Witamina C i jej formy w kosmetykach

2020-09-03 | Martyna Sudowska, Surowce i szczypta chemii

Witamina C i jej formy w kosmetykach

2020-09-03 | Martyna Sudowska, Surowce i szczypta chemii

Witamina C jest doskonale znanym składnikiem kosmetyków. Ma mnóstwo funkcji, które są bardzo ważne dla naszej skóry, ale nie tylko. Bierze ona udział w wielu procesach biochemicznych, zachodzących w naszym organizmie, a jej niedobory mogą prowadzić do zaburzeń jego prawidłowego funkcjonowania. Niestety nie jesteśmy jej w stanie syntetyzować, stąd musimy ją dostarczać z pożywieniem, a w przypadku skóry z kosmetyków.

Witamina C w kosmetykach

W kosmetykach witamina C działa wielokierunkowo:

  • wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne,
  • uszczelnia naczynia krwionośne, redukuje zaczerwienienia,
  • bierze udział w syntezie kolagenu – wzmacnia i ujędrnia naskórek,
  • rozjaśnia koloryt skóry, hamuje nadprodukcję melaniny, co zapobiega powstawaniu przebarwień, a rozjaśnia już występujące,
  • działa przeciwzapalnie i przyspiesza gojenie –  dlatego też polecana jest dla skóry problematycznej np. trądzikowej,
  • redukuje skutki poparzeń słonecznych, zmniejszając rumień wywołany promieniowaniem UVB.

Formy witaminy C

Witamina C jako surowiec kosmetyczny nie jest łatwym „współpracownikiem”. Istnieje jej kilka form  w kosmetykach, a na wybór odpowiedniej wpływa wiele czynników. Każda z nich jest w pewnym sensie inna. Wtedy gdy jedna jest stabilna w wysokich temperaturach i przy niskim pH, druga może mieć zupełnie inne parametry. Zdarza się również, że próbki po czasie ciemnieją lub rozwarstwiają się. Również dlatego musimy dokonać wielu prób na konkretnych formulacjach, aby dobrać odpowiednią formę.

Kosmetyki z witaminą C

Okiem technologa

W przypadku witaminy C ważne jest opakowanie, w którym znajduje się kosmetyk. Produkt ten, powinien być w ciemnym opakowaniu lub w takim które przepuszcza jak najmniej światła, ze względu na to, że niektóre rodzaje witaminy C są wrażliwe na światło.

Kolejna ważna sprawa to zakres pH. Różne formy witaminy C mogą być aktywne w różnych zakresach pH. Między innymi od tego parametru zależy wchłanianie tego surowca, dlatego nie każda wersja witaminy C będzie odpowiednia dla wszystkich rodzajów cer.

Również od rodzaju witaminy C zależy jej ilość w kosmetyku. Nie warto więc porównywać stężeń, ponieważ pochodne mogę być mniej lub bardziej skuteczne, ale każda w swoim zakresie stężeń. Taki zakres, na podstawie szczegółowych badań, określa dostawca surowca. Zobowiązuje nas to do wykorzystania składnika właśnie w takim przedziale.

Kosmetyki Bandi z witaminą C

W naszych produktach wykorzystujemy dwie czyste formy witaminy C:

  • Ascorbyl Tetraisopalmitate – rozpuszczalna w olejach, dobrze wchłania się przez naskórek, redukuje przebarwienia, wykazuje silniejsze właściwości anti-aging od innych form witaminy C. Występuje w produktach linii C-Active Care czy Medical Expert, a także w  Boost Care, Koncentrat z aktywną witaminą C.
  • Sodium Ascorbyl Phosphate –  jest bardzo stabilna, a zarazem wysoce przyswajalna, wykazuje działanie antybakteryjne, dzięki czemu polecana jest np. do pielęgnacji cer trądzikowych.

C-ACTIVECARE

Innowacyjna i skuteczna forma witaminy C

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Martyna Sadowska

Martyna Sadowska

Technolog w BANDI Cosmetics

Surowce kosmetyczne i tworzenie receptur to moja pasja! W BANDI specjalizuję się w tworzeniu zaawansowanych produktów pielęgnacyjnych. Uwielbiam pracę w laboratorium i wyzwania, jakie się z nią wiążą. Prywatnie jestem młodą mamą, która zgłębia tajniki macierzyństwa. To również jest dla mnie wyzwanie!