Trychologia Estetyczna, czyli nowa era zabiegów kosmetycznych

2016-04-18 | Pielęgnacja i kosmetyki

Trychologia Estetyczna, czyli nowa era zabiegów kosmetycznych

2016-04-18 | Pielęgnacja i kosmetyki

Piękne, mocne, grube włosy świadczą o dobrostanie naszego organizmu. Włosy pełnią nie tylko rolę estetyczną, ale wpływają także na samoocenę oraz nasz wizerunek. Niestety, jak pokazują badania coraz więcej osób cierpi z powodu chorób czy zaburzeń funkcjonowania skóry głowy i osłabionych włosów.

Wnikliwa diagnostyka to podstawa do zastosowania odpowiedniej terapii leczniczej i wspomagającej. Niestety, dzisiaj pacjenci długotrwale szukają pomocy i bywają pozostawieni samym sobie. Nie wiedzą, gdzie zwrócić się o pomoc, jak wesprzeć terapię medyczną, jak odzyskać silne i zdrowe włosy.

Pielęgnacja “od stóp do głów”

Statystyki bezlitośnie wskazują, że coraz więcej ludzi cierpi na brak czasu. Pośpiech wydaje się być wpisany w nasze życie. Dlatego tak cenne są dzisiaj wszystkie usługi w kompleksowy sposób dbające o potrzeby klienta. Wiedzą to dobrze gabinety kosmetyczne, które oferują szeroki wachlarz zabiegów na twarz, ciało, z zakresu podologii, pielęgnacji dłoni, paznokci i wiele innych. Jedyna partia ciała, która była dotąd pozbawiona opieki w salonie kosmetycznym to skóra głowy. Jednak właśnie teraz to się zmienia za sprawą trychologii.

Nauka z misją

Trikhos – włos, logos – nauka, od tych słów pochodzi termin trychologia (trichologia) czyli dziedzina nauki zajmująca się anatomią, zjologią i patologią włosów i skóry głowy. Dyscyplina ta narodziła się we Włoszech, a za jej ojca uznany jest Enzo Formentini, profesor Uniwersytetu Bolońskiego. Trychologia jest stosunkowo nową i bardzo interdyscyplinarną nauką. Wymaga ścisłej współpracy wielu specjalistów w celu kompleksowej terapii skóry głowy i włosów.

Z uwagi na zakres działania trychologię dzieli się na medyczną, której zadaniem jest leczenie określonych patologii skóry głowy i włosów oraz estetyczną, która ma to działanie wspomagać. W Polsce niestety brak uregulowań prawnych odnośnie zawodu trychologa i jest zamieszanie z kompetencjami osób zajmujących się tą dziedziną. Międzynarodowe Stowarzyszenie Trychologii Estetycznej (ISAT) postanowiło to zmienić: edukować i działać na rzecz kształtowania ustawodawstwa w celu powstania zawodów trychologicznych.

Wiedza i doświadczenie

Najczęstszymi wskazaniami do leczenia trychologicznego są:

 • ciemieniucha dziecięca lub starcza
 • atopowe zapalenie skóry
 • wypadanie włosów w czasie dojrzewania i po porodzie
 • łysienie – alopecja
 • łupież suchy, łupież tłusty
 • łojotok, przetłuszczanie
 • łuszczyca
 • grzybica
 • egzema
 • hiperhydroza – nadmierne wydzielanie gruczołu potowego
 • sucha, swędząca skóra
 • włosy oraz skóra zniszczona chemicznie i mechanicznie.

Specjalista trycholog zajmuje się również stymulacją wzrostu nowych włosów, hamowaniem miniaturyzacji mieszków włosowych i przedłużaniem procesu fizjologicznego wzrostu włosa. Zabiegi trychologiczne to zarówno profilaktyka, jak i leczenie skóry głowy.

Problem z głowy – wypadanie

Należy mieć świadomość, że włosy mogą wypadać z różnych powodów. Jednym z nich jest stres i sytuacje kryzysowe w naszym życiu. Nieprzemyślane diety stosowane bez wykonania uprzedniego testu na nietolerancję pokarmową, odchudzanie się, przewlekłe stany zapalne, nieleczone uzębienie, zatoki, niedobór lub nadmiar witamin i pierwiastków śladowych, zaburzenia krążenia krwi, zażywanie leków, szczególnie z beta- blokerami, niestabilna baza hormonalna w organizmie, operacje/ narkozy, nikotyna, alkohol czy późno zdiagnozowana cukrzyca mogą być także odpowiedzialne za nadmierną utratę włosów. Nie można pominąć farbowania, rozjaśniania, trwałej ondulacji. Działania te mogą przecież podrażnić skórę głowy, zaburzyć fazy wzrostu włosów oraz naruszyć orę bakteryjną, warstwę hydrolipidową i strukturę włosa. Pamiętajmy też o wymianie fizjologicznej włosa u kobiet, która prawidłowo odbywa się co 5–7 lat, natomiast u mężczyzn co 3–5 lat. Nie sugerujmy się opinią, iż 100 włosów dziennie to norma przy wypadaniu, nie ma powodu do niepokoju, dopóki nie zauważamy zwiększonej liczby wypadających włosów w umywalce, wannie, na szczotce czy pościeli, w takim przypadku warto udać się po poradę do trychologa.

Siła włosów odzyskana

Procedura zabiegu trychologicznego rozpoczyna się od dezynfekcji skóry głowy przy użyciu prądów o wysokiej częstotliwości i wykonania peelingu, który przygotowuje ją do wchłaniania składników aktywnych. Następnie na skórę aplikowany jest dobrany do jej potrzeb skoncentrowany ekstrakt (np. na łojotok, łupież, podrażnienia, łysienie). W celu zwiększenia przenikania zawartych w nim składników aktywnych skóra jest poddawana rozszerzającej naczynia i poprawiającej ukrwienie elektrostymulacji. W kolejnym etapie zabiegu skórę należy oczyścić za pomocą łagodnego szamponu i nałożyć kondycjonującą włosy maskę. Aby pobudzić wzrost włosów, na koniec stosuje się specjalny lotion, poprzez wmasowanie w skórę lub łącznie z mezoterapią mikroigłową. Jednocześnie pacjent regularnie stosuje odpowiednio dobraną pielęgnację domową.

Autor: Kinga Estera Jach-Skrzypczak

Pionierka trychologii w Polsce, diagnosta obrazowy, technik trychologii analitycznej z ponad 20 letnim doświadczeniem zawodowym, wiele lat współpracowała z prof. doc. Enzo Formentini – wykładowca Uniwersytetu w Mantui (Włochy). Prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Trychologii Estetycznej ISAT

Komentarze

BANDI Professional

BANDI Professional

polskie kosmetyki profesjonalne w salonach kosmetycznych od 30 lat

Już ponad 30 lat minęło, od kiedy powstał pierwszy krem BANDI. Rozpoczęliśmy działalność w 1986 roku. Jesteśmy polską firmą rodzinną założoną przez pasjonatkę kosmetologii Bogdę Draniak, a prowadzoną dziś przez jej córkę, Joannę Draniak-Kicińską.