Jak dobrze dobrana pielęgnacja wpływa na skórę?

2022-09-13 | Magda Suchan, Pielęgnacja i kosmetyki

Jak dobrze dobrana pielęgnacja wpływa na skórę?

2022-09-13 | Magda Suchan, Pielęgnacja i kosmetyki

Codziennie w swojej pracy w gabinecie spotykam się z różnymi pacjentami, dla których wygląd skóry jest ważny. Zarówno w relacjach społecznych, biznesowych czy w kontaktach bliskiej znajomości, jak i dla samych siebie.

Największy narząd

Skóra to zespół tkanek, który tworzy największy organ ludzkiego organizmu. Zbudowana jest z naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. W przeciwieństwie do innych narządów jest bezpośrednio narażona na działanie czynników zewnętrznych, będąc w bezpośrednim kontakcie z naturą. Dlatego odgrywa ważną rolę jako zewnętrzna bariera ochronna przed czynnikami egzogennymi środowiska, takimi jak: czynniki fizyczne, biologiczne i chemiczne. Jest największym i najcięższym narządem ludzkiego ciała. Jej waga u dorosłego obejmuje 15% całkowitej masy, czyli około 18-20 kg. Dzięki złożonej strukturze pełni wiele zadań oraz utrzymuje homeostazę. W życiu płodowym skóra jest jałowa, podczas porodu poprzez kanał rodny nabywa prawidłową florę.

Funkcje skóry

Funkcje ochronne skóry możemy podzielić na te, które wynikają z jej budowy (bierne) oraz reakcji na bodziec zewnętrzny (czynne). Jako największy organ odgrywa ona najważniejszą rolę ochrony od środowiska zewnętrznego z zachowaniem homeostazy środowiska wewnętrznego. Na szczególną uwagę w ochronie przed czynnikami fizycznymi zasługuje warstwa rogowa naskórka.

Do aktywnych zadań ochronnych skóry zaliczamy:

 • ochronę przed TEWL (ang. transepidermal water loss), dzięki barierze hydrolipidowej naskórka,
 • regulację homeostazy wodno-elektrolitowej,
 • ochronę przed drobnoustrojami chorobotwórczymi, na skutek kwaśnego pH, utrzymującego się na powierzchni naskórka oraz bytującej flory bakteryjnej (szczepy bakterii saprofitycznych),
 • ochronę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV (funkcje melaniny, kwasu urokanowego zawartego w pocie),
 • zabezpieczenie przed urazami mechanicznymi, rola tkanki tłuszczowej,
 • odporność na rozciągnięcia skóry dzięki budowie tkanki łącznej (włókna kolagenowe i sprężyste),
 • funkcja wydalnicza: z potem wydalane są produkty uboczne przemiany materii,
 • procesy reakcji immunologicznych, dzięki komórkom dendrytycznym Langerhansa umieszczonym w warstwie kolczystej i podstawnej (komórki nabłonka syntezują – defensyny, co doprowadza to do apoptozy komórki drobnoustroju),
 • wydzielanie dokrewne – komórki tuczne,
 • rozpoznawanie czynników alergennych,
 • funkcja zapasowa, energetyczna dzięki magazynowaniu adipocytów w tkance podskórnej,
 • utrzymanie prawidłowej homeostazy cieplnej organizmu (termoregulacja),
 • narząd czucia (ciałka: Paciniego, Ruffiniego, Meissnera, zakończenia Merkla i kolby Krausego).
skóra

Zarówno Ty jak i Twoja skóra jesteście wyjątkowi! W pracy kosmetologa jest ona rodzajem „mapy”, która może obrazować różne problemy organizmu. W wyniku zaburzeń dotyczących funkcjonowania narządów oraz problemów gospodarki hormonalnej, na skórze mogą pojawiać się różnego rodzaju zmiany.

Procesów starzenia się skóry nie unikniemy – ale możemy je opóźnić poprzez prawidłową pielęgnację! Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne mają wpływ na poprawę kondycji skóry, jej piękny i zdrowy wygląd.

DR SKIN CLINIC

Profesjonalna pielęgnacja w 4 prostych krokach

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Magda Suchan

Magda Suchan

kosmetolog ze specjalnością masażu i fizjoterapii w Klinice Chirurgii Plastycznej dr Szczyta, blogerka

Specjalizuję się w zabiegach z zastosowaniem peelingów chemicznych, enzymów i lasetoterapii. Wyznaję filozofię holistycznego i profesjonalnego podejścia do pacjenta, co pozwala mi na skuteczne dobranie indywidualnie skomponowanych kuracji zabiegowych. Zajmuję się rozwojem autorskiego projektu "Projekt Mama", który będzie kompendium wiedzy dla kobiet w ciąży i w okresie laktacji. Prywatnie spędzam wolny czas z rodziną spełniając się w roli mamy, a także rozwijam swoją pasję, którą jest fotografia.