Filtry UV w preparatach kosmetycznych

2020-08-06 | Martyna Sudowska, Surowce i szczypta chemii

Filtry UV w preparatach kosmetycznych

2020-08-06 | Martyna Sudowska, Surowce i szczypta chemii

Słońce – piękno, niezbędne do życia na Ziemi. Jest również upragnione przez nas, a w sezonie wakacyjnym – szczególnie.  Niestety, niesie ono na sobą różne zagrożenia. Niektóre z nich możemy dosłownie, odczuć na własnej skórze. Efektami nadmiernej ekspozycji naszej skóry na słońce mogą być fotostarzenie się skóry, ale również poważne choroby. W naszej skórze jest wytwarzany barwnik – melanina – która, chroni nas przed promieniowaniem, ale ochrona ta jest tylko częściowa. Dlatego też, aby zabezpieczyć naszą skórę, konieczne jest stosowanie kosmetyków wzbogaconych filtrami UV.

Podział filtrów UV

Filtry UV dzielimy ze względu na mechanizm działania:

  • filtry fizyczne – inaczej mineralne. Odbijają i rozpraszają promienie UVA i UVB. Są dobrze tolerowane przez skórę, nie podrażniają jej. Są tez fotostabilne,
  • filtry chemiczne – ich zadanie to pochłanianie promieniowania UV. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym, neutralizują wolne rodniki tlenowe.

W kosmetykach, dla lepszej skuteczności stosuje się mieszaniny filtrów UV. Pozwala to na uzyskanie wysokiego stopnia ochrony i fotostabilności, zachowując przy tym lekkość konsystencji.

filtry uv odbijają szkodliwe promieniowanie słoneczne lub zamieniają je na energię cieplną

Naturalne filtry UV

Istnieją też naturalne składniki, które mają właściwości promieniochronne. Wzbogacają one formulacje z filtrami chemicznymi i fizycznymi, ale mają też inne właściwości, np. antyoksydacyjne czy nawilżające. Należą do nich głównie oleje i masła roślinne:

  • masło shea,
  • olej z pestek malin,
  • masło kakaowe,
  • olej babasu,
  • olej konopny.

Szkodliwe VIS i IR

W naszych produktach używamy różnych filtrów UV. Działają one zarówno w zakresie UVB jak i UVA. Innymi filtrami, które mamy w swojej ofercie są filtr światła widzialnego VIS (niebieskiego) oraz filtr podczerwieni (IR). Pierwszy z nich pochłania szczególnie niebezpieczny rodzaj promieniowania widzialnego. Jest to światło niebieskie, emitowane przez monitory komputerów, ekrany telewizorów czy telefony komórkowe. Składnik ten wytwarza na naszej skórze „ochronne okulary”, dzięki którym, chroni przed negatywnym skutkiem tego promieniowania. Filtr podczerwieni przeciwdziała natomiast przedwczesnemu starzeniu się skóry i zapobiega uszkodzeniom naczyń krwionośnych.

Filtry UV znajdziecie w: Zaawansowanym kremie nawilżającym SPF50, Mineralnym kremie ochronnym SPF30 tonującym, Ochronnym kremie nawilżającym SPF20, Przeciwzmarszczkowym kremie BB SPF15.

Filtry UV

Wybierz idealny dla siebie
krem z filtrem

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Martyna Sadowska

Martyna Sadowska

Technolog w BANDI Cosmetics

Surowce kosmetyczne i tworzenie receptur to moja pasja! W BANDI specjalizuję się w tworzeniu zaawansowanych produktów pielęgnacyjnych. Uwielbiam pracę w laboratorium i wyzwania, jakie się z nią wiążą. Prywatnie jestem młodą mamą, która zgłębia tajniki macierzyństwa. To również jest dla mnie wyzwanie!