Kosmetyki przeciwsłoneczne – rozszyfrujmy ich oznaczenia

2022-06-23 | Aneta Dzięcielewska, Pielęgnacja i kosmetyki

Kosmetyki przeciwsłoneczne – rozszyfrujmy ich oznaczenia

2022-06-23 | Aneta Dzięcielewska, Pielęgnacja i kosmetyki

Choć skórę przed promieniowaniem słonecznym powinniśmy chronić przez cały rok, to jednak właśnie latem najchętniej sięgamy po kosmetyki przeciwsłoneczne. Warto zatem w tym okresie odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Po co stosować ochronę przed promieniowaniem? Jakie preparaty wybierać, aby mieć pewność, że stosujemy skuteczną ochronę? Właśnie o tym możecie przeczytać w artykule.

Który kosmetyk przeciwsłoneczny wybrać?

Przede wszystkim taki, który w znacznym stopniu chroni zarówno przed promieniowaniem UVB, jak i UVA. Myśląc o ochronie przeciwsłonecznej najczęściej przychodzi nam na myśl kosmetyk z oznaczeniem SPF. Tymczasem odnosi się ono wyłącznie do poziomu ochrony przed promieniowaniem typu UVB. W ciągu ostatnich lat coraz więcej mówi się jednak o szkodliwym działaniu na skórę promieniowania UVA.

Szybkie porównanie UVB z UVA

UVB – oddziałuje na naszą skórę głównie w słoneczne dni wiosny i lata. Dociera do naskórka, inicjuje opaleniznę i odpowiada za poparzenia słoneczne. Jego wpływ na skórę jest ograniczany przez chmury czy szyby.

UVA – oddziałuje na naszą skórę przez cały rok. Dociera do struktur skóry właściwej, przez co m.in. uszkadza włókna podporowe (skóra traci jędrność). Przyczynia się do powstawania głębokich zmarszczek oraz przebarwień. Jego wpływ na skórę nie jest ograniczany przez chmury.

Jak możemy zauważyć, to promieniowanie UVA jest w głównej mierze odpowiedzialne za przedwczesne oraz nasilone objawy starzenia się skóry. A ponieważ oddziałuje na nas niezmiennie przez cały rok, powinniśmy każdego dnia nakładać na skórę kosmetyki przeciwsłoneczne.

Kosmetyki przeciwsłoneczne, a ochrona przed promieniowaniem UVA

Na opakowaniu kosmetyków przeciwsłonecznych możemy spotkać symbol: PPD, UVA w kółeczku lub PA +++ (ilość plusów może być różna).

  • PPD (Persistant Pigmentation Darkening) – w Europie przyjmuje się, że jeśli stosunek ochrony przed promieniowaniem UVA do UVB wynosi 1:3, to na opakowaniu może znajdować się informacja wyrażona znakiem UVA w kółeczku. W praktyce jeśli na kosmetyku widnieje oznaczenie SPF50 oraz grafika UVA w kółeczku, to oznacza, że poziom ochrony przed promieniowaniem UVB wynosi 50, a poziom ochrony przed promieniowaniem UVA minimum 16,67 (czyli 1/3 z 50).
  • PA ++++ (ilość plusów może być różna) – jest oznaczeniem stosowanym głównie na kosmetykach pochodzących z Azji. W praktyce jest to inny sposób oznaczenia PPD i tak:

PA+ = PPD 2-4

PA++ = PPD 4-8

PA+++ = 8-16

PA ++++ = >16

Kosmetyki przeciwsłoneczne, a ochrona przed promieniowaniem UVB

Często spotykanym symbolem jest również skrót SPF (z ang. Sun Protection Factor), który odnosi się do ochrony skóry przed promieniowaniem UVB. Liczba przy „SPF” określa stosunek czasu, po którym pojawi się rumień na skórze chronionej kremem i niechronionej. Innymi słowy liczba SPF mówi nam, jak długo możemy przebywać na słońcu po nałożeniu preparatu ochronnego, aby nie narazić się na poparzenie słoneczne. Przykład: jeśli po ekspozycji na promieniowanie słoneczne obserwujesz zaczerwienienie po 10 minutach, to stosując kosmetyk z SPF30 zaczerwienienie będzie zauważalne po dłuższym czasie:

10 minut x 30 (liczba przy SPF) = 300 minut bez zaczerwienienia.

Oczywiście wyliczenia są teoretyczne i odnoszą się do założenia, że w międzyczasie nie usuniemy kosmetyku przeciwsłonecznego ze skóry mechanicznie, skóra nie będzie się pociła itp. Ważne jest także czy preparat został nałożony w odpowiedni sposób i we właściwej ilości.

Promieniowanie IR, HEV (blue light) czy jest groźne dla skóry?

IR, HEV – takie skróty coraz częściej są widoczne na opakowaniach. Odnoszą się one do redukcji szkodliwych skutków oddziaływania promieniowania podczerwonego oraz pochodzącego z urządzeń elektrycznych światła niebieskiego. Oba typy promieniowania przyczyniają się m.in. do powstawania dużej ilości wolnych rodników, skutkujących przedwczesnym starzeniem się skóry. Dlatego dobrze jeśli kosmetyki przeciwsłoneczne chronią również przed nimi.

Coś jeszcze? TAK

Warto wybierać te kosmetyki, które chronią przed różnego rodzaju promieniowaniem i zawierają dodatkowe składniki aktywne np. stymulujące syntezę wit. D3 czy przeciwwolnorodnikowe. Współczesna wiedza o skutkach eksponowania skóry na oddziaływanie promieni UV nie pozostawia złudzeń, że jedną z najlepszych profilaktyk typu anti-age, jest stosowanie przez cały rok kosmetyków przeciwsłonecznych! Obecnie mamy coraz więcej preparatów, które oprócz działania ochronnego przed promieniowaniem wykazują dodatkowo doskonale właściwości pielęgnacyjne.

KREM Z FILTREM

Chroń skórę przed przyspieszonym starzeniem!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Aneta Dzięcielewska

Aneta Dzięcielewska

Kosmetolog

W firmie Bandi pracuje już od ponad 10-ciu lat! Czuwa nad bieżącą ofertą marki, jest na bieżąco z trendami w branży, pracuje m.in. nad nowościami dla Was. Znacie już ją może z LIVE’ów ze strony facebook Bandi Cosmetics i filmów na kanale YouTube Bandi Cosmetics. Z pasją i nieustającą ekscytacją uwielbia odkrywać nowe możliwości kosmetyki. Znajdziecie jej porady pielęgnacyjne w pismach kobiecych a kosmetyczki i kosmetolodzy mogą znać ją także z wykładów, które gościnnie prowadzi na kongresach kosmetologicznych.