Kwas salicylowy – skuteczna walka z trądzikiem

2022-09-20 | Agata Rybak, Pielęgnacja i kosmetyki

Kwas salicylowy – skuteczna walka z trądzikiem

2022-09-20 | Agata Rybak, Pielęgnacja i kosmetyki

Na temat kwasu salicylowego słyszymy ostatnio bardzo wiele. Trudno bowiem znaleźć surowiec, który lepiej poradzi sobie z oczyszczaniem cer problematycznych. Znamy go przede wszystkim z dobroczynnego działania łagodzącego trądzik oraz normalizowania produkcji sebum. Aby trafnie wpleść go w swoją pielęgnację, warto poznać jego właściwości.

Kwas salicylowy – pochodzenie

Kwas salicylowy należy do grupy aromatycznych hydroksykwasów karboksylowych. Jest to główny przedstawiciel betahydroksykwasów (BHA) wykorzystywany w kosmetologii. Pozyskuje się go najczęściej z kory wierzby, ale występuje także w korze senesu, malinach, kwiatach rumianku, korze topoli. Istnieje również możliwość wyodrębniania go syntetycznie, z fenolu.

Dlaczego przy cerze trądzikowej warto stosować kwasy?

Kwasy to substancje o właściwościach złuszczających. Dzięki temu oddziałują na tempo odnowy naskórkowej, a to w przypadku cery trądzikowej jest niezwykle istotne. Każdy z hydroksykwasów wykorzystywanych w kosmetologii posiada dodatkowe właściwości. Jakie ma kwas salicylowy?

Kwas salicylowy działa przeciwzapalnie, dzięki czemu przyspiesza proces gojenia. Usprawnia także przebieg keratynizacji naskórka. Jest lipofilny, co sprawia, że najskuteczniej ze wszystkich dostępnych kwasów przedostaje się przez warstwę sebum do ujścia gruczołu łojowego i prowadzi do jego oczyszczenia. W ten sposób skutecznie odblokowuje tzw. „pory” skóry, redukując ilość zaskórników. Dodatkowo zmniejsza przebarwienia i plamy potrądzikowe, usprawnia system wymiary komórkowej na poziomie warstwy rogowej oraz kontroluje pracę sebocytów, co w konsekwencji ma także wpływ na redukcję powstawania zmian trądzikowych.

O czym należy pamiętać stosując kosmetyki z kwasem salicylowym?

Podczas stosowania kosmetyków z kwasem salicylowym bardzo ważny jest dobór odpowiednich preparatów uzupełniających. Istotne jest bowiem zachowanie równowagi między seboregulacją, eksfoliacją, nawilżaniem i dbaniem o płaszcz hydrolipidowy. Wskazane są kosmetyki o działaniu łagodząco-nawilżającym, wzmacniającym mikrobiom skóry i ochronne z filtrem. Bez ich jednoczesnego stosowania, pod wpływem działania kwasu salicylowego skóra może ulec przesuszeniu i podrażnieniu.

Kwas salicylowy jest bez wątpienia sprzymierzeńcem cer trądzikowych. Umiejętnie użyty potrafi znacząco poprawić stan skór problematycznych. Jesień to idealny moment by wprowadzić go do swojej pielęgnacji.

KWAS SALICYLOWY

Niezastąpiony w pielęgnacji cery trądzikowej

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Agata Rybak

Agata Rybak

Kosmetolog, szkoleniowiec

Pasjonatka świata beauty z wieloletnim doświadczeniem w branży na rożnych płaszczyznach. Stale poszerza swoją wiedzę i z ogromnym zainteresowaniem śledzi wszystko, co dzieje się na rynku kosmetycznym. 

Prywatnie miłośniczka treningu siłowego oraz makijażu artystycznego.