Alfabet pielęgnacji – G jak glikozaminoglikany

2020-06-09 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Alfabet pielęgnacji – G jak glikozaminoglikany

2020-06-09 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Glikozaminoglikany to substancje, które spotykamy najczęściej w kosmetykach nawilżających. Warto jednak zaznaczyć, że są to również składniki, które naturalnie występują w naszej skórze i odgrywają w niej niezwykle istotną rolę. Czym zatem są glikozaminoglikany i dlaczego są tak cenne?

Budowa glikozaminoglikanów

Glikozaminoglikany to grupa polisacharydów, które zbudowane są z powtarzających się reszt dwucukrów. W większości, substancje te, wykazują zdolność do wiązania się z białkami i tworzenia skomplikowanych struktur o nazwie proteoglikanów. To one odpowiadają za tworzenie macierzy zewnątrzkomórkowej i jej nieocenione właściwości. Do głównych przedstawicieli glikozaminoglikanów należą: siarczan chondroityny, siarczan dermatanu, heparyna i najbardziej popularny kwas hialuronowy.

Funkcje glikozaminoglikanów

Aby wszystkie procesy zachodzące w skórze mogły przebiegać sprawnie i prawidłowo, potrzebne jest odpowiednie środowisko zewnątrzkomórkowe. Głównymi składnikami za to odpowiedzialnymi są właśnie glikozaminoglikany. Kluczową ich rolą jest zdolność do wiązania cząsteczek wody i jonów sodu, co czyni tkankę odporną na działanie sił ściskających i zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia. W postaci proteoglikanów oddziałują również z kolagenem i elastyną zapewniając skórze jędrność i sprężystość.

Główny przedstawiciel

Wśród glikozaminoglikanów, najczęściej wykorzystywanych w kosmetologii, wyróżnia się przede wszystkim kwas hialuronowy. Jest on spotykany zarówno w kremach nawilżających jak i bywa wykorzystywany do zwiększania objętości tkanek miękkich na drodze iniekcji. Warto jednak zaznaczyć, że w obu tych przypadkach stosuje się kwas hialuronowy o odmiennej formule (usieciowany lub nie). W kosmetykach kwas hialuronowy pełni przede wszystkim rolę humektanta, czyli substancji zatrzymującej wilgoć w skórze. Dzięki swojej budowie, jedna cząsteczka tego kwasu może związać aż 250 cząsteczek wody. Czyni go to jedną z najlepszych substancji nawilżających.

Kwas hialuronowy i glikozaminoglikany to główne składniki serii Hydro Care

Skutki niedoboru wilgoci

Odpowiednie nawilżenie skóry jest niezbędne do prawidłowego przebiegu zachodzących w niej procesów. W przypadku niedoboru wilgoci zaburzeniu ulegają: cykl odnowy naskórka, produkcja włókien podporowych, odporność i funkcje barierowe skóry. Skóra staje się sucha, łuszcząca, pozbawiona blasku, łatwiej ulega podrażnieniom i przedwczesnemu starzeniu. Aby temu zapobiec warto dbać o jej prawidłowe nawilżenie.

Glikozaminoglikany i kwas hialuronowy to główne składniki kremów nawilżających z serii Hydro Care. Preparaty nie tylko zapewniają skórze utrzymanie odpowiedniego nawodnienia, ale także wygładzają zmarszczki powstałe z jej przesuszenia. Przy regularnym stosowaniu, na dłużej, zapewniają skórze młody i promienny wygląd.

HYDRO CARE

Intensywne nawilżenie i ochrona przed przyspieszonym starzeniem się skóry

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ilona Kiraga

Ilona Kiraga

Kosmetolog, szkoleniowiec, wykładowca, autorka licznych publikacji w prasie branżowej

Z kosmetyką profesjonalną jestem związana od wielu lat. Ukończyłam Kosmetologię na Wydziale Farmaceutycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Świat kosmetyków fascynuje mnie praktycznie od zawsze. Lubię zgłębiać tajniki najnowszych surowców kosmetycznych i ciekawych receptur.

Prywatnie cały czas uczę się, jak skutecznie zarządzać czasem, będąc mamą Milenki, Wiktorii i Maksymiliana. W wolnych chwilach odpoczywam, dbając o aktywność fizyczną.