Jak rozpoznać rodzaj cery i dobrać pielęgnację?

2021-03-02 | Angelika Sapińska, Pielęgnacja i kosmetyki

Jak rozpoznać rodzaj cery i dobrać pielęgnację?

2021-03-02 | Angelika Sapińska, Pielęgnacja i kosmetyki

Odpowiednia pielęgnacja skóry jest ważna dla każdego z nas. Niestety często mamy problem z prawidłowym doborem kosmetyków, wynikającym z tego, że nie wiemy jaki rodzaj cery posiadamy. Dlatego określenie rodzaju cery jest bardzo ważne. Ponieważ jest to pierwszy krok, który decyduje o tym, czy dany kosmetyk się u nas sprawdzi.

Jakie są rodzaje cery?

Każdy z nas chociaż raz w życiu zadał sobie pytanie: „Jaki rodzaj cery posiadam?”. Wbrew pozorom odpowiedź nie przychodzi nam tak łatwo, jeśli nie wiemy od czego zacząć. W celu rozpoznania rodzaju cery należy poznać typy skóry oraz ich cechy charakterystyczne.

Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje cer:

 • Skóra sucha – produkuje za małą ilość sebum przez co występuje uczucie jej „napięcia”, szorstkości, często towarzyszy jej łuszczenie, swędzenie i pieczenie. Cechą charakterystyczną jest też przesuszenie i matowy wygląd cery, szybciej widoczne są też oznaki starzenia się skóry.
 • Skóra normalna – wyglądem przypomina skórę dziecka, jest gładka, jednolita, promienna, odpowiednio nawilżona, nie produkuje nadmiernie sebum. Taki rodzaj skóry posiadają najczęściej osoby młode.
 • Skóra tłusta – cechą charakterystyczną jest nadmierna produkcja sebum na całej twarzy oraz rozszerzone „pory”. Często posiadacze tego typu skóry borykają się z niedoskonałościami i zaskórnikami. Ten rodzaj cery ma też swoje zalety: skóra jest grubsza i jednocześnie mniej podatna na uszkodzenia oraz wolniej widać na niej upływ czasu.
 • Skóra mieszana – jest to połączenie dwóch rodzajów cery: suchej i tłustej. Przetłuszcza się najczęściej w strefie T (czoło, nos, broda) a na policzkach często jest przesuszona. Jest to najczęściej występujący rodzaj skóry.
Kosmetyki dla cery mieszanej i tłustej

Odpowiednia pielęgnacja a rodzaj cery

Skoro już znamy rodzaje cer oraz ich cechy charakterystyczne, to dobranie pasujących do nas kosmetyków nie będzie aż tak trudne.

 • Dla cery suchej warto wybierać delikatne produkty myjące, które nie będą jej dodatkowo wysuszały. Kremy natomiast powinny zawierać składniki nawilżające, tłuszczowe, które pomogą odbudować płaszcz hydrolipidowy i zapobiegną utracie wody z naskórka. Do tego typu skóry warto wybierać peelingi enzymatyczne oraz chemiczne o działaniu delikatnie złuszczającym oraz nawilżającym.
 • Posiadacze skóry normalnej mają tak naprawdę szeroki wachlarz produktów do wyboru. To na czym należy się na pewno skupić to nawilżanie – każda skóra tego potrzebuje. Tego typu preparaty zapewnią skórze ochronę i zapobiegną ewentualnemu przesuszeniu.
 • Przy cerze mieszanej należy wybierać zarówno preparaty nawilżające jak i normalizujace. Ważne jest by wybierać preparaty, które zmniejszą przetłuszczanie się skóry (w strefie T) a jednocześnie nie zwiększą przesuszenia w pozostałych rejonach twarzy. Jeśli chodzi o peelingi to możemy stosować różnego rodzaju, mogą być enzymatyczne, mechaniczne bądź chemiczne.
 • Mając cerę tłustą pamiętajmy, aby unikać agresywnych preparatów, które mogłyby spowodować zwiększoną produkcję sebum. Należy stosować produkty nawilżające, niekomedogenne, które nie będą blokowały ujść gruczołów łojowych oraz preparaty seboregulujące. Warto wybierać peelingi enzymatyczne oraz chemiczne oparte m.in. na kwasie pirogronowym i salicylowym, dzięki czemu zmniejszymy ilość powstawania niedoskonałości.

E-kosmetolog

Wybierz swoją pielęgnację

2 komentarze

 1. Cieszę się, że coraz częściej zwraca się uwagę na rodzaj cery, a nie jej wiek. Dlatego tak bardzo ujęły mnie koreańskie kosmetyki, bo nie ma na nich oznaczenia wiekowego tylko konkretne problemy, na które działają 🙂

  Odpowiedz
  • Niezależnie od wieku, skóra może borykać się z różnymi problemami. Dlatego wybór pielęgnacji w zależności od jej rodzaju i aktualnego stanu jest zawsze najbardziej trafiony 🙂

   Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Angelika Sapińska

Angelika Sapińska

Kosmetolog, szkoleniowiec

Ukończyłam kierunek Kosmetologia w Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Obecnie jestem jeszcze na studiach magisterskich na kierunku Marketing i Zarządzanie.

Odkąd pamiętam chciałam być kosmetologiem, żeby pomagać ludziom zyskiwać większą pewność siebie poprzez piękny wygląd skóry.

Prywatnie uwielbiam podróżować, odkrywać nowe miejsca i poznawać ludzi.