Kurze łapki – jak powstają i czy można się ich pozbyć?

2022-03-24 | Ewelina Prusinowska, Vloger poleca

Kurze łapki – jak powstają i czy można się ich pozbyć?

2022-03-24 | Ewelina Prusinowska, Vloger poleca

Kurze łapki to problem który dotyka kobiet w różnym wieku. Okolica oka to wyjątkowy i delikatny obszar, bardzo podatny na przedwczesne starzenie się skóry, odwodnienie, wysuszenie, alergie, podrażnienia, oraz oczywiście występowanie zmarszczek.

Jak powstają kurze łapki?

Przyczyn powstawania zmarszczek w okolicy oka mogę wymienić kilka. Po pierwsze skóra w okolicy oka jest 3x cieńsza niż skóra np. okolicy policzków. Przez to jest bardziej podatna na odkształcenia i utratę jędrności. Skóra wokół oczu posiada małą ilość gruczołów łojowych (dlatego też nie mamy zaskórników w tej strefie ). Oznacza to, że jest bardziej podatna na wysuszenie i odwodnienie. Skóra sucha, odwodniona szybciej się starzeje, oraz ma większą tendencję do wiotkości i utraty jędrności. Kolejną przyczyną jest niewątpliwie mimika twarzy. Nadaktywność mięśni okolicy oczu powoduje nieustanną pracę i marszczenie skóry wokół oczu.

Dzieje się to w kilku przypadkach:

  1. Mrużymy oczy ze względu na padające na nas słońce. Dlatego aby zapobiegać powstającym zmarszczkom, ale też uszkodzeniom wywołanym promieniowaniem UV, warto pamiętać o noszeniu okularów przeciwsłonecznych w słoneczne dni.
  2. Mrużymy oczy ze względu na wadę wzroku. Dlatego należy kontrolować regularnie stan i jakość swojego narządu wzroku. W przypadku nieuregulowanych wad, mamy skłonność do mrużenia oczu, co powoduje odkształcanie delikatnej i cienkiej skóry.
  3. Kurze łapki to często zmarszczki śmiechowe. Tutaj nie sposób zakazać uśmiechu – wręcz przeciwnie! Uśmiechajmy się dużo, warto jednak wprowadzić w pielęgnacji substancje stymulujące produkcję kolagenu i rozluźniające mięśnie okolicy oka, aby możliwie jak najlepiej zapobiec negatywnym skutkom dobrego humoru. 🙂

Czy możemy pozbyć się kurzych łapek ?

To zależy od stanu aktualnego skóry. Gdy chcemy działać prewencyjnie, zapobiegawczo, lub gdy kurze łapki są płytkie, odpowiednio dobraną pielęgnacją możemy zmienić wiele, zapobiec powstawaniu zmarszczek. Natomiast gdy są one głębokie i utrwalone możemy lekko spłycić i zapobiec dalszemu odgniataniu skóry, ale przy zaawansowanym starzeniu i dużej głębokości zmarszczek, nie należy liczyć na ich spłycenie metodami nieinwazyjnymi. Dlatego, jako kosmetolog, specjalista pracujący w gabinecie z problemami starzenia, zalecam jak najwcześniejszą prewencję przeciwstarzeniową.

Jak zapobiegać kurzym łapkom?

Oto kilka ważnych aspektów prawidłowej pielęgnacji okolicy oka:

  1. Dbaj o nawilżenie okolicy oka. Skóra nawilżona jest bardziej jędrna, nie jest tak podatna na powstawanie kurzych łapek jak skóra odwodniona, sucha. W pielęgnacji szukaj takich składników nawilżających jak: kwas hialuronowy, ektoina, masło Shea, odżywcze oleje. Znajdziesz je w Kremie-masce pod oczy nawilżająco-naprawczej.
  2. Stymuluj. Podczas codziennego nakładania kremu pod oczy wykonaj delikatny masaż tej okolicy. Pobudzi on mikrokrążenie skóry, przyspieszy metabolizm, oraz usunie zastoje wodne i limfatyczne. Pamiętaj jednak, aby wykonywać masaż na kremie, a nie na sucho, aby nie naciągnąć skóry.
  3. Demakijaż. Podczas zmywania makijażu postaraj się nie pocierać wrażliwej okolicy oka. Pocieranie może uszkodzić delikatną strukturę skóry powiek, a dodatkowo stymuluje reakcje alergiczne. Pocieranie budzi układ immunologiczny, który w tej okolicy, z racji na bliskość błon śluzowych jest bardzo aktywny, co może skutkować opuchlizną, świądem, a nawet reakcją alergiczną. Do demakijażu najlepiej użyć delikatnych kosmetyków np. Emoliecyjnego masełka oczyszczającego, dzięki czemu unikniemy dodatkowego podrażniania delikatnej okolicy wacikami kosmetycznymi.
  4. Sięgnij po składniki aktywne. Aby zmniejszyć pracę nadreaktywnych mięśni mimicznych i pobudzić produkcję nowych włókien kolagenu wykorzystaj peptydy. Przy regularnym stosowaniu składniki te potrafią wyraźnie odmłodzić spojrzenie i zredukować kurze łapki.
  5. Dbaj o fotoprotekcję. O okularach przeciwsłonecznych już wspomniałam, ale pamiętaj też o tym jak ważne są filtry przeciwsłoneczne. Promieniowanie UV uszkadza delikatne włókna kolagenowe i elastynowe, powodując ich osłabienie i zwiotczenie. W codziennej pielęgnacji stosuj kremy z filtrem.
  6. Nawadnianie i zdrowa dieta. Pamiętaj że pielęgnacja to nie wszystko. Warto zadbać o to, aby dostarczać codziennie swojej skórze witaminy, minerały i składniki budulcowe, niezbędne w prawidłowym funkcjonowaniu skóry. Pielęgnuj swoją skórę od wewnątrz i na zewnątrz, a ta odwdzięczy Ci się pięknym, świetlistym wyglądem.

KREM
POD OCZY

Pogromca kurzych łapek!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ewelina Prusinowska

Ewelina Prusinowska

Kosmetolog, instagramerka

Właścicielka specjalistycznego gabinetu kosmetologicznego. W swojej pracy skupia się na, holistycznym podejściu do skóry. Uważa, że tylko indywidualne podejście i wnikliwa analiza stanu skóry i zdrowia danej osoby może doprowadzić do długotrwałych i zadowalających efektów pielęgnacji, co też przekazuje swoim odbiorcom na Instagramie.