Dzień Kobiet – wyjątkowy dzień w roku!

2023-03-07 | Edyta Biłobran

Dzień Kobiet – wyjątkowy dzień w roku!

2023-03-07 | Edyta Biłobran

8 marca, czyli kwiaty, czekoladki, życzenia, komplementy… Jednocześnie też konferencje, panele dyskusyjne na temat ważnych dla kobiet kwestii, marsze i manify. Celebrujemy ten dzień na wiele sposobów, choć nie z tak wielką pompą jak niegdyś bywało. Swego czasu pojawiały się też głosy, że Dzień Kobiet to relikt dawnej epoki, że święto niemodne i staromodne, że o kobiety trzeba dbać i o ich problemach rozmawiać cały rok, a nie tylko w tym dniu. Mimo tych różnych opinii święto kobiet utrwaliło się w naszej tradycji i jest powszechnie celebrowane.

Trochę historii…

Najwcześniejsze obchody święta pań zorganizowano w 1909 roku w Nowym Jorku przez Socjalistyczną Partię Ameryki dla upamiętnienia strajku pracowników przemysłu odzieżowego w 1908 r. Jego rodowód sięga jednak drugiej połowy XIX wieku i ruchów robotniczych w Ameryce Północnej oraz Europie.

W 1910 roku zorganizowano Międzynarodową Socjalistyczną Konferencję, podczas której niemieckie delegatki zaproponowały ustanowienie corocznego Dnia Kobiet choć bez konkretnej daty. Miał on służyć krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych.

19 marca 1911 roku po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzono w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. Domagano się prawa kobiet do głosowania i obejmowania stanowisk publicznych. Także praw do pracy i szkoleń zawodowych oraz zaprzestania dyskryminacji w miejscu pracy.

prawa kobiet

W latach 1913 i 1914 obchody Dnia Kobiet łączono z demonstracjami antywojennymi. A 8 marca 1917 kobiety w Rosji zorganizowały strajki i protesty pod hasłem „chleb i pokój” rozpoczynając rewolucję lutową. Cztery dni później car abdykował, a rząd tymczasowy przyznał kobietom prawa wyborcze. Po rewolucji październikowej 8 marca uznano oficjalnym świętem kobiet w nowopowstałym państwie i od razu wprowadzono na tor patriotyczno-propagandowy. Władza radziecka przez lata podkreślała rolę kobiety w budowaniu państwa komunistycznego. W 1965 roku ustanowiono nawet ten dzień wolnym od pracy, a to w celu „upamiętnienia zasług kobiet sowieckich w budowie komunizmu, w obronie ojczyzny podczas wielkiej wojny ojczyźnianej, ich heroizm i bezinteresowność na froncie i na tyłach, a także w celu zaznaczenia dużego wkładu kobiet w umacnianie przyjaźni między narodami i walkę o pokój”.

W podobnym duchu obchodzono 8 marca w PRLu. Z tej okazji publikowano portrety pań z różnych sektorów życia gospodarczego, przodownic pracy i szczególnie zasłużonych dla państwa socjalistycznego. Towarzyszyły temu hasła: „Kobiety w szeregach ORMO podejmują zobowiązania dla uczczenia swego święta”, „Tysiące kobiet stają w szeregach przodowników pracy”, „Kobiety uczczą swoje święto wzmożonym współzawodnictwem pracy”. W latach siedemdziesiątych klimat polityczny nieco się zmienił i spuszczono z tonu ideologicznego. Ale w zakładach pracy, szkołach wciąż organizowano akademie, wiece i różnego rodzaju imprezy doceniające rolę kobiety. A je same obdarowywano symbolicznym już goździkiem i prezentami w postaci deficytowych wówczas towarów jakimi były rajstopy, mydełka czy kawa. To był swego rodzaju dzień dobroci dla kobiet, które w kolejkowych czasach lekko nie miały.

Po 1989 roku święto 8 marca chciano zdeprecjonować jako pozostałość dawnego systemu. Zaszczepiano na polski grunt anglosaskie walentynki, które rozdmuchane marketingowo jak najbardziej się przyjęły, ale Dnia Kobiet nie zastąpiły. Wrócił do łask, choć w nieco innej, bardziej feministycznej formule.

Święto kobiet na świecie

Na świecie święto kobiet obchodzi się w ponad 30 krajach. Chociaż nie zawsze jest to dokładnie 8 marca. Rok 1975 ogłoszono Międzynarodowym Rokiem Kobiet. W tym roku po raz pierwszy obchodzono na świecie Międzynarodowy Dzień Kobiet właśnie 8 marca. Jednak dwa lata później, Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję, na mocy której Dzień Praw Kobiet i Pokoju na Świecie można było obchodzić w dowolnie wybranym przez Państwa Członkowskie dniu. Zgodnie z tradycją danego kraju.

W Armenii obchodzi się Miesiąc Kobiet, który trwa od 8 marca do 7 kwietnia. Ostatni dzień tego miesiąca jest Dniem Piękna i Macierzyństwa. We Włoszech świętowanie zaczyna się tydzień wcześniej. Wtedy na murach i płotach zawisają plakaty i ulotki związane z Dniem Kobiet. Natomiast 8 marca panie otrzymują od panów gałązki akacji srebrzystej. Co ciekawe kobiety sobie nawzajem też dają kwiaty w prezencie. W Portugalii i Rumunii kobiety świętują we własnym gronie. Organizują „babskie spotkania”. W Wielkiej Brytanii odbywają się wykłady i prelekcje związane z emancypacją kobiet oraz ich historycznymi osiągnięciami.

W wielu miejscach na świecie, takich jak: Pakistan, Arabia Saudyjska czy Chile Dzień Kobiet wykorzystywany jest jako okazja do organizacji manifestacji w interesie praw kobiet. Panie walczą o równe płace, zaostrzenie kar wobec sprawców przemocy domowej. Także o prawo do decydowania o sobie. W Iranie obchodzenie tego święta jest zabronione. Ma to związek z rewolucją kulturową, a właściwie z jej cofnięciem, które dokonało się w 1979 roku. Od tego czasu prawa pań w tym kraju są ponownie coraz bardziej ograniczane.

Dziś 8 marca świętujemy tak jak lubimy, na różne sposoby: prywatnie i publicznie, w domowym Spa, restauracjach czy na marszach, z samymi kobietami lub przeciwnie panowie szykują nam atrakcje i niespodzianki, Warto przy tym pamiętać o emancypacyjnym rodowodzie tego święta i że teraz to dzień naszych przyjemności i Dzień Praw Kobiet.

DZIEŃ KOBIET

Peptydowy krem odmładzający
w prezencie do każdego zamówienia!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Edyta Biłobran

Edyta Biłobran

PR Manager w BANDI Cosmetics

Jestem absolwentką Podyplomowego Studium Public Relations na Uniwersytecie Warszawskim.

Od lat związana z BANDI, dbam aby firma ciekawie i często była prezentowana w prasie oraz portalach internetowych. Organizuję spotkania z dziennikarzami, konferencje, piszę artykuły o pielęgnacji i przygotowuję niezliczoną ilość komunikatów prasowych o kosmetykach BANDI.

Prywatnie lubię czytać, mieć czas dla siebie, podróżować z rodziną i bez.