Najnowsze osiągnięcia i wyzwania w dziedzinie trychologii estetycznej i medycznej

2016-10-20 | Pielęgnacja i kosmetyki

Najnowsze osiągnięcia i wyzwania w dziedzinie trychologii estetycznej i medycznej

2016-10-20 | Pielęgnacja i kosmetyki

Trychologia jest dziedziną, która rozwija się bardzo dynamicznie i cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Dlatego warto wiedzieć co ciekawego dzieje się w branży oraz jakie wyzwania stawiają przed sobą osoby na co dzień zajmujące się trychologią.

Wyróżniamy dwa rodzaje trychologii: medyczną i estetyczną i przed każdą z nich stoją inne wyzwania i możliwości.

Trychologia medyczna

Trychologia medyczna zajmuje się wykorzystaniem dostępnych metod leczniczych do walki z chorobami owłosionej skóry głowy. Oprócz wykorzystania w tym celu odpowiednio dobranych preparatów farmakologicznych lekarze coraz częściej wykorzystują w postępowaniu trychologicznym osocze bogatopłytkowe i karboksyterapię.

Zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego polega na śródskórnym podaniu preparatu otrzymanego w procesie odwirowania pobranej wcześniej od pacjenta krwi. Mechanizm działania iniekcji z osocza bogatopłytkowego polega na wykorzystaniu naturalnych zdolności płytek krwi znajdujących się w osoczu, które uwalniają szereg niezbędnych do regeneracji skóry czynników wzrostu. Pobudzają one procesy naprawy tkanek, aktywują komórki macierzyste, wspomagają proces tworzenia nowych naczyń krwionośnych co ma bezpośredni wpływ na zahamowanie wypadania włosów, podbudzenie i przyspieszenie wzrostu nowych włosów.

Trychologia medyczna
Trychologia medyczna

Zabieg karboskyterapii służy między innymi do walki z problemem nadmiernego wypadania oraz przerzedzania się włosów. Polega on na śródskórnym podawaniu medycznego dwutlenku węgla przy użyciu specjalnego urządzenia. Wpływa to bezpośrednio na pobudzenie procesu tworzenia nowych naczyń krwionośnych, poprawę mikro i makrokrążenia oraz poprawę elastyczności skóry dzięki temu następuje intensywne odżywienie i pobudzenie mieszków włosowych. Konsekwencją tego zabiegu jest zahamowaniem nadmiernego wypadania włosów oraz przyspieszony wzrost nowych.

Trychologia estetyczna

Trychologia estetyczna zajmuje się wykorzystaniem dostępnych metod pielęgnacyjnych do walki z zaburzeniami funkcjonowania owłosionej skóry głowy oraz szeroko pojętą profilaktyką.

Skóra głowy nawet podczas leczenia dermatologicznego musi być odpowiednio pielęgnowana dlatego nie możemy nie docenić roli odpowiednio dobranych kosmetyków w terapii trychologicznej. Najnowszym osiągnięciem w tej dziedzinie na naszym rynku są pierwsze polskie kosmetyki trychologiczne wyprodukowane przez firmę BANDI Cosmetics. Seria Tricho-esthetic to zestaw preparatów skomponowanych w taki sposób, aby poprzez swoje synergiczne działanie pomagać w pielęgnacji najczęściej występujących problemów skóry głowy tj. nadmierne wypadanie, łojotok, łupież tłusty, łupież suchy, przesuszenie czy nadmierne podrażnienie. Zalecane są one zarówno do pielęgnacji domowej jak i gabinetowej.

Może nie najnowszym, ale najczęściej wykorzystywanym w trychologii zarówno medycznej jak i estetycznej zabiegiem jest mezoterapia. Firmy produkujące aparaturę do mezoterapii bezigłowej i mikroigłowej prześcigają się w doskonaleniu swoich urządzeń co świadczy o zapotrzebowaniu na tego typu zabiegi jak również o tempie rozwoju dziedziny jaką jest trychologia.

Terapię trychologiczną dodatkowo wspomóc może światłoterapia jak i laseroterapia.

Światłoterapia

Światłoterapia polega na naświetlaniu skóry głowy najnowszej generacji lampami , które emitują zazwyczaj cztery rodzaje świateł o ściśle sprecyzowanym działaniu: czerwone (przyspiesza wzrostu komórek, zalecane w terapii przeciw wypadaniu włosów) , niebieskie (ma działanie bakteriobójcze i odkażające, zalecane w terapii łuszczycy oraz atopowego zapalenia skóry), żółte (ma działanie łagodzące, zalecane przy łuszczeniu się skóry i łupieżu suchym) i zielone (działa kojąco, zalecane przy skórach nadwrażliwych). Światłoterapia uznana jest za metodę nieinwazyjną, a do tego efektywną.

Laseroterapia

Laseroterapia małej mocy znana często jako: terapia czerwonym światłem, zimny laser, miękki laser, biostymulacja i fotobiomodulacja polega na użyciu specjalistycznych urządzeń , których światło o odpowiedniej długości fali pobudza mikrokrążenie w mieszkach włosowych powodując dotlenienie i dożywienie cebulek włosowych. Przekłada się to na wzmocnienie włosów i hamowanie ich wypadania, zwiększenie ich gęstości oraz poprawę przyswajalności substancji odżywczych. Zabieg ten jest nowoczesnym i bezpiecznym sposobem walki z wypadaniem włosów oraz łysieniem. Pozwala również na poprawę kondycji skóry głowy i włosów.

Jak widać metod walki z problemami skóry głowy jest wiele. Ich dobór powinien być uzależniony od problemu z jakim się spotykamy . Pamiętać należy, że jedynie odpowiednia diagnoza, a następnie dobór odpowiedniego rodzaju terapii może przynieść zamierzone efekty. Dlatego największym wyzwaniem w dziedzinie trychologii jest kładzenie nacisku na obszerną diagnostykę, która możliwa jest jedynie przy współpracy lekarzy wielu specjalności z odpowiednio wykształconymi osobami zajmującymi się trychologią estetyczną.

Komentarze

BANDI Professional

BANDI Professional

polskie kosmetyki profesjonalne w salonach kosmetycznych od 30 lat

Już ponad 30 lat minęło, od kiedy powstał pierwszy krem BANDI. Rozpoczęliśmy działalność w 1986 roku. Jesteśmy polską firmą rodzinną założoną przez pasjonatkę kosmetologii Bogdę Draniak, a prowadzoną dziś przez jej córkę, Joannę Draniak-Kicińską.