Ektoina i jej wyjątkowe właściwości

2020-04-16 | Ewelina Goluch, Surowce i szczypta chemii

Ektoina i jej wyjątkowe właściwości

2020-04-16 | Ewelina Goluch, Surowce i szczypta chemii

Słone jeziora, pustynie, gejzery, lodowce to niewątpliwie najbardziej wrogie środowiska na ziemi dla organizmów żywych. Zdumiewające jest to, że mimo tych ekstremalnych warunków życie jest tam możliwe od milionów lat. Wysoce przystosowane bakterie, tak zwane mikroorganizmy ekstremofilne, przeciwstawiają się suchości i skrajnym zmianom temperatury i egzystują w tych niekorzystnych warunkach. Za tę właściwość odpowiada substancja o nazwie ektoina.

Ektoina chroni te małe żywe istoty przed szkodliwym wpływem środowiska. Jej skuteczność została szczegółowo zbadana przez wielu niezależnych naukowców na całym świecie. Dziś fascynujące naturalne właściwości ochronne ektoiny są wykorzystywane w ochronie zdrowia oraz pielęgnacji skóry.

Ektoina – co to za związek?

Ektoinę wyizolowano po raz pierwszy w 1985 roku. Należy ona do aminokwasów, które produkowane są przez mikroorganizmy (ekstremofile) w warunkach stresowych, takich jak: zasolenie, wysoka czy niska temperatura, niewielka zawartość wody w środowisku, czy promieniowanie UV. W tym przypadku gromadzi się ona we wnętrzu komórek, nawet w wysokich stężeniach, a jednocześnie nie zakłóca ich pracy. Co więcej, działa na nie ochronnie. W środowisku o bardzo dużej zawartości soli (np. Morze Martwe), ektoina charakteryzuje się dobrymi właściwościami wiążącymi cząsteczki wody i chroni komórki przed potencjalnym wpływem stresu osmotycznego oraz promieniowaniem UV. To właśnie umiejętność wiązania wody zapewnia ochronę strukturom komórkowym bakterii, co skutecznie zapobiega wystąpieniu procesu dehydratacji. Ektoina wykazuje się stabilnością w szerokim zakresie pH (1–9) oraz trwałością w wysokich temperaturach (np. 6h w temp. 190 ºC). 

Skóra jako bariera

Nasza skóra stanowi barierę pomiędzy organizmem a środowiskiem. Dlatego nieustannie jest narażona na wpływ czynników zewnętrznych. Dotyczy to głównie warstwy rogowej naskórka, która odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu prawidłowego nawilżenia. Wiele czynników środowiskowych może działać destrukcyjnie na tą barierę i nasilać utratę wody ze skóry np. ekstremalne temperatury, suche powietrze, wiatr, promieniowanie słoneczne, czy z nadmierne korzystanie z detergentów podczas codziennej higieny.

Ektoina chroni skórę przed transepidermalną ucieczką wody

Ektoina jako składnik kosmetyków

Ektoina jest naturalnym składnikiem aktywnym, który posiada szeroki wachlarz zastosowań w kosmetykach. W literaturze można odnaleźć wiele przykładów potwierdzających jej przeciwstarzeniowe i nawilżające właściwości. Dodatkowo ektoina chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi, stresem osmotycznym, temperaturowym, wysuszeniem, promieniwaniem UV oraz łagodzi stany zapalne. Jako składnik kosmetyków wykazuje następujace działanie:

 • zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry,
 • głęboko i długotrwale nawilża skórę,
 • chroni komórki skóry przed wewnętrznymi i zewnętrznymi czynnikami szkodliwymi,
 • stabilizuje i poprawia barierę ochronną skóry,
 • koi i uspokaja podrażnioną skórę,
 • chroni skórę przed uszkodzeniem DNA,
 • stabilizuje błony komórkowe,
 • wspiera układ odpornościowy skóry,
 • łagodzi stany zapalne,
 • Bberze udział w procesie regeneracji skóry oraz błon śluzowych,
 • wspomaga wygładzenie suchej skóry oraz łagodzi świąd,
 • poprawia elastyczność skóry.

Ektoina jest głównym skąłdnikiem linii Medical Expert anti dry

Ektoina dzięki swoim niezwykłym właściwościom wykorzystywana jest także w medycynie i farmacji np. w  produktach przeciwalergicznych do nosa czy oczu. W kosmetologii to jedna z najcenniejszych substancji nawilżających. W połączeniu z estrami cholesterolu, niskocząsteczkowym kwasem hialuronowym, czy olejem kokosowym wyraźnie poprawia funkcje barierowe naturalnego płaszcza hydrolipidowego naskórka stając się nieocenionym kompleksem składników aktywnych w naszej linii Medical Expert anti dry.

                                                                                  

 anti dry

Głębokie nawilżenie dla
Twojej skóry

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ewelina Goluch-Szczuchniak

Ewelina Goluch-Szczuchniak

Technolog w BANDI Cosmetics

Jestem absolwentką studiów chemicznych na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie ze specjalizacją Chemia Środków Bioaktywnych i Kosmetyków.

W kosmetykach jestem zakochana od dziecka. Każdy kosmetyk, w tworzeniu którego biorę udział, przynosi mi ogromną satysfakcję i jest także ogromną inspiracją, która napędza do dalszej pracy w poszukiwaniu nowych doskonalszych formuł kosmetyków i unikalnych surowców kosmetycznych.