024-05-07 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Lato to pora roku, na którą z pewnością z utęsknieniem czeka większość z nas. To jednak również czas kiedy trzeba przyjrzeć się bliżej swojej dotychczasowej pielęgnacji i wprowadzić do niej konieczne modyfikacje. Zwłaszcza jeśli na skórze występuje trądzik.

Nie dobre na lato?

Kwas salicylowy, pirogronowy, retinoidy to jedne z najskuteczniejszych składników kosmetycznych w walce z trądzikiem. Regulują wydzielanie sebum, odblokowują ujścia gruczołów łojowych, zmniejszają nadmierną keratynizację naskórka, hamują namnażanie bakterii beztlenowych, zmniejszają skłonność do powstawania zaskórników i ułatwiają redukcję niedoskonałości. W okresie wiosenno-letnim, kiedy na skórę oddziałuje już dość intensywnie promieniowanie UV, stosowanie tych substancji nie jest jednak wskazane. Czym zatem je zastąpić, by utrzymać cerę trądzikową w ryzach?

Inne składniki aktywne skuteczne na trądzik

Retinol i kwasy w okresie wiosenno-letnim warto zastąpić substancjami, które wykazują podobne działanie na cerę trądzikową, jednak nie uwrażliwiają jej na słońce.

Niacynamid – reguluje pracę gruczołów łojowych, zmniejsza widoczność przebarwień potrądzikowych.

Bakuchiol – hamuje namnażanie bakterii, zmniejsza wydzielanie łoju, reguluje złuszczanie komórek naskórka.

Azeloglicyna – pochodna kwasu azelainowego, działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, reguluje pracę gruczołów łojowych.

Kalamina – działa seboregulująco, koi i zmniejsza zaczerwienienia potrądzikowe.

Tlenek cynku – wpływa korzystnie na pH skóry, wykazuje działanie matujące.

Pre- i probiotyki – wspomagają bytowanie na powierzchni skóry dobroczynnych mikroorganizmów, hamują nadmierne namnażanie bakterii biorących udział w przebiegu trądziku, sprzyjają utrzymaniu odpowiedniego pH na powierzchni skóry.

Letni zestaw na trądzik

Lato to trudny okres dla cery trądzikowej. Nie tylko z wielu skutecznych substancji aktywnych należy zrezygnować w pielęgnacji, ale również samo promieniowanie UV przyczynia się do pogłębienia problemów trądzikowych poprzez pogrubienie warstwy rogowej naskórka i zwiększenie wydzielania sebum. Jednak włączając odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji, również w okresie lata możemy zadbać o dobrą kondycję cery trądzikowej.

Emulsja probiotyczna intensywnie nawilżająca

To kosmetyk, który ma niezwykle lekką konsystencję. Mimo to skutecznie i długotrwale nawilża skórę. Zawiera w składzie kompleks pre- i probiotyków oraz bakuchiol. Redukuje skłonność do powstawania zaskórników i wykwitów trądzikowych.

Tonujący krem SPF 50

To niekomedogenny, lekki krem zapewniający wysoką ochronę przeciwsłoneczną. Dzięki temu zapobiega powstawaniu trudnych do usunięcia przebarwień potrądzikowych. Zawiera w składzie niacynamid, który skutecznie ogranicza wydzielanie sebum.

Pasta na niedoskonałości z kalaminą

To kosmetyk must have przy problemach trądzikowych. Zawiera w składzie kalaminę i tlenek cynku. Przyspiesza „gojenie” już istniejących zmian trądzikowych, zapobiega powstawaniu nowych. Do stosowania punktowego.

Peeling kwasowo-enzymatyczny silnie rozjaśniający

Niezbędny dla utrzymania dobrej kondycji cery trądzikowej. Złuszcza obumarłe komórki naskórka, zapobiegając blokowaniu ujść gruczołów łojowych, redukuje ilość zaskórników, zmniejsza widoczność przebarwień potrądzikowych.

PASTA Z KALAMINĄ

Cera trądzikowa pod kontrolą!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ilona Kiraga

Ilona Kiraga

Kosmetolog, szkoleniowiec, wykładowca, autorka licznych publikacji w prasie branżowej

Z kosmetyką profesjonalną jestem związana od wielu lat. Ukończyłam Kosmetologię na Wydziale Farmaceutycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Świat kosmetyków fascynuje mnie praktycznie od zawsze. Lubię zgłębiać tajniki najnowszych surowców kosmetycznych i ciekawych receptur.

Prywatnie cały czas uczę się, jak skutecznie zarządzać czasem, będąc mamą Milenki, Wiktorii i Maksymiliana. W wolnych chwilach odpoczywam, dbając o aktywność fizyczną.