Witamina D3 i jej rola

2016-05-07 | Barbara Kugiel-Rachwalska, Surowce i szczypta chemii

Witamina D3 i jej rola

2016-05-07 | Barbara Kugiel-Rachwalska, Surowce i szczypta chemii

Witamina D to niezbędny dla naszego organizmu mikroskładnik. Według aktualnego stanu wiedzy substancja ta jest zarówno witaminą jak i hormonem. Najnowsze badania naukowe pokazują, jak istotny wpływ ma na nasz organizm – nasze zdrowie i jakość życia.

Nasz organizm nie potra syntezować witaminy D, musi ją pozyskiwać z pożywienia lub dzięki ekspozycji skóry na światło słoneczne.

W głębszych warstwach naskórka obecny jest 7-dehydrocholesterol (pro-vitamina D3), który pod wpływem promieniowania UVB przekształcany jest w witaminę D3, następnie pod wpływem ciepła w cholekacytoferol, który może być magazynowany w komórkach tłuszczowych jak również uwalniany do krwiobiegu.

Na świecie około 70% populacji ma niedobory witaminy D

W Polsce sięgają one 90% populacji. Źródłem niedoboru może być fakt, że skórna synteza witaminy D w Polsce jest skuteczna tylko od kwietnia do września i jedynie gdy na słońce wystawione jest co najmniej 18 % ciała (odkryte przedramiona oraz łydki), bez kremu z fltrem na 15 minut pomiędzy 10 rano a 3 po południu. Osoby o ciemnej karnacji potrzebują co najmniej 7-krotne dłuższej ekspozycji do uzyskania tego samego poziomu witaminy D ze światła słonecznego. Duża zawartość melaniny w skórze działa jak naturalny filtr przeciwsłoneczny.

Witamina D3 stosowana na skórę ma bardzo korzystne działanie:

  • Ma silne właściwości łagodzące, zwiększa produkcję peptydu LL37, który leczy i pomaga w takich schorzeniach jak atopowe zapalenia skóry czy egzemy powodowane dysfunkcją tego peptydu.
  • Posiada działanie antymikrobowe i przeciwzapalne
  • Chroni komórki skóry przeciwko zniszczeniom wywołanym promieniowaniem UV, spowalnia apoptozę (czyli naturalnie zaprogramowaną śmierć komórek).
  • Zwiększa funkcje barierowe skóry. Reguluje podział keratynocytów. Zwiększa produkcję involukryny, białka odpowiedzialnego za funkcje barierowe skóry przez co znacząco poprawia stan skóry.
  • Witamina D wpływa na pracę gruczołów łojowych uchodzących do mieszka włosowego oraz sam wzrost włosa. Receptory Witaminy D inicjują wzrost włosów, czyli jego fazę anagenową.
  • Badania wykazały, że u ponad 90% osób z łysieniem plackowatym występuje bardzo niski poziom witaminy D.

Ze względu na tak szerokie i istotne działanie witamina D jest ostatnio przedmiotem intensywnych badań naukowców. Jej obiecujące właściwości zaczynają być wykorzystywane coraz częściej w medycynie, farmacji oraz dermatologii. Dlatego witamina D jest głównym składnikiem naszej nowej serii Tricho-esthetic do pielęgnacji skóry głowy i włosów.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Barbara Kugiel - Rachwalska

Barbara Kugiel - Rachwalska

Kierownik Działu Badań i Technologii

Z wykształcenia jestem inżynierem technologii chemicznej - z pasji i wyboru zajmuję się kosmetykami 🙂

Zarządzanie procesami wytwarzania kosmetyków oraz przenoszenie skali laboratoryjnej na skalę przemysłową, to moje codzienne zadania. Począwszy od receptury poprzez laboratorium, aż do wytworzenia masy kosmetycznej.

Mimo nadzoru nad pracą innych, wciąż uwielbiam tworzyć nowe receptury i czasem coś własnoręcznie "zamieszać" w laboratorium😁. Lubię wyzwania, nie straszne mi trudne sytuacje i podejmowanie pilnych decyzji :-D. W pracy cenię zaangażowanie, wzajemny szacunek, solidność i dobrą atmosferę.

Prywatnie jestem mamą dwójki niesfornych dzieciaków oraz właścicielką czarnego kudłacza - psa rasy Cavalier🙂.

PMF – Faktor Ochrony Nawilżenia

PMF – Faktor Ochrony Nawilżenia

PMF – Faktor Ochrony Nawilżenia to składnik niezwykle ceniony przez Azjatki, które mogą się poszczycić nieskazitelnie piękną cerą. Czemu zawdzięcza swoją skuteczność i w jakich kosmetykach go znajdziemy? Szczypta historii komórek drożdży Drożdże były używane od czasów...