Peptydy sygnałowe i ich zastosowanie w kosmetykach

2024-06-18 | Klaudia Chojnacka, Surowce i szczypta chemii

Peptydy sygnałowe i ich zastosowanie w kosmetykach

2024-06-18 | Klaudia Chojnacka, Surowce i szczypta chemii

Peptydy sygnałowe to krótkie łańcuchy aminokwasów, które odgrywają kluczową rolę w komunikacji międzykomórkowej. Ich zdolność do wpływania na procesy biologiczne sprawia, że znalazły szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach nauki i medycyny, w tym w kosmetologii. W ostatnich latach peptydy sygnałowe stały się popularnym składnikiem produktów kosmetycznych, których zadaniem jest poprawa kondycji skóry, przeciwdziałanie starzeniu się oraz wsparcie procesów regeneracyjnych.

Czym są peptydy sygnałowe?

Peptydy sygnałowe to wyjątkowe rodzaje peptydów, które pełnią funkcję komunikatorów między komórkami. Działają poprzez wiązanie się z receptorami na powierzchni komórek, co inicjuje kaskadę sygnałów wewnątrzkomórkowych. Proces ten może prowadzić do różnorodnych efektów biologicznych, w zależności od rodzaju peptydu i receptora, z którym się wiąże.

Zastosowanie peptydów sygnałowych w kosmetykach

Przeciwdziałanie starzeniu się skóry

Jednym z najczęstszych zastosowań peptydów sygnałowych w kosmetykach jest przeciwdziałanie starzeniu się skóry. Peptydy takie jak Matrixyl synthe-6™ (Palmitoyl Tripeptide-38) czy Matrixyl Morphomics (INCI: N-Prolyl Palmitoyl Tripeptide-56 Acetate) stymulują produkcję kolagenu i elastyny, dwóch kluczowych białek odpowiedzialnych za elastyczność i jędrność skóry. Dzięki temu działają przeciwzmarszczkowo i spowalniają starzenie się skóry. Palmitoyl Tripeptide-5 (Syn-Coll), imituje naturalny proces, w którym skóra wytwarza kolagen w odpowiedzi na uszkodzenia. Dzięki temu wzmacnia struktury skóry, redukuje głębokość zmarszczek i poprawia ogólną kondycję cery.

Regeneracja i gojenie się skóry

Hexapeptide-10 stymuluje syntezę lamininy-5 oraz integryny, co wspiera procesy naprawcze. Dodatkowo poprawia strukturę skóry, zwiększa jej elastyczność, redukuje widoczność blizn. Jest to szczególnie przydatne w produktach przeznaczonych dla cery problematycznej, skłonnej do trądziku czy po zabiegach dermatologicznych..

Nawilżenie i ochrona skóry

Niektóre peptydy sygnałowe, takie jak Oligopeptide-2, pomagają w utrzymaniu nawilżenia skóry. Wzmacniając barierę naskórkową, pomagają skórze lepiej zatrzymywać wilgoć, co jest kluczowe dla zdrowego i młodzieńczego wyglądu. Palmitoyl Oligopeptide to kolejny peptyd, który odpowiada za utrzymanie prawidłowego nawilżenia w skórze. Jest to możliwe dzięki stymulacji syntezy kolagenu i glikozaminoglikanów.

Peptydy sygnałowe – mechanizm działania

Peptydy sygnałowe działają poprzez aktywację określonych szlaków sygnałowych w komórkach skóry, np. wspomniany wcześniej Matrixyl działa poprzez pobudzenie receptorów TGF-β (Transforming Growth Factor-beta), które odgrywają kluczową rolę w syntezie kolagenu.

Bezpieczeństwo i skuteczność

Peptydy sygnałowe są uznawane za bezpieczne do stosowania w kosmetykach. Ich skuteczność w produktach kosmetycznych została potwierdzona w wielu badaniach klinicznych, a działanie może różnić się w zależności od stężenia, formuły produktu oraz indywidualnej reakcji skóry.

Peptydy sygnałowe to niezwykle obiecująca grupa składników aktywnych, które znalazły szerokie zastosowanie w kosmetykach. Dzięki swoim właściwościom regeneracyjnym, nawilżającym i przeciwdziałającym starzeniu, przyczyniają się do poprawy kondycji skóry. Pomagają zatem w zachowaniu jej młodzieńczego wyglądu. Stanowią ważny element nowoczesnej kosmetologii, oferując konsumentom skuteczne i zaawansowane rozwiązania pielęgnacyjne.

GOLD PHILOSOPHY

Poznaj moc peptydów!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Klaudia Chojnacka

Klaudia Chojnacka

Młodszy specjalista ds. badań i rozwoju w BANDI

W firmie BANDI stawiam swoje pierwsze kroki w tworzeniu kosmetyków. Na co dzień zajmuję się wykonywaniem mas zgodnie z recepturami, badaniem stabilności produktu oraz ich archiwizacją.
Lubię wyzwania i dążenie do postawionego sobie celu. Jestem osobą energiczną dlatego też aktywność fizyczna to moje drugie imię. Przez 6 lat grałam w siatkówkę co nauczyło mnie działać zespołowo i co bardzo cenię sobie w pracy.