Ekstrakty owocowe w kosmetykach – jakie mają działanie?

2023-08-01 | Klaudia Chojnacka, Surowce i szczypta chemii

Ekstrakty owocowe w kosmetykach – jakie mają działanie?

2023-08-01 | Klaudia Chojnacka, Surowce i szczypta chemii

Ekstrakt, inaczej nazywany wyciągiem, pochodzi od łacińskiego słowa  “extractum” oznaczającego „to co zostało wyciągnięte”. Ekstrakty można pozyskiwać w procesie ekstrakcji z różnych części roślin czy owoców np.: liści, korzeni, łodygi, płatków, soku czy pestek. Zastosowanie ekstraktów jest bardzo szerokie zarówno w farmacji, jak i kosmetologii, a to wszystko dzięki szerokiemu spektrum działania. Czasami jedna roślina posiada kilka zastosowań, ponieważ ekstrakt z każdej jej części ma inne właściwości. Ekstrakty roślinne i owocowe bogate są w garbniki, flawonoidy, polifenole, fitosterole, karotenoidy czy witaminy.

Ekstrakty owocowe w kosmetykach

Ze względu na swoje właściwości ekstrakty owocowe są cennymi składnikami kosmetyków.

Ekstrakt ze smoczego owocu

Pitaya inaczej nazywana jest smoczym owocem i pochodzi z Ameryki Południowej. Uprawia się ją również w innych krajach tropikalnych, takich jak Meksyk, Nikaragua czy Wietnam. Nazwa smoczy owoc wzięła się od podobieństwa tego owocu do skóry mitologicznych smoków. Nie tylko owoc zachwyca kolorem i wyglądem, ale również kwiaty, które są piękne chociaż krótkotrwałe. Otwierają się tylko raz w nocy. W Meksyku kwiat ten był tradycyjnie używany w miłosnej magii i miał na celu przyciągnięcie osoby atrakcyjnej. Sam owoc używany jest głównie jako pokarm.

Owoc ten ma również dobroczynne działanie na skórę. Zawiera bowiem witaminę C i związki z grupy polifenoli, które wykazują właściwości przeciwutleniające. Skutecznie redukuje i hamuje wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie skóry. Dlatego też idealnie sprawdza się w kosmetykach ukierunkowanych na ochronę przeciwko procesom utleniania, przeciwzmarszczkowych  oraz chroniących integralność skóry.

Ekstrakt z papai

Papaja to rdzenny owoc Ameryki Środkowej. Obecnie uprawia się ją także w Europie na skalę przemysłową. Występuje w postaci drzewa, a raczej gigantycznej rośliny zielnej, której żywotność to 5- 15 lat. Czas owocowania wynosi jednak tylko 5 lat. Czasami zdarza się, że waga owocu waha się w granicach od 0,5- 8 kg.

Papaja zawiera wiele cennych witamin i minerałów. Sok, miąższ i nasiona stosuje się powszechnie w leczeniu różnych stanów chorobowych. Jej zastosowanie jest równie cenne w kosmetykach. Posiada dużo witaminy C, dzięki której skóra nabiera blasku i jest bardziej odżywiona. Działa również nawilżająco, ponieważ posiada w swoim składzie cukry, takie jak glukoza i fruktoza – higroskopijne węglowodany, które w określonych warunkach absorbują i wiążą wodę w naskórku. Dodatkowo stymuluje regenerację komórek, wzmacniając i uelastyczniając barierę skórną.

Ekstrakt z winogron

Winorośl dająca owoce jakimi są winogrona pochodzi z obszaru Morza Śródziemnego i Azji Mniejszej. Ich historia sięga bardzo dalekich czasów starożytnej cywilizacji. Powszechnie produkowano z nich wino oraz rodzynki, ale Grecy i Rzymianie uważali, że winogrona mają również właściwości lecznicze. Starożytni lekarze sądzili, że czerwone wino ma działanie ściągające i tonizujące, a białe wino moczopędne.

W kosmetykach chętnie stosowany jest ekstrakt owocowy z winogron, który ma właściwości nawilżające. Jest to możliwe dzięki zawartym w składzie owoców składnikom higroskopijnym – zatrzymującym wodę w naskórku, ograniczającym tym samym przeznaskórkową jej utratę. Procyjanidany obecne w winogronach są także silnymi zmiataczami wolnych rodników oraz hamują liczne enzymy np. elastazy, kolagenazy, hialuronidazy, które odpowiadają za degradację składników strukturalnych skóry. Związki zawarte w winogronach wprowadzone do kosmetyków mogą wspomagać skórę dojrzałą, uszkodzoną przez szkodliwe czynniki, takie jak promieniowanie UV, wolne rodniki czy niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Ekstrakt z borówki

Borówka amerykańska jest powszechnie znana i lubiana za swój słodko-kwaśny smak, kojarzący się z ciepłem i latem. Badania wskazują, że nie tylko smak jest doskonały, ale również skład. Borówki zawierają dużo cennych substancji, takich jak: flawonoidy, taniny katechinowe, antocyjany, kwasy organiczne czy minerały. Pod kątem medycznym borówki stosowano już w średniowieczu do leczenia np. szkorbutu czy gruźlicy. Współcześnie zaleca się je na żylaki, kruche naczynia krwionośne czy niewydolność żylną. 

W kosmetykach ekstrakt z borówki również wykazuje szerokie działanie. Między innymi dzięki obecności dużej ilości witaminy C, działa przeciwutleniająco i ogranicza powstawanie wolnych rodników. Dodatkowo wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne, poprawia mikrokrążenie, dając efekt ujędrnienia. Borówka działa również ochronnie i przeciwzapalnie, przyspieszając gojenie ran oraz relaksująco.

Ekstrakty owocowe wzbogacają produkty kosmetyczne o cenne właściwości odżywcze, nawilżające czy łagodzące. W naszej ofercie znajdziecie je w linii Juicy Power i Young Care Glow.

JUICY POWER

Pielęgnacja pełna soczystych owoców

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Klaudia Chojnacka

Klaudia Chojnacka

Młodszy specjalista ds. badań i rozwoju w BANDI

W firmie BANDI stawiam swoje pierwsze kroki w tworzeniu kosmetyków. Na co dzień zajmuję się wykonywaniem mas zgodnie z recepturami, badaniem stabilności produktu oraz ich archiwizacją.
Lubię wyzwania i dążenie do postawionego sobie celu. Jestem osobą energiczną dlatego też aktywność fizyczna to moje drugie imię. Przez 6 lat grałam w siatkówkę co nauczyło mnie działać zespołowo i co bardzo cenię sobie w pracy.