Emolienty- dlaczego są tak istotne dla naszej skóry

2020-11-12 | Klaudia Żurek, Surowce i szczypta chemii

Emolienty- dlaczego są tak istotne dla naszej skóry

2020-11-12 | Klaudia Żurek, Surowce i szczypta chemii

W życiu goni nas czas, niekiedy mamy go zbyt mało i zapominamy o chwili dla siebie i o odpowiedniej pielęgnacji naszej skóry. Coraz częściej słyszy się o problemie nadmiernie przesuszonej skóry. Na taki stan mają wpływ styl życia oraz warunki środowiskowe np.: nadmierna ekspozycja na słońce, mróz, wiatr a także zanieczyszczenia powietrza. Nawilżenie skóry to bardzo ważna rzecz, ponieważ działa ona wtedy prawidłowo i nie występują żadne problemy skórne. Dodatkowo jest elastyczna, gładka i zdrowa. Natomiast jeżeli zapomnimy o odpowiedniej pielęgnacji na ratunek przychodzą emolienty.

Co to są emolienty?

Słowo emolient pochodzi z języka łacińskiego i oznacza zmiękczać. Dlatego też są to preparaty, których zadaniem jest nawilżanie, natłuszczanie i ulestycznianie skóry. Wytwarzają na niej warstwę okluzyjną, która chroni przed nadmierną utratą wody z naskórka. Emolienty można podzielić na hydrofilowe oraz hydrofobowe a te drugie dzielimy na ciekłe (oleje) oraz stałe (woski).

Bariera lipidowa a emolienty

Nasza skóra posiada naturalny płaszcz ochronny, którym jest bariera lipidowa naskórka. Warstwa ta składa się z naturalnych tłuszczy wytwarzanych przez nasz naskórek oraz skórę. Dodatkowo wzmacniana jest przez cholesterol, kwasy tłuszczowe oraz trójglicerydy. To właśnie odpowiednia ilość tych wszystkich tłuszczy sprawia, że warstwa lipidowa działa poprawnie i chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, z którymi mamy styczność każdego dnia. Ponadto zabezpiecza naszą skórę przed wnikaniem drobnoustrojów i substancji drażniących a także jej odpowiednie działanie hamuje proces nadmiernej utraty wody przez naskórek.

Jeżeli dojdzie do osłabienia warstwy lipidowej nasza skóra staje się sucha, szorstka i wrażliwa. Poziom nawilżenia skóry determinuje istotny parametr jakim jest współczynnik TEWL (Trans Epidermal Water Loss) określany poprzez naskórkowy ubytek wody. Parametr ten pokazuje nam w jakim stopniu nasza bariera lipidowa jest uszkodzona. By je naprawić musimy zadbać o odpowiednią pielęgnację i stosować preparaty kosmetyczne zawierające w swoim składzie substancje obniżające współczynnik TEWL. Należą do nich związki higroskopijne czyli takie, które zatrzymują wodę w warstwie rogowej a także związki tworzące warstwę okluzyjną na skórze czyli właśnie emolienty. Mają one możliwość zwiększenia ilości lipidów w wierzchniej warstwie naskórka co spowoduje odbudowę płaszcza lipidowego oraz tworzą na skórze film, który stanowi dodatkową ochronę. Jak się okazuje aby nasza skóra była dobrze nawilżona należy stosować preparaty w których są substancje tłuszczowe a nie nawilżające, ponieważ to od tych pierwszych zależy poziom nawilżenia.

Charakterystyka wybranych emolientów

Emolienty stanowią nieodłączny element każdej emulsji, poprawiając przy tym właściwości aplikacyjne i sensoryczne produktu. Wśród nich możemy spotkać naturalne oleje roślinne, estry, ciekłe i stałe masła, woski, węglowodory oraz trójglicerydy.

Chętnie wykorzystywane składniki natłuszczające to:

Skwalan

(INCI: squalane)- jest to lekki emolient, który nie pozostawia uczucia tłustości na skórze. Jako składnik spoiwa międzykomórkowego odpowiada za utrzymanie prawidłowej struktury wodno-lipidowej, która zapewnia odpowiednie nawilżenie skóry. Tworzy na skórze warstwę okluzyjną, która zapobiega utracie wody i skóra staje się bardziej nawilżona, ujędrniona i widoczne jest spłycenie zmarszczek. Squalan jest również antyoksydantem i chroni skórę przed działaniem wolnych rodników. Może być stosowany w kosmetykach dla skóry wrażliwej, ponieważ nie jest ciężkim olejem i nie jest komadogenny (nie zapycha porów).

Olej macadamia

(INCI: Macadamia Intergriforia Seed Oil)- jest on pozyskiwany poprzez tłoczenie orzeszków makadamia. Jest dość tłustym olejem dlatego też bardzo dobrze się go rozprowadza i tak samo dobrze się wchłania. Bardzo dobrze pielęgnuje skórę suchą, mało elastyczną czy podrażnioną. Jest bardzo popularny jako olejek do masażu i aromaterapii. Wygładza skórę, poprawia jej wygląd a także chroni przed działaniem czynników zewnętrznych. Olej makadamia zawiera unikalny kwas oleopalmitynowy (omega-7), który występuje także w ludzkiej skórze i wchodzi w skład naskórka. Dzięki temu stosowanie oleju makadamia dobrze zregeneruje skórę i uzupełni niedobory tego kwasu.

Olej macadamia jest cennym emolientem

Masło Shea

(INCI: Butyrospermum Parkii Butter)- pozyskiwane jest z afrykańskiego drzewa Masłosz Parka. Shea ma formę twardego masła o żółto-beżowej barwie, który pod ciepłotą ludzkiego ciała przybiera postać płynną. Wykorzystywane jest w kosmetykach do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Dzięki zawartości kwasów nasyconych i nienasyconych, witamin A i E doskonale odżywia i regeneruje skórę pozostawiając ją jedwabiście gładką i sprężystą. Bardzo dobrze łagodzi podrażnienia, opóźnia starzenie skóry i chroni przed działaniem wolnych rodników.

Olej ze słodkich migdałów

(INCI: Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil)- pozyskiwany jest z procesu tłoczenia na zimno słodkich migdałów. Olej ten jest bardzo bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe m.in. oleinowy i linolowy. Ponadto zawiera sole mineralne i witaminy. Chętnie stosowany w kosmetykach, ponieważ jest lekki i dobrze się wchłania dzięki czemu nie pozostawia na skórze tłustej warstwy. Bardzo dobrze sprawdzi się dla każdego rodzaju skóry. Łagodzi podrażnienia, sprawia, że skóra jest bardziej nawilżona, jędrna i elastyczna. Zawartość w tym oleju witaminy A i E, które są antyoksydantami dobrze sprawdzi się w kosmetykach przeciwzmarszczkowych.

Olej avocado

(INCI: Persea Gratissima (Avocado) Oil)- olej ten bardzo łatwo wchłaniany jest przez skórę i wnika w jej głębsze warstwy. Wykazuje dużą zgodność z naturalnymi lipidami skóry więc uzupełnia barierę lipidową i zapobiega utracie wody ze skóry. Olej ten jest bardzo cenny, ponieważ zawiera kwasy tłuszczowe, witaminy i sole mineralne. Dzięki niemu skóra staje się naprężona, świetlista i nawilżona.

Pamiętajmy, że stopień nawilżenia skóry zależy od tego jak funkcjonuje warstwa lipidowa naskórka. Dlatego też stosujmy kosmetyki, które zawierają emolienty i wpływają na jej poprawę i ochronę. Bogactwo skwalanu, masła shea, ceramidów i triglicerydów możemy znaleźć w produktach z linii Medical Expert anti irritate.

anti irritate

Emolienty dla cery suchej i wrażliwej

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Klaudia Żurek

Klaudia Żurek

Młodszy specjalista ds. badań i rozwoju w BANDI

W firmie BANDI stawiam swoje pierwsze kroki w tworzeniu kosmetyków. Na co dzień zajmuję się wykonywaniem mas zgodnie z recepturami, badaniem stabilności produktu oraz ich archiwizacją.
Lubię wyzwania i dążenie do postawionego sobie celu. Jestem osobą energiczną dlatego też aktywność fizyczna to moje drugie imię. Przez 6 lat grałam w siatkówkę co nauczyło mnie działać zespołowo i co bardzo cenię sobie w pracy.