Retinol! Dla kogo?

2019-12-12 | Coco Collection, Vloger poleca

Retinol! Dla kogo?

2019-12-12 | Coco Collection, Vloger poleca

Jesień to idealny czas na stosowanie kosmetyków z retinolem. Czy warto go polubić? Owszem! Warto też wiedzieć jak działa, jakie ma właściwości i jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja domowa z owym magicznym składnikiem.

Magiczny retinol i jego właściwości

Na początek mała ciekawostka. Historia witaminy A to zaledwie 100 lat. Pierwszy raz opisano ją w 1913 roku, a identyfikacji chemicznej dokonano w 1930 roku. Kilka lat później odkryto jaki wpływ ma niedobór witaminy A na proces starzenia się skóry. A czy wiecie, że pierwszy raz zastosowano tę substancję w 1956 roku w celu odmłodzenia skóry, natomiast w 1999 roku do sprzedaży trafiły pierwsze kosmetyki?

Retinol co najważniejsze w czystej postaci jest jednym z najbardziej cenionych składników w preparatach pielęgnujących. Niestety w kosmetykach występuje najczęściej w formie nieaktywnej, która musi zostać aktywowana w komórkach skóry poprzez wieloetapowy proces.

Zaaplikowany na skórę ulega w większej części estryfikacji do palmitynianu retinolu, który stanowi jego formę zapasową magazynowaną w wątrobie. Musicie wiedzieć również, że aktywny metabolit, czyli kwas retinowy jest bardzo drażniący. Działa głównie wewnątrz jądra komórkowego. I to właśnie tutaj zachodzi dość skomplikowany proces stymulacji odpowiedniego fragmentu DNA, co w rezultacie usprawnia funkcjonowanie skóry.

Co się dalej dzieje? Zaczyna się proces rogowacenia naskórka dlatego zarówno struktura jak i koloryt skóry ulegają poprawie. Retinol wpływa też na naprawę kolagenu, redukuje czynność i rozmiary gruczołów łojowych, zwęża tzw. pory, a przez to wygładza i uelastycznia skórę.

Efektami działania retinolu są: likwidacja drobnych zmarszczek, zmniejszenie przebarwień, naprawa posłonecznych uszkodzeń skóry. Co ważne, te efekty pojawiają się dopiero przy długotrwałym, najlepiej wieloletnim stosowaniu, choć samo działanie zauważymy już po kilku miesiącach kuracji.

Musicie jednak pamiętać, że retinolu nie mogą stosować kobiety w ciąży oraz w okresie karmienia, dlatego nie mogą z niego korzystać również kobiety, które przygotowują się do ciąży.

Warto wiedzieć!

Retinol i jego pochodne posiadają niewielką stabilność, często powodują podrażnienie, uczucie pieczenia i napięcia skóry. Nie wolno stosować ich w słoneczne dni – przebarwienia! Na szczęście kosmetyka idzie do przodu i można już znaleźć nowoczesne preparaty, ulepszone w działaniu, o specjalnie dostosowanych cząsteczkach wykazujących największą aktywność przy minimalnym stężeniu retinolu.

Znajdzie także preparaty zawierające syntetyczne retinoidy. Jak one działają? Odnawiają i różnicują komórki naskórka, odbudowują macierze międzykomórkowe oraz działają antyoksydacyjnie. Szczególnie przydatny jest retinaldehyd, który przekształca się w skórze do kwasu retinowego. Ale uwaga, uwaga! Kosmetyków z retinoidami nie należy stosować jednocześnie z innymi preparatami, które złuszczają, wysuszają czy też silnie oczyszczają.

Dla kogo i od kiedy?

Często słyszę pytania, w jakim wieku można rozpocząć kurację z retinolem i jak długo powinna ona trwać? Najlepiej pomyśleć o wprowadzeniu tego składnika do codziennej pielęgnacji po 30 roku życia. Dermatolodzy bardzo często polecają wiek po 35-tce. Niestety czasy się zmieniają, działa na naszą skórę coraz więcej zanieczyszczeń, smog, stres, promieniowanie itp.. Jeśli zauważycie wcześniej już pierwsze oznaki starzenia nic się nie stanie, gdy sięgniecie po kosmetyki z retinolem o mniejszych stężeniach.

Kolejna ważna sprawa to czas samej kuracji. Pamiętajcie, że retinolu nie stosujemy w okresie letnim i mocniejszego nasłonecznienia. Najlepiej wprowadzić pierwsze preparaty jesienią i stosować je regularnie przez kilka miesięcy ( maksymalnie 12 tygodni i przerwa ),  by działanie miało jakikolwiek sens. Zaczynamy kurację od mniejszego stężenia i stopniowo wprowadzamy mocniejsze. Skóra musi poznać ten składnik, musi jak ja to nazywam „zaprzyjaźnić” się z retinolem. Najlepiej rozpoczynać kurację od stężenia 0,20% i stosować preparat 2 razy w tygodniu w wieczornej pielęgnacji.

Jak powinna wyglądać domowa pielęgnacja?

Preparaty z retinolem stosujemy w wieczornej pielęgnacji, po dokładnym oczyszczeniu skóry ( po demakijażu i tonizacji ). W porannej pielęgnacji nie może zabraknąć produktów silnie nawilżających, regenerujących, odżywczych i odbudowujących. Obowiązkiem są wysokie filtry UV!!!

Z czym łączyć a z czym nie?

Retinol nie lubi konkurencji w złuszczaniu takiej jak np. kwasy. Jeśli decydujesz się na pielęgnację z retinolem, bardzo ważne jest stosowanie jednocześnie kosmetyków które posiadają w składzie ceramidy, wyciąg z aloesu, panthenol, kwas hialuronowy, roślinne peptydy, glicerynę, fosfolipidy, olej jojoba, olej makadamia, olej arganowy, witaminę E, czy skwalan. Sama lubię sięgać po preparaty z retinolem, które już są uzupełnione w owe substancje. Dlatego rewelacyjnym rozwiązaniem na początek przygody z retinolem będzie jedna z moich ulubionych serii Bandi, a mianowicie Medical Anti Aging. Tu właśnie znajdziecie 4 produkty zawierające retinol w różnych stężeniach oraz substancje takie jak odżywcze oleje, witaminę C, estry cholesterolu, glicerynę czy też alantoinę i masło Shea.

2 komentarze

 1. Dzień dobry,
  Czy „Skoncentrowana ampułka przeciw zmarszczkom z retinolem” powinna być stosowana pod krem na noc?
  Jeśli tak, to jaki krem mogłabym zastosować?

  Odpowiedz
  • Ampułka ma formułę olejową, dlatego nie wymaga dodatkowego stosowania kremu na noc.

   Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Coco Collection

Coco Collection

Kosmetolog, blogerka, vlogerka, influencerka

Anita - z wykształcenia kosmetolog, z zamiłowania blogerka i vlogerka.Swoje kanały prowadzi z pasji i miłości do kosmetyków. Zawsze stawia na jakość, a nie na ilość, a swoich odbiorców zachęca do świadomej pielęgnacji.