Kosmetyki z liposomami – dlaczego są tak skuteczne?

2022-03-15 | Klaudia Chojnacka, Surowce i szczypta chemii

Kosmetyki z liposomami – dlaczego są tak skuteczne?

2022-03-15 | Klaudia Chojnacka, Surowce i szczypta chemii

Skóra to największy organ naszego ciała i bardzo ważna struktura. Pełni funkcję zewnętrznej, fizjologicznej ochrony człowieka przed czynnikami środowiska. Ma ona charakter bariery półprzepuszczalnej więc transport substancji przez skórę zależy od kilku czynników. Pierwszym z nich jest stan skóry, który warunkuje przepuszczalność przeznaskórkową. Drugim czynnikiem jest rodzaj, kształt i wielkość cząsteczki substancji czynnej. Im cząsteczka jest większa tym trudniej jest jej przeniknąć przez skórę. Jak więc osiągnąć zamierzony efekt i dostarczyć substancje aktywne zawarte w produkcie kosmetycznym? Z pomocą przychodzą kosmetyki z liposomami – nowoczesnymi nośnikami substancji. Liposomy w ostatnich latach zyskały dużą uwagę ze względu na swoją biokompatybilność, biodegradowalność, niską toksyczność oraz zdolność do kapsułkowania trudnych do recepturowania substancji aktywnych, a co za tym idzie zwiększenia ich biodostępności.

Co to są liposomy i jakie jest ich działanie?

Liposomy to mikroskopijne wodno-lipidowe struktury, które swoim kształtem przypominają kulę-pęcherzyk. Zostały odkryte w 1961 roku przez angielskiego biofizyka Aleca Banghama. W kosmetykach wykorzystano je po raz pierwszy dopiero w 1986 roku.

Liposomy to swego rodzaju nośniki, które mogą przetransportować cenne składniki w głąb organizmu. Plusem zastosowania liposomów w kosmetykach jest fakt, że ich budowa jest bardzo zbliżona do budowy ludzkich błon komórkowych. Dzięki temu pozbawione substancji aktywnej liposomy wbudowują się w struktury cementu międzykomórkowego. Jest to ogromną zaletą, ponieważ poprawiają nawilżenie i odżywienie skóry.

Kosmetyki z liposomami

Liposomy w kosmetykach to bardzo cenny składnik. Dzięki temu, że są nośnikami można zamknąć w nich bogate substancje, które nie miałyby możliwości przeniknąć przez skórę samoistnie. Kolejnym plusem jest fakt, że substancja w nich zamknięta jest stopniowo uwalniana. Ich działanie jest więc długotrwałe. Dodatkowo budowa liposomu chroni substancję w nim zawartą przed działaniem czynników zewnętrznych, dzięki czemu wprowadzana jest w niezmienionej postaci. Dlatego w liposomach najczęściej zamyka się substancje trudno recepturowalne, które działają tylko powierzchniowo i nie przenikają przez naskórek, ale również szereg innych znaczących związków.

Składniki, które najczęściej są zamykane w liposomach to:

 • witaminy A, B, C, E,
 • koenzym Q10,
 • wyciągi ziołowe,
 • kwas hialuronowy,
 • proteiny,
 • wielocukry.

Ponadto wykazano, że zastosowanie liposomów jako formy nośników pozwala na obniżenie skutecznej dawki substancji aktywnej przy zachowaniu lub zwiększeniu jej aktywności biologicznej.

Liposomy w walce z zapaleniem skóry

W ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszą się formulacje z liposomami w walce ze stanami zapalnymi skóry, jak np. łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry. Do łagodzenia objawów tych chorób stosuje się substancje nawilżające, które są najczęściej stosowanymi substancjami pomocniczymi w niefarmakologicznej terapii szeregu zapalnych chorób skóry. Zamknięcie ich w liposomy spowoduje, że dotrą one głębiej i bezpośrednio w miejsce zapalenia, powodując wyciszenie objawów.

Ciągłe badania i udoskonalanie związków jakimi są liposomy prowadzi do ich rozwoju na rynku kosmetycznym jak i farmaceutycznym. Dzięki temu powstają innowacyjne kosmetyki z liposomami oraz leki.

ANTI AGING CARE

Substancje aktywne zamknięte
w liposomach

2 komentarze

 1. Bardzo dziękuję za ten wpis. Słyszałam o kosmetykach z liposomami właśnie w walce z AZS. Czy jest jakaś granica wiekowa stosowania takich kosmetyków? Pozdrowienia 🙂

  Odpowiedz
  • Kosmetyki z liposomami mogą być stosowane niezależnie od wieku. Ważne jest jedynie jaki składnik aktywny zawarty jest w ich wnętrzu 🙂

   Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Klaudia Chojnacka

Klaudia Chojnacka

Młodszy specjalista ds. badań i rozwoju w BANDI

W firmie BANDI stawiam swoje pierwsze kroki w tworzeniu kosmetyków. Na co dzień zajmuję się wykonywaniem mas zgodnie z recepturami, badaniem stabilności produktu oraz ich archiwizacją.
Lubię wyzwania i dążenie do postawionego sobie celu. Jestem osobą energiczną dlatego też aktywność fizyczna to moje drugie imię. Przez 6 lat grałam w siatkówkę co nauczyło mnie działać zespołowo i co bardzo cenię sobie w pracy.