Kofeina i jej zastosowanie w kosmetykach

2024-04-18 | Ilona Kiraga, Surowce i szczypta chemii

Kofeina i jej zastosowanie w kosmetykach

2024-04-18 | Ilona Kiraga, Surowce i szczypta chemii

Kofeina to substancja, która kojarzy nam się głównie z dobrą kawą. Nie jeden z nas nie wyobraża sobie dnia bez niej! Kofeina ma jednak także wiele innych cennych właściwości, a  niektóre z nich są wykorzystywane również w kosmetyce.

Jak działa kofeina?

Kofeina należy do alkaloidów ksantynowych. Naturalnie występuje w liściach, owocach i nasionach ponad 60 roślin np. kawy, herbaty, yerba mate czy kakao. Jej najbardziej znane właściwości dotyczą oddziaływania na ośrodkowy układ nerwowy. Po spożyciu kofeiny w mózgu dochodzi do zmniejszenia aktywności odpowiadającej za uczucie senności adenozyny. Jednocześnie wzrasta poziom poprawiającej nastrój dopaminy. Skutkiem tego jest poprawa zdolności intelektualnych i koncentracji. Kofeina wpływa również na układ krążenia, powodując zwężenie naczyń i przyspieszenie pracy serca. Ta jej właściwość wykorzystywana jest m.in. w łagodzeniu objawów migreny.

Zastosowanie w kosmetyce

Kofeina to także niezwykle cenny składnik kosmetyczny. Najpowszechniej wykorzystywana jest w preparatach wyszczuplających i antycellulitowych ze względu na przeciwdziałanie lipogenezie (odkładanie kropli tłuszczu w adipocytach) i pobudzanie lipolizy (rozkład trójglicerydów do kwasów tłuszczowych i glicerolu, zwany potocznie spalaniem tłuszczu).

Kofeinę można spotkać również w kosmetykach trychologicznych. Badania pokazują, że składnik ten wpływa na proces przemiany testosteronu i hamowanie jego konwersji w dihydrotestosteron, który jest przyczyną miniaturyzacji mieszka włosowego i w konsekwencji wypadania włosa. Kofeina wpływa więc korzystnie na wzmocnienie włosów i zapobiega ich nadmiernej utracie.

To także cenny składnik przeciwdziałający obrzękom i cieniom na skórze wokół oczu. Jej działanie polega na pobudzeniu mikrokrążenia w naczyniach krwionośnych, obkurczeniu naczyń włosowatych i zapobieganiu zastojom limfatycznym.

Kawa czy kosmetyki?

Spożywanie kawy czy innych napojów zawierających kofeinę w odpowiedniej dawce jest korzystne dla organizmu. Kofeina wykazuje bowiem właściwości antyoksydacyjne, czyli neutralizujące działanie wolnych rodników. Nie powinniśmy jednak jej nadużywać, ze względu na właściwości diuretyczne. Duże dawki kofeiny mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu, zwłaszcza jeśli ilość spożywanych innych płynów jest mała. Dlatego zamiast pić więcej kawy warto dostarczać kofeinę na skórę zewnętrznie, wraz odpowiednimi kosmetykami.

KOFEINA

Poznaj jej wyjątkowe właściwości!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ilona Kiraga

Ilona Kiraga

Kosmetolog, szkoleniowiec, wykładowca, autorka licznych publikacji w prasie branżowej

Z kosmetyką profesjonalną jestem związana od wielu lat. Ukończyłam Kosmetologię na Wydziale Farmaceutycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Świat kosmetyków fascynuje mnie praktycznie od zawsze. Lubię zgłębiać tajniki najnowszych surowców kosmetycznych i ciekawych receptur.

Prywatnie cały czas uczę się, jak skutecznie zarządzać czasem, będąc mamą Milenki, Wiktorii i Maksymiliana. W wolnych chwilach odpoczywam, dbając o aktywność fizyczną.