Peeling enzymatyczny – dla jakiej cery?

2021-09-24 | Agata Rybak, Pielęgnacja i kosmetyki

Peeling enzymatyczny – dla jakiej cery?

2021-09-24 | Agata Rybak, Pielęgnacja i kosmetyki

Nieodzownym elementem pielęgnacji każdego typu skóry powinno być złuszczanie. Pozwala ono bowiem na usprawnienie procesu odnowy komórkowej, wpływa pozytywnie na poprawę kondycji skóry oraz absorpcję składników aktywnych z preparatów, które stosujemy w dalszych krokach pielęgnacyjnych. Optymalnie złuszczona skóra pracuje poprawnie, a bariera hydrolipidowa działa we właściwy sposób. Warto jednak pamiętać, że bezpieczeństwo stosowania i skuteczność peelingów uzależniona jest od ich prawidłowego doboru do rodzaju i potrzeb skóry.

Na rynku dostępny jest cały wachlarz różnych produktów złuszczających. Dzielimy je na peelingi mechaniczne, chemiczne i enzymatyczne. Każdy z nich działa nieco inaczej i ma swoje wskazania. Dziś o tym co to jest peeling enzymatyczny i dla jakiej cery go polecamy.

Jak działają enzymy?

Działanie enzymów wykorzystywanych w kosmetykach polega najczęściej na proteolizie wiązań peptydowych. Dzięki temu dochodzi do naruszenia połączeń między korneocytami, czyli martwymi komórkami naskórka i ułatwienie ich złuszczania. W rezultacie, peelingi enzymatyczne znacznie usprawniają czas przejścia komórek przez poszczególne warstwy naskórka (TOT – Turn Over Time). Skutkuje to pobudzeniem podziałów komórkowych w części rozrodczej naskórka i ułatwianiem procesów regeneracji. Jest to o tyle istotne, że wraz z wiekiem i w przebiegu niektórych problemów skórnych, proces ten bywa zaburzony. Można więc powiedzieć, że regularne stosowanie peelingu enzymatycznego do twarzy to wsparcie skóry w jej naturalnej odnowie.  

Peeling enzymatyczny do cery naczyniowej i wrażliwej

Peelingi enzymatyczne to preparaty najbardziej uniwersalne spośród kosmetyków złuszczających. Ze względu na brak drobinek i granulek w formulacji produktu, wyeliminowany jest ruch pocierania, a co za tym idzie przekrwienie i rozgrzanie skóry. W przypadku enzymów ograniczone jest również ryzyko wystąpienia podrażnień, które niekiedy mogą towarzyszyć stosowaniu preparatów z kwasami. Z tego względu, peeling enzymatyczny jest najczęściej polecany w przypadku cer wrażliwych i naczyniowych. O tym jakie inne kosmetyki polubi ten rodzaj cery możecie przeczytać w artykule „Cera naczynkowa – przygotowanie do zimy”.

Peeling enzymatyczny do cery trądzikowej

Peeling enzymatyczny to również dobre uzupełnienie pielęgnacji cer trądzikowych, gdyż nie stwarza ryzyka rozsiewania zmian. Jest genialną alternatywą jeśli nie możemy pozwolić sobie z różnych względów na bardziej inwazyjne formy eksfoliacji. Preparat ten można bezpiecznie stosować nawet w okresie wzmożonej ekspozycji na promieniowanie UV, w przeciwieństwie do niektórych peelingów mechanicznych i chemicznych. 

Jak stosować peeling enzymatyczny?

Nic prostszego. Na uprzednio oczyszczoną i stonizowaną skórę aplikujemy równomiernie porcję preparatu. Zazwyczaj kosmetyki te mają formę kremową lub żelową i w swojej konsystencji przypominają klasyczne maseczki do twarzy. Jeśli nie jesteś posiadaczem nadreaktywnej cery, to zwilżonymi dłońmi możesz wykonać pod koniec delikatny masaż. Po upływie czasu rekomendowanego przez producenta, kosmetyk zmywamy letnią wodą, a następnie kontynuujemy swój rytuał pielęgnacyjny.

Peelingi na bazie enzymów to jednocześnie skuteczne w działaniu i łagodne dla skóry preparaty. Dlatego niezależnie od tego jaki mamy rodzaj cery warto po nie sięgać.

PEELING ENZYMATYCZNY

Skuteczny w działaniu
i łagodny dla skóry

2 komentarze

  1. Super post! Bardzo rzetelny i można z niego pozyskać wiele cennych informacji 👌🏼

    Odpowiedz
    • Dziękujemy 🙂

      Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Agata Rybak

Agata Rybak

Kosmetolog, szkoleniowiec

Pasjonatka świata beauty z wieloletnim doświadczeniem w branży na rożnych płaszczyznach. Stale poszerza swoją wiedzę i z ogromnym zainteresowaniem śledzi wszystko, co dzieje się na rynku kosmetycznym. 

Prywatnie miłośniczka treningu siłowego oraz makijażu artystycznego.