Retinol sandwich, czyli kuracja retinolem bez podrażnień

2022-11-08 | Agata Rybak, Pielęgnacja i kosmetyki

Retinol sandwich, czyli kuracja retinolem bez podrażnień

2022-11-08 | Agata Rybak, Pielęgnacja i kosmetyki

Słońca za oknem jak na lekarstwo, dzień coraz krótszy… i choć może to przywoływać jesienną chandrę, to przecież plusów jesieni jest całe mnóstwo, szczególnie patrząc pod kątem zaawansowanej pielęgnacji. Jesień to ta chwila kiedy możemy sięgać po składniki aktywne, które nie były dozwolone w słoneczne dni. Idealny czas na wdrożenie retinolu właśnie nadszedł! Ale jak zrobić to z korzyścią dla skóry i uniknąć niechcianych podrażnień? Poznajcie technikę retinol sandwich!

Retinol – dla kogo?

Retinol to składnik, należący do grupy retinoidów, który ma szerokie zastosowanie w kosmetyce. Jego wyjątkowe właściwości wynikają z oddziaływania na komórki skóry na poziomie jądra komórkowego. Nie tylko wielowymiarowo radzi sobie z oznakami upływającego czasu, ale także dobroczynnie wpływa na stan cer skłonnych do niedoskonałości. To także skuteczny składnik rozjaśniający przebarwienia.

Retinol sandwich – na czym polega?

Retinol to wyjątkowy składnik, po który bez wątpienia jesienią warto sięgać. Należy jednak pamiętać, że wprowadzając retinoidy do pielęgnacji, musimy trzymać się niektórych zasad i mieć z tyłu głowy fakt, że nieumiejętnie używane mogą nieść za sobą szereg skutków ubocznych, takich jak: swędzenie, pieczenie, podrażnienia, zaczerwienie, złuszczanie się skóry. Skutki uboczne mogą wystąpić, ale nie muszą. Sposobem na ich zminimalizowanie jest metoda retinol sandwich.

Do wyboru mamy dwie opcje. Pierwsza polega na aplikacji kremu nawilżającego bezpośrednio na skórę. Po odczekaniu kilku minut należy nanieść właściwy produkt z retinolem, a na sam koniec domknąć pielęgnację kremem nawilżającym. Drugą techniką retinol sandwich jest aplikacja na skórę serum nawilżającego. Po odczekaniu kilku minut następnie nakładamy produkt z retinolem i na koniec całość kończymy kremem nawilżającym. Istotnymi elementami  w przypadku metody retinol sandwich jest czas pomiędzy aplikacjami poszczególnych kosmetyków, a także dobór produktów, które będziemy łączyć z retinolem. Ważne jest, aby nie zwierały one kwasów, witaminy C w formie kwasowej, innych form retinoidów, nawet tych łagodnych, czy substancji potencjalnie drażniących. Krem lub serum użyte przy technice retinol sandwich powinny mieć właściwości nawilżające, kojące, łagodzące.

Retinol sandwich dla delikatnej skóry

Retinol sandwich jest techniką idealną dla osób, które dotychczas nie miały styczności z retinoidami lub mają cery skłonne do podrażnień, reaktywne. Niejednokrotnie zdarza się, że kupiony przez nas kosmetyk okazuje się zbyt intensywny w działaniu i finalnie ląduje w koszu. Niestety w przypadku nieodpowiednio dobranego stężenia retinolu może być podobnie. Metoda retinol sandwich jest tu rozwiązaniem, ponieważ pozwala na dostosowanie intensywności działania retinolu do stanu skóry i jej potrzeb. Zmniejszając początkowo moc produktu sprawiamy, że jest on delikatniejszy dla skóry.

Zasady stosowania retinolu

Aby uniknąć podrażnień i przesuszenia skóry warto dodatkowo stosować się do kilku wskazówek:

  • na początku stosuj retinol tylko 2-3 razy w tygodniu i obserwuj reakcję skóry,
  • aplikuj kosmetyki z retinolem na skórę w wieczornej pielęgnacji,
  • stosując retinol wyklucz inne preparaty zawierające substancje złuszczające,
  • dbaj o barierę hydrolipidową naskórka, stosuj kosmetyki nawilżające i kojące,
  • nie zapominaj o codziennej aplikacji kremu z filtrem.

Technika retinol sandwich jest rozwiązaniem dla wszystkich, którzy nie mogą stosować retinoidów w klasyczny sposób. Sprawdzi się także jako wprowadzenie retinolu do pielęgnacji. Przy pomocy tej metody zminimalizujemy ryzyko wystąpienia podrażnień i przesuszenia skóry.

RETINOL

Najskuteczniejszy składnik odmładzający skórę

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Agata Rybak

Agata Rybak

Kosmetolog, szkoleniowiec

Pasjonatka świata beauty z wieloletnim doświadczeniem w branży na rożnych płaszczyznach. Stale poszerza swoją wiedzę i z ogromnym zainteresowaniem śledzi wszystko, co dzieje się na rynku kosmetycznym. 

Prywatnie miłośniczka treningu siłowego oraz makijażu artystycznego.