Jak łączyć kwasy z retinolem w pielęgnacji?

2023-11-09 | Aneta Dzięcielewska, Pielęgnacja i kosmetyki

Jak łączyć kwasy z retinolem w pielęgnacji?

2023-11-09 | Aneta Dzięcielewska, Pielęgnacja i kosmetyki

Kwasy jak i retinoidy (w tym retinol)* uznawane są za jedne z najskuteczniejszych składników pielęgnacyjnych we współczesnej kosmetologii. Nie dziwi więc fakt, że jedno z częstszych pytań do kosmetologów brzmiało do niedawna: „Czy kwasy i retinoidy można łączyć w jednej pielęgnacji”? W tym artykule odpowiadamy na to pytanie.

To musisz wiedzieć

Kwasy i retinoidy to dwie różne kategorie składników kosmetycznych, które poza doskonałymi właściwościami pielęgnacyjnymi łączy również możliwy potencjał złuszczający. Niekiedy substancje te mogą powodować także przejściowe objawy podrażnienia cery. Aby zredukować wspomniane niekorzystne efekty należy kosmetyki z kwasami lub retinoidami wprowadzać do pielęgnacji stopniowo. Co to oznacza?

Zanim nowy kosmetyk z kwasami lub retinoidami stanie się częścią systematycznej, częstej pielęgnacji, najpierw uważnie przyjrzyj się jak reaguje Twoja cera po pierwszym użyciu produktu. Następnie oceń jej stan po kilku dniach od jego zastosowania. To dlatego, że działanie złuszczające kwasów i retinoidów może być zauważalne dopiero po kilku dniach od pierwszego użycia. Wyobraź sobie sytuację, że nie widząc złuszczania naskórka pierwszego, ani drugiego, ani nawet trzeciego dnia, co wieczór nakładasz kosmetyk z retinoidami. Przez pierwsze dni możesz mieć przekonanie, że kosmetyk „wcale nie złuszcza”. Jednak w rzeczywistości ten efekt będzie widoczny dopiero czwartego, piątego dnia od pierwszego użycia. Przez to złuszczanie może być znacznie nasilone i może wystąpić dyskomfort z powodu podrażnienia cery.

Kwasy i retinoidy– łączyć czy nie łączyć?

W dobrze zaplanowanej pielęgnacji można równolegle stosować kosmetyki zawierające kwasy i retinoidy. Pamiętaj tylko, że aby cieszyć się samymi pozytywnymi efektami, należy stosować się do kilku zasad:

  • jeśli nigdy wcześniej Twoja cera nie była pielęgnowana kosmetykami z kwasami lub retinoidami to najpierw „zapoznaj ją” z jednym z tych produktów. Stopniowo wprowadzając go do pielęgnacji. Dopiero po ok. miesiącu, gdy cera nie jest podrażniona, rozszerz pielęgnację o drugą kategorię kosmetyków,
  • stosując kosmetyki z kwasami i z retinoidami koniecznie pamiętaj o nawilżaniu i wsparciu regeneracji bariery naskórkowej. Najlepiej sprawdzą się tu kosmetyki, które mają działanie nawilżające i jednocześnie kojące,
  • jeśli zauważysz, że w trakcie stosowania kosmetyków z kwasami lub retinoidami cera jest napięta, delikatnie łuszcząca się, to zrób przerwę od aktywnej pielęgnacji. Stosuj wówczas przez kilka dni wyłącznie produkty nawilżająco-kojące. W ten sposób zredukujesz widoczne złuszczanie się skóry, niekomfortowe napięcie naskórka i zapobiegniesz podrażnieniu. Warto wspomnieć, że dobrze nawilżona skóra lepiej reaguje na kosmetyki o działaniu złuszczającym,
  • właściwości kosmetyków z kwasami i z retinoidami mogą być diametralnie różne w zależności od konkretnego preparatu. Nawet jeśli Twoja cera jest przyzwyczajona do konkretnego kosmetyku z retinoidami, a Ty chcesz stosować produkt z innej marki, to warto nowość wprowadzać stopniowo,
  • w ciągu dnia, prze cały rok niezależnie od pogody, stosuj ochronę przed promieniowaniem UV.

SKIN CYCLING – internetowy trend, czy praktyczna pomoc w uporządkowaniu pielęgnacji?

Chcesz przenieść swoją pielęgnację na nowy poziom? Szukasz kosmetyku z kwasami, ale kuszą Cię też produkty z retinoidami? Czytasz o nich, ale wciąż masz wątpliwości jak w praktyce wdrożyć je w swoją pielęgnację? Z pomocą przychodzi najgorętszy trend tego sezonu – skincycling, który jest pomocną wskazówką, jak prawidłowo, równolegle stosować kwasy i retinoidy. Według zasad skincycling pielęgnacja wieczorna powinna stanowić czterodniowy, odnawialny cykl. Kiedy Twoja cera jest już przyzwyczajona do np. kwasów i chcesz dodatkowo stosować także kosmetyk z retinoidami, zastosuj się do tych kilku zasad:

Zwróć uwagę, że cykl równoległego stosowania kosmetyków z kwasami i produktów z retinoidami pomaga uporządkować pielęgnację wieczorną. W dbaniu o cerę ważne jest także to co używasz w ciągu dnia. A tu warto, aby pojawił się kosmetyk silnie nawilżająco-kojący. Jeśli preferujesz „lekkie” kosmetyki to wybierz np. Kojącą emulsję z lukrecją. I koniecznie pamiętaj o codziennym stosowaniu ochrony przed promieniowaniem UV.

*Retinol jest jednym z głównych przedstawicieli związków zwanych retinoidami. Jego silne właściwości odmładzające, zarówno w zakresie działania przeciwzmarszczkowego, poprawy jędrności skóry, jak i wyrównywania kolorytu sprawiają, że jest określany jako „złoty standard” w kosmetykach typu anti-age.

SKIN CYCLING

Przenieś swoją pielęgnację na wyższy poziom

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Aneta Dzięcielewska

Aneta Dzięcielewska

Kosmetolog

W firmie Bandi pracuje już od ponad 10-ciu lat! Czuwa nad bieżącą ofertą marki, jest na bieżąco z trendami w branży, pracuje m.in. nad nowościami dla Was. Znacie już ją może z LIVE’ów ze strony facebook Bandi Cosmetics i filmów na kanale YouTube Bandi Cosmetics. Z pasją i nieustającą ekscytacją uwielbia odkrywać nowe możliwości kosmetyki. Znajdziecie jej porady pielęgnacyjne w pismach kobiecych a kosmetyczki i kosmetolodzy mogą znać ją także z wykładów, które gościnnie prowadzi na kongresach kosmetologicznych.