Kosmetyki naturalne – co to znaczy?

2020-10-01 | Klaudia Żurek, Surowce i szczypta chemii

Kosmetyki naturalne – co to znaczy?

2020-10-01 | Klaudia Żurek, Surowce i szczypta chemii

W ostatnim czasie kosmetyki naturalne cieszą się dużym powodzeniem. Konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na to czego używają do swojej codziennej pielęgnacji, a poprzez powszechnie dostępne źródła informacji ich wybory stają się bardziej świadome.

Szczyty popularności osiągnęły trendy: naturalność, ekologiczność, weganizm. Rośnie również świadomość i wiedza konsumentów na temat piękna i pielęgnacji i znaczenia tych zjawisk w codziennym życiu. Wchodząc do drogerii rzucają się nam w oczy hasła eko, organic, bio czy natura. A co tak naprawdę one znaczą? Jaka jest różnica między nimi?

Kosmetyk naturalny a organiczny

Można by było sądzić, że kosmetyki naturalne, ekologiczne i organiczne to ten same produkty. W rzeczywistości występuje między nimi znacząca różnica. Niestety nie ma żadnej wiążącej prawnie definicji naturalnych/ekologicznych produktów kosmetycznych. Produkty kosmetyczne mogą składać się w całości lub w części z naturalnych lub organicznych składników. W kosmetyku naturalnym znajdziemy naturalne surowce takie jak ekstrakty roślinne czy składniki mineralne, które zostały przetworzone jedynie w niewielkim stopniu. Najbardziej pożądane są surowce z certyfikatem ekologicznym poświadczającym ich pochodzenie. Roślinne komponenty powinny pochodzić z kontrolowanych upraw i być pozyskiwane w procesach tak zwanej zielonej chemii.

Jeżeli chodzi o kosmetyk organiczny to obejmuje go więcej restrykcji. Istnieją dodatkowe wymogi dotyczące uprawy i pozyskiwania materiałów, z których dany składnik się wywodzi. Do jego wykonania można użyć głównie surowców z certyfikatami organiczności. Ponad 90% komponentów powinno pochodzić z kontrolowanych upraw organicznych.

Greenwashing: zjawisko polegające na przekonywaniu klienta, że dany podmiot bardziej dba o środowisko, niż jest w rzeczywistości np. podkreślanie zastosowania kilku składników certyfikowanych i oznaczanie kosmetyku jako naturalny.

Naturalność a prawo

Obecnie na rynku kosmetycznym brakuje jeszcze uregulowań prawnych dotyczących kosmetyków naturalnych. Producenci tworząc te kosmetyki mogą korzystać z niezależnych, prywatnych jednostek certyfikujących, które przeprowadzają wiarygodne procesy certyfikacji produktów kosmetycznych. np. ECOCERT, COSMOS, NATRUE. Komisja Europejska w celu uporządkowania definicji i kryteriów dla kosmetyków „naturalnych” zleciła Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO) opracowanie kryteriów dla wybranych rodzajów deklaracji, w tym dla oświadczeń naturalnych (organicznych). W wyniku tego powstała dobrowolna, niezależna i międzynarodowa norma ISO 16128 otwarta dla wszystkich zainteresowanych stron na całym świecie.

Norma ISO 16128 prezentuje metodologię obliczania indeksu naturalności, naturalnego pochodzenia, organiczności i organicznego pochodzenia dla składników oraz całych receptur kosmetycznych. Norma jest specyficzna dla sektora kosmetycznego i stosuje ocenę składników opartą na nauce. Jest kompromisowym rozwiązaniem dla różnych środowisk: firm kosmetycznych, dostawców surowców, organizacji certyfikujących. Jej stosowanie jest dobrowolne ale przy jej pomocy możemy udowodnić, że dana receptura zawiera na przykład 90% składników naturalnych. Norma pozwala tworzyć receptury w sposób dowolny. To jakie składniki zastosujemy będzie miało wpływ na procent naturalności i jaki indeks np. pochodzenia naturalnego będzie posiadał produkt gotowy. Dzięki niej merytorycznie uzasadnimy deklarację marketingową związaną z naturalnością.

EcoFriendly Care - kosmetyki postałe w zgodzie z normą ISO16128 opracowaną dla oznaczania kosmetyków naturalnych

Bandi a trend kosmetyków naturalnych

Wychodząc naprzeciw konsumentom, dla których troska o naturę jest ważna stworzyliśmy linię ekoceutyków EcoFriendly Care, której formuły  w 97-99% składają się ze składników pochodzenia naturalnego (wg ISO 16128), a zastosowane opakowania są łatwe do segregacji.

EcoFriendly Care

Naturalność, bezpieczeństwo, skuteczność!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Klaudia Żurek

Klaudia Żurek

Młodszy specjalista ds. badań i rozwoju w BANDI

W firmie BANDI stawiam swoje pierwsze kroki w tworzeniu kosmetyków. Na co dzień zajmuję się wykonywaniem mas zgodnie z recepturami, badaniem stabilności produktu oraz ich archiwizacją.
Lubię wyzwania i dążenie do postawionego sobie celu. Jestem osobą energiczną dlatego też aktywność fizyczna to moje drugie imię. Przez 6 lat grałam w siatkówkę co nauczyło mnie działać zespołowo i co bardzo cenię sobie w pracy.