Alfabet pielęgnacji – O jak ochrona przed promieniowaniem UV

2021-04-15 | Aneta Dzięcielewska, Pielęgnacja i kosmetyki

Alfabet pielęgnacji – O jak ochrona przed promieniowaniem UV

2021-04-15 | Aneta Dzięcielewska, Pielęgnacja i kosmetyki

Słońce wpływa na nasz organizm w dwojaki sposób. Z jednej strony przyczynia się do syntezy witaminy D3, a światłolecznictwo z powodzeniem wykorzystywane jest w leczeniu wielu chorób skóry jak np. bielactwo czy łuszczyca. Z drugiej strony ochrona przed promieniowaniem UV jest ważna zarówno ze względów zdrowotnych jak i estetycznych. Stosowanie jej może ustrzec nas m.in. przed przedwczesnym starzeniem się skóry.

Z punktu widzenia estetyki, nadmierne eksponowanie się na promieniowanie UV prowadzi do powstawania wielu uszkodzeń w skórze, które przyczyniają się do powstania m.in. głębokich zmarszczek, przebarwień a tym samym do nierównego kolorytu. Ochrona przed promieniowaniem UV będzie wtedy skuteczna, kiedy będziemy stosować produkty we właściwym czasie i w prawidłowy sposób.

Kiedy stosować filtry przeciwsłoneczne?

Ochrona przed promieniowaniem UV powinna być codzienna, niezależnie od pory roku. Musimy pamiętać, że rozróżniamy dwa główne rodzaje promieniowania słonecznego: UVA i UVB.

Promieniowanie typu UVB oddziałuje na nas najbardziej w okresie silnego nasłonecznienia (wiosna i lato) i jest odpowiedzialne za takie zmiany na skórze jak najczęściej kojarzona z kąpielami słonecznymi opalenizna. Niestety promieniowanie UVB to także poparzenia i rumień, oraz zmniejszenie ilości komórek Langerhansa, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Chcąc chronić skórę przed promieniowaniem UVB stosujemy kosmetyki z oznaczeniem SPF.

Dodatkowo przez cały rok, niezależnie od pory roku oddziałuje na nas promieniowanie UVA, którego skutkami mogą być głębsze uszkodzenia w skórze, także zmiany przednowotworowe i nowotwory skóry. Oznaczenie na opakowaniach jakiego powinniśmy szukać to „PA” z plusami lub „PPD”. Na opakowaniach może znajdować się także określenie „broad spectrum” wyrażone słownie lub UVA w kółeczku, co będzie oznaczało, że produkt zapewnia także częściowo ochronę przed UVA.

Kosmetyki z filtrami nie powinny być określane jako blokery, ponieważ żadne z nich nie stanowią ochrony przed promieniowaniem UV w 100%.

Skuteczna ochrona przed promieniowaniem UV

Aby zapewnić skórze prawidłową ochronę przed promieniowaniem UV aplikujmy kosmetyki fotoprotekcyjne 15-30 minut przed eksponowaniem się na słońce. Ważne jest ponowne nakładanie produktu w ciągu dnia, a jej częstotliwość zależna jest od deklarowanego SPF, naszego indywidualnego fototypu i tego, czy pocieraliśmy skórę, korzystaliśmy z kąpieli w wodzie itp.. W zależności od powyższych parametrów reaplikacja powinna być wykonywana co kilka godzin.

Dodatkowo powinniśmy stosować odpowiednią ilość kosmetyku (2mg preparatu na każdy cm2 skóry). Co to oznacza w praktyce? Zakładając, że skóra twarzy ma powierzchnię 556 cm2, przeliczyliśmy wagę naszych produktów na ilość jaka powinna być aplikowana na skórę twarzy. I tak:

Kosmetyki z ochroną przeciwsłoneczną powinny być nakładane na krem pielęgnacyjny (lub serum/booster) jako ostatni kosmetyk przed makijażem.

Ochrona przed promieniowaniem UV i pielęgnacja

Czy kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi dodatkowo pielęgnują skórę? Tak. Właściwy dobór kosmetyku z powodzeniem może zastąpić krem pielęgnacyjny. Jakie dodatkowe właściwości posiadają kosmetyki ochronne Bandi?

Pre-D3 Zaawansowany krem nawilżający SPF 50:

  • umożliwia syntezę witaminy D3,
  • chroni DNA komórek przed wolnymi rodnikami,
  • nawilża, regeneruje i wygładza skórę.

Mineralny krem ochronny SPF 30 tonujący:

  • redukuje podrażnienia,
  • efekt blur zmniejsza widoczność drobnych zmarszczek i rozszerzonych tzw. porów skóry,
  • ujednolica koloryt cery (formuła „tinted”).

Szukasz więcej informacji o filtrach przeciwsłonecznych? Zastanawiasz się czy się różnią filtry chemiczne od mineralnych, albo jaka jest różnica między SPF30 a SPF50? Na te i wiele innych pytań odpowiedziała ekspert w dziedzinie ochrony przed promieniowaniem UV @inti_skin.

KREM Z FILTREM

Pamiętaj o ochronie przed promieniowaniem przez cały rok

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Aneta Dzięcielewska

Aneta Dzięcielewska

Kosmetolog

W firmie Bandi pracuje już od ponad 10-ciu lat! Czuwa nad bieżącą ofertą marki, jest na bieżąco z trendami w branży, pracuje m.in. nad nowościami dla Was. Znacie już ją może z LIVE’ów ze strony facebook Bandi Cosmetics i filmów na kanale YouTube Bandi Cosmetics. Z pasją i nieustającą ekscytacją uwielbia odkrywać nowe możliwości kosmetyki. Znajdziecie jej porady pielęgnacyjne w pismach kobiecych a kosmetyczki i kosmetolodzy mogą znać ją także z wykładów, które gościnnie prowadzi na kongresach kosmetologicznych.