Czynniki wzrostu w kosmetykach – jak działają?

2024-05-09 | Martyna Sudowska, Surowce i szczypta chemii

Czynniki wzrostu w kosmetykach – jak działają?

2024-05-09 | Martyna Sudowska, Surowce i szczypta chemii

Rozwój kosmetologii i dążenie do utrzymania skóry jak najdłużej w dobrej kondycji sprawia, że nie ustają poszukiwania nowych, innowacyjnych substancji aktywnych. W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem i popularnością cieszą się czynniki wzrostu. Wykorzystuje się je w różnych dziedzinach, między innymi: w badaniach klinicznych, medycynie regeneracyjnej, leczeniu trudno gojących ran, chirurgii, ginekologii, medycynie estetycznej i kosmetologii.

Czynniki wzrostu – działanie

To wyspecjalizowane białka, które uczestniczą w wielu procesach komórkowych. Stymulują komórki do wzrostu, przekształcania się czy wytwarzania określonych substancji. Są takimi „kurierami” przekazującymi dobre wiadomości. Dlatego biorą udział m.in. w komunikacji międzykomórkowej, przekazując sygnały i działając na receptory występujące błonach komórkowych.

Czynniki wzrostu w kosmetologii

Czynniki wzrostu pochodzenia biotechnologicznego pozyskuje się przy użyciu technik inżynierii genetycznej lub biotechnologii. Umożliwia to kontrolowane i masowe wytwarzanie tych związków w laboratoriach.

Oto kilka przykładów czynników wzrostu pochodzenia biotechnologicznego, które wykorzystuje się w kosmetologii i medycynie estetycznej:

  • czynniki wzrostu fibroblastów (FGF): FGF to rodzina białek, które odgrywają kluczową rolę w procesach regeneracji tkanek, włączając w to skórę. Pobudzają do pracy fibroblasty i dzięki temu komórki produkują kolagen i elastynę. Wytwarzane biotechnologicznie FGF wykorzystuje się w kosmetykach do poprawy tekstury skóry, zmniejszenia zmarszczek i stymulacji wzrostu włosów,
  • czynniki wzrostu keratynocytów (KGF): KGF jest czynnikiem specyficznym dla komórek nabłonkowych, w tym komórek skóry. Dlatego stosuje się go w kosmetykach do wspomagania regeneracji i naprawy skóry, szczególnie po uszkodzeniach wywołanych przez czynniki środowiskowe,
  • czynniki wzrostu epidermalnego (EGF): EGF to białko, które reguluje wiele procesów związanych z komórkami nabłonkowymi, w tym regenerację naskórka, różnicowanie i gojenie się ran. Produkowane biotechnologicznie EGF znajduje zastosowanie w kosmetykach do poprawy elastyczności, jędrności i ogólnego stanu skóry,
  • czynniki wzrostu transformujące (TGF): TGF to grupa cytokin, które odgrywają istotną rolę w procesach naprawy tkanek oraz różnicowania komórek. Dzięki temu w kosmetyce, biotechnologicznie produkowane TGF mogą być wykorzystywane do poprawy struktury i elastyczności skóry,
  • czynniki wzrostu neurotroficzne (NGF): NGF to związki, które regulują wzrost, przetrwanie i funkcje komórek nerwowych. Wytwarzane w procesie  biotechnologicznym NGF mogą być wykorzystywane w kosmetykach do poprawy kondycji skóry, w tym do łagodzenia podrażnień i spowolnienia procesu starzenia,
  • czynniki wzrostu naskórkowego (KGF-2): KGF-2 jest czynnikiem specyficznym dla komórek nabłonkowych. Dlatego wykorzystywany jest w kosmetykach do wspomagania regeneracji i gojenia się skóry, szczególnie po zabiegach dermatologicznych.

Składniki uzupełniające

Podczas tworzenia receptur kosmetyków, należy pamiętać, że zastosowanie tylko wyżej wymienionych składników, nie wystarczy, aby produkt wykazywał oczekiwane cechy. Ważny jest dobór surowców bazowych, wpływających na aplikację czy składników chroniących produkt przed czynnikami mikrobiologicznymi – konserwantów. W zależności od tego jakie właściwości chcemy osiągnąć, kosmetyk może zawierać kilka czynników wzrostu oraz inne składniki aktywne.

Innowacja w pielęgnacji skóry

Czynniki wzrostu to z całą pewnością bardzo cenne odkrycie. Ich zastosowanie w kosmetykach przeznaczonych do codziennej rutyny pielęgnacyjnej, to nowa perspektywa w kwestii ochrony i odbudowy skóry.

W naszych kosmetykach składniki te zastosowaliśmy w linii Biostimulate Lift Care. To intensywnie odmładzające wygląd twarzy preparaty do pielęgnacji cery dojrzałej. Kosmetyki te pobudzają skórę do regeneracji i odnowy, poprawiają jej gęstość, przeciwdziałają utracie jędrności, a przede wszystkim działają przeciwzmarszczkowo i odmładzają rysy twarzy, tworząc efekt nieinwazyjnego liftingu wolumetrycznego. Linia Biostimulate Lift Care to idealny pomysł na prezent dla Mamy z okazji zbliżającego się Jej Święta.

BIOSTIMULATE LIFT CARE

Efekt nieinwazyjnego liftingu skóry

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Martyna Sudowska

Martyna Sudowska

Technolog w BANDI Cosmetics

Surowce kosmetyczne i tworzenie receptur to moja pasja! W BANDI specjalizuję się w tworzeniu zaawansowanych produktów pielęgnacyjnych. Uwielbiam pracę w laboratorium i wyzwania, jakie się z nią wiążą. Prywatnie jestem młodą mamą, która zgłębia tajniki macierzyństwa. To również jest dla mnie wyzwanie!