Alfabet pielęgnacji – H, jak H2O, czyli woda

2020-07-30 | Aneta Dzięcielewska, Pielęgnacja i kosmetyki

Alfabet pielęgnacji – H, jak H2O, czyli woda

2020-07-30 | Aneta Dzięcielewska, Pielęgnacja i kosmetyki

Woda jest potrzebna do życia – to wiemy. Jak jednak wpływa jej niedobór na wygląd skóry? Czy ta zawarta w kremach ma działanie nawilżające? Czym różni się przesuszenie skóry od odwodnienia? Obalmy kilka mitów.

Czy woda nawilża skórę?

Woda ma zbyt dużą, nieprzyswajalną od zewnątrz cząsteczkę, aby móc penetrować naskórek. W formułach kosmetycznych stanowi rozpuszczalnik dla składników wodnorozpuszczalnych, a po rozsmarowaniu kosmetyku na skórze odparowuje do otoczenia.

Woda od wewnątrz

Aby w skórze było więcej wody dostarczaj płyny do wewnątrz, pijąc ją – czystą lub np. w formie herbat ziołowych. Woda znajdująca się w naszym organizmie ucieka z nas m.in. poprzez skórę. Pokonując skórę właściwą i naskórek nawilża cerę, a te efekty widzimy już gołym okiem.

Przesuszona czy odwodniona?

Skóra przesuszona to taka, na której powierzchni obserwujemy drobne zmarszczki i utratę elastyczności. Zazwyczaj skuteczny kosmetyk nawilżający wystarczy, aby wyraźnie poprawić jej wygląd. Natomiast skóra odwodniona to taka, w której obserwujemy zbyt małą ilość wody nie tylko na poziomie naskórka. Jest mniej jędrna, gorzej się odkształca (po ściśnięciu w dwóch palach bardzo wolno wraca do wcześniejszego kształtu).

W skórze powinno znajdować się około 20% wody z całego organizmu. Patrząc na przekrój skóry w warunkach optymalnych jej rozlokowanie w skórze wygląda następująco:

Woda w skórze

Ucieczka wody ze skóry

TEWL (Transepidermal Water Loss) – transepidermalna utrata wody ze skóry, polega na ucieczce wody ze skóry do otoczenia. Jeśli jest to ilość 5g wody na m2 skóry w ciągu 1godziny – świadczy to o prawidłowym funkcjonowaniu skóry. Wyższa wartość może świadczyć o uszkodzonej barierze hydrolipidowej skóry.

Jak zatrzymać wodę w skórze?

Aby zatrzymać wodę w skórze stosujmy kosmetyki ze składnikami, które wnikają w naskórek i już wewnątrz wiążąc wodę spowalniają proces jej ucieczki. Doskonale sprawdzi się w tej roli kwas hialuronowy niskocząsteczkowy. Dodatkowym utrudnieniem w ucieczce wody będzie stosowanie kosmetyków tworzących na powierzchni skóry film (tłuszczowy, wcale nie musi być bardzo wyczuwalny ani ciężki, to zależy od konkretnej formuły). Więcej o tym, w jakich kosmetykach znajdziecie rozwiązanie na przesuszenie skóry przeczytacie tu.

HYDRO CARE

Doskonale nawilżona skóra każdego dnia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Bea Beauty

Bea Beauty

Prawnik, blogerka, instagramerka

Na co dzień jestem poważną panią prawnik, po godzinach prowadzę bloga o tematyce beauty.

Wierzę, że świadoma pielęgnacja jest kluczem do pięknej i zdrowej skóry, której nie zastąpi żaden, nawet najlepszy makijaż.