Co wpływa na starzenie się skóry twarzy?

2023-03-23 | Marta Kucińska, Pielęgnacja i kosmetyki

Co wpływa na starzenie się skóry twarzy?

2023-03-23 | Marta Kucińska, Pielęgnacja i kosmetyki

Starzenie się skóry zazwyczaj kojarzymy z głębokimi bruzdami, z kurzymi łapkami wokół oczu i z opadającymi policzkami. Ale na pakiet „starszego wyglądu” składa się znacznie więcej niż zmarszczki i temat jest bardziej złożony. Bo to również utrata kolorytu skóry, ziemista cera, brak elastyczności i brak jędrności, to również kwestia napięć, powięzi, mięśni, limfy i ukrwienia. A samo powstawanie zmarszczek ma również wiele przyczyn.

Dlatego chcąc dłużej zachować młody wygląd, trzeba holistycznie podejść do tematu. U wielu osób brak efektów wynika ze skupienia się na jednym tylko elemencie (np. tylko kremy przeciwzmarszczkowe) i omijania pozostałych przyczyn starzenia się.

Starzenie się skóry – jak przeciwdziałać?

Pierwszym filarem skutecznego przeciwdziałania starzeniu się skóry jest poznanie i zrozumienie przyczyn zachodzących zmian w twarzy. Drugim filarem jest stosowanie kompleksowej praktyki przeciwstarzeniowej, czyli między innymi odpowiednia pielęgnacja cery, masaże, ćwiczenia twarzy i całego ciała, mądre odżywianie i wybór odpowiedniego trybu życia.

I filar – poznanie przyczyn

Skóra to czubek góry lodowej

To co widać i co jest oczywiste to, że z czasem skóra traci swoją jędrność, sprężystość, grubość oraz napięcie. Jest wiotka, cieńsza i pokryta zmarszczkami oraz bruzdami. To jednak tylko czubek góry lodowej. Potężne zmiany, wpływające na starzenie się skóry pojawiają się również w innych tkankach twarzy i w czaszce i to one są często istotą problemu. Następują zmiany kostne, dochodzi do utraty jędrności i objętości mięśni, pojawiają się przykurcze mięśni, opróżnienia i migracja poduszeczek tłuszczowych.

Co dokładnie dzieje się pod powierzchnią?

Tym, co ma największy wpływ na wygląd i kondycję twarzy są mięśnie mimiczne. Mięśnie mimiczne połączone są jednym przyczepem z czaszką, a drugim bezpośrednio ze skórą. Dodatkowo mięśnie często scalone są jeden z drugim. Taka budowa układu mięśniowego twarzy sprawia, że mięśnie (wraz z czaszką) tworzą rusztowanie dla skóry.

Jeśli mięśnie wraz z wiekiem tracą swoją objętość i sprężystość, a także często ulegają permanentnym przykurczom, to w oczywisty sposób wpływają na skórę, powodując na niej zmarszczki, fałdy i bruzdy. Przykładowo „lwia zmarszczka” to efekt stałego przykurczu mięśni marszczących brwi.

Poza tym nadmierne przykurcze mięśni powodują blokady w przepływie energii i płynów ustrojowych. Efekt? W konkretnych obszarach twarzy powstaje niedokrwienie, zastój limfy, a nawet ból. A to prowadzi do przyspieszonego starzenia i zaburzeń funkcjonowania kolejnych obszarów, bo wszystko jest połączone i działa na zasadzie efektu domino. Na przykład powstanie głębokiej lwiej zmarszczki zazwyczaj pociąga za sobą opadanie górnych powiek.

Największe zmiany zachodzące wraz z wiekiem to:

 • skóra staje się cieńsza oraz mniej jędrna,
 • uwidaczniają się coraz większe worki pod oczami, same oczy zaś zapadają się do wnętrza oczodołów,
 • uwypuklają się zmarszczki wynikające nie tylko z utraty jędrności skóry, lecz także z ubytku kości oraz przykurczy mięśni (nadmiar skóry zaczyna „falować”),
 • policzki tracą swoją pierwotną wolumetrię na skutek zmian w poduszeczkach tłuszczowych,
 • w obrębie policzków powstają zmarszczki, fałdy, bruzdy.

Na starzenie się skóry twarzy mają dodatkowo wpływ:

 • geny,
 • styl życia,
 • tryb życia,
 • odżywianie (ważne co, w jakich ilościach, o jakich porach jesz, jak bilansujesz zarówno makro jak i mikroelementy),
 • trawienie (np. spowolniony metabolizm, problemy z wypróżnianiem),
 • codzienne nawyki (np. nadmierne marszczenie czoła czy spanie na boku),
 • środowisko (np. przesuszone powietrze w pomieszczeniach klimatyzowanych, czy przebywanie bardzo dużo na słońcu).

II filar – kompleksowe odmładzanie

Na szczęście, na wiele zmian zachodzących w procesie starzenia się skóry mamy wpływ. Potrzebujemy tylko kompleksowego podejścia i konsekwentnej praktyki przeciwstarzeniowej. Na geny nie mamy wpływu, ale już na tryb, styl życia, środowisko, codzienne nawyki, odżywanie i trawienie – mamy. Zobacz co ci służy, a co nie i które elementy możesz zmienić.

Trzy praktyki dla twarzy i szyi:

 • odpowiednia pielęgnacja cery,
 • masowanie codziennie twarzy i szyi,
 • ćwiczenie mięśni twarzy i szyi.

Nowy nawyk bez straty czasu

Ćwiczenia twarzy oraz masaże nie muszą być czasochłonne. Spraw, by stały się twoim nowym przyjemnym nawykiem bez obciążania twojego grafiku. Wiele z nich można zrobić przy okazji innych czynności. Ćwiczenia mięśni twarzy można praktykować jadąc autem, odpisując na maile, oglądając Netflixa lub gotując. Szybki masaż twarzy można wykonać także podczas aplikacji kosmetyków.

Największe zalety masażu twarzy:

 • zwiększa wchłanianie kosmetyku, a tym samym zwiększa jego działanie,
 • wzmacnia krążenie krwi, odżywiając i dotleniając tkanki,
 • poprawia koloryt skóry,
 • relaksuje napięte mięśnie,
 • pomaga w odstresowaniu się.

Jednym z prostszych i skutecznych automasaży jest szybki masaż na przykład podczas nakładania kosmetyków, a w zasadzie tuż po nich, zanim się wchłoną. To dobry moment na wykorzystanie czasu (3 – 5 minut) podczas codziennej pielęgnacji cery.

Masaż warto rozpocząć od delikatnej stymulacji krążenia limfy, przynajmniej głównych naczyń w okolicach obojczyków.

masaż na starzenie się skóry
 1. Nałóż na twarz i szyję swoje ulubione kosmetyki pielęgnacyjne.
 2. Wykonaj 10 okrężnych, delikatnych ruchów nad obojczykami od ich wewnętrznej strony, zataczając kółeczka na zewnątrz.
 3. Wykonaj 10 okrężnych, delikatnych ruchów pod uchem w miejscu, gdzie przecina się linia żuchwy z linią ucha.
 4. Rozpocznij masaż twarzy, zaczynając od czoła, zgodnie ze strzałkami na rysunku.

DR SKIN CLINIC

Profesjonalny wybór dla pięknej
i zdrowej skóry

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Marta Kucińska

Marta Kucińska

Vlogerka